Site icon Wszystko do budowy domu – profesjonalne budownictwo

Clean room w praktyce – przygotuj się na kontrolę zanieczyszczeń

Mianem Clean Room określa się pomieszczenia, w których zachowane muszą być szczególnie restrykcyjne warunki pod względem czystości powietrza. Choć kojarzą się głównie z dużymi centrami badawczymi, mogą być wykorzystywane również w niewielkich firmach ulokowanych w domu. Sprawdź, czym są systemy oczyszczania Clean Room i kiedy warto w niego zainwestować.

Co to jest Clean Room i gdzie można go spotkać?

Pomieszczenia typu Clean muszą spełniać dość ostre normy prawne. Kontrolowana jest w nich nie tylko temperatura oraz wilgotność, ale także ciśnienie powietrza, stopień zanieczyszczeń czy nasilenie oświetlenia. W praktyce utrzymanie takich warunków wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. Systemy Clean Room stosowane są między innymi w laboratoriach, pomieszczeniach pomiarowych w branży precyzyjnej, w przemyśle chemicznym i biotechnologicznym, przy produkcji żywności oraz farmaceutyków.

Najważniejsze rodzaje systemów Clean Room

W systemach Clean Room można wyróżnić kilka, alternatywnych rozwiązań:

Do pomieszczeń czystych typu Clean przeznaczone są urządzenia, które zapewniają większą kontrolę nad parametrami powietrza.

Systemu typu Clean Room w mieszkaniach?

Czyste pomieszczenia to z pewnością marzenie każdej pani domu. Czy zatem tego typu rozwiązania można stosować także w budownictwie mieszkalnym? Clean room wymaga dość dużych nakładów finansowych, przez co stosowany jest głównie w przemyśle. Jednak technologie wykorzystywane w chłodzeniu tego typu pomieszczeń można wykorzystywać w domach i mieszkaniach. Nie będzie to typowy Clean Room, jednak odprowadzenie alergenów, kurzu i innych zanieczyszczeń z pewnością poprawi jakość życia mieszkańców.

Wiele firm zajmujących się wyposażaniem pomieszczeń czystych typu Clean Room posiada w swojej ofercie również rozwiązania przeznaczone do mieszkań w bloku czy domów jednorodzinnych. Na przykład w Top Projekt zamówić można projekt i wykonanie wentylacji mechanicznej, grawitacyjnej, z odzyskiem ciepła (rekuperacji) czy hybrydowej. Szerokie doświadczenie także z systemami przemysłowymi oraz kreatywność pozwala w pełni zoptymalizować wymianę powietrza w każdym budynku – warto sprawdzić samemu, dzwoniąc do biura tej firmy.

Exit mobile version