Site icon Wszystko do budowy domu – profesjonalne budownictwo

Asymetryczne wymienniki ciepła – wydajność wyższa nawet o kilkanaście procent

Asymetryczne wymienniki ciepła – wydajność wyższa nawet o kilkanaście procent

Asymetryczne wymienniki ciepła – wydajność wyższa nawet o kilkanaście procent

Dążenie do maksymalnej wydajności energetycznej przy optymalnej oszczędności dostarczonej energii jest dla wielu branż priorytetem. Dlatego w konstrukcji wymienników cieplnych stosuje się od lat wiele innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich było stworzenie asymetrycznego wymiennika do zastosowań grzewczych. Sprawdź!

Czym jest asymetryczny wymiennik cieplny?

Tradycyjny wymiennik cieplny ma za zadanie odzyskać energię z jednego medium i przekazań ją do drugiego. W ten sposób działa każde urządzenie tego typu. Zmiany konstrukcyjne mogą dotknąć wnętrza takiego wymiennika, by dopasować go do konkretnych zastosowań czy warunków pracy. Dlatego nowoczesne wymienniki ciepła charakteryzują się kompaktowymi wymiarami oraz zmodyfikowanym działaniem celem osiągnięcia maksymalnej wydajności energetycznej.

Dla przykładu wymienniki asymetryczne cechują się znacznie większą wydajnością w porównaniu do tradycyjnych lutowanych wymienników płytowych. Może ona sięgać nawet 18%. Ma na to wpływ innowacyjny system kanałów zastosowany w urządzeniu asymetrycznym. Dodatkowym udogodnieniem jest zastosowanie karbonowego kanału, który stanowi jednocześnie płytę osłonową. Zwiększenie wydajności urządzenia nie wpływa negatywnie na jego rozmiary. Dzięki nowoczesnemu projektowi wymiennik jest kompaktowy i można go stosować w domowych urządzeniach grzewczych.

Jakie korzyści daje asymetryczny wymiennik ciepła?

Co naturalne, nowoczesne wymienniki ciepła cechują się jeszcze większą wydajnością. To jednak nie wszystkie ich zalety. Przede wszystkim urządzenia te pozwalają na zastosowanie mniej wydajnych pomp w instalacjach grzewczych. Oznacza to kolejne oszczędności energetyczne czy materiałowe. Po drugie w wymiennikach asymetrycznych istnieje mniejsze zapotrzebowanie na czynnik chłodniczy. Wynika to ze zwiększonej efektywności wymiany ciepła między stronami urządzenia.

Po trzecie strona wtórna notuje mniejsze spadki ciśnienia medium. Opcja pełnej optymalizacji przepływów obu cieczy zapewnia lepszy komfort cieplny dla użytkowników. Czwarty czynnik to niewielkie kompaktowe rozmiary produktu. O ile w instalacjach przemysłowych nie jest to kwestia decydująca, o tyle w domowych warunkach ma ogromne znaczenie. Sięgnięcie po rozwiązanie zoptymalizowane pod kątem wydajności i rozmiarów jest jeszcze korzystniejsze dla indywidualnego odbiorcy.

Gdzie stosuje się asymetryczne wymienniki ciepła?

Mniejsze rozmiary urządzenia i wysoka wydajność sprawiają, że nowoczesne wymienniki ciepła w wariancie asymetrycznym stosuje się zwykle w kotłach gazowych. Nie ma przy tym znaczenia czy są to warianty jedno, czy dwufunkcyjne – w obu przypadkach znajdują one swoje zastosowanie. Dzięki nim kotły efektywnie wykorzystują energię cieplną ze spalin, co umożliwia maksymalną wydajność energetyczną urządzenia.

Inną strefą zastosowania asymetrycznych wymienników cieplnych jest logoterma, czyli mieszkaniowy węzeł cieplny. Dzięki niemu mieszkańcy pojedynczego lokalu mogą dodatkowo regulować sposób korzystania z energii cieplnej dostarczanej z zewnątrz.

Przed dokonaniem wyboru urządzenia ważne jest skonsultowanie się z producentem optymalnych rozwiązań sprzętowych. W ten sposób można zapewnić sobie dostęp do najlepszych i dopasowanych do potrzeb rozwiązań technologicznych.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://hexonic.com/

Exit mobile version