Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Co wchodzi w skład termomodernizacji budynku?

Co wchodzi w skład termomodernizacji budynku?

Wiele osób zastanawia się nad postawieniem domu lub gruntownym remontem obecnego. Wciąż drożejący prąd i gaz zachęcają do podjęcia często niełatwych decyzji. Osiągnięcie złotego środka między komfortem a kosztami użytkowania lokalu możliwe jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. termomodernizacja.

Termomodernizacja – co oznacza?

Termomodernizacja budynku to wszelkie działania, które mają na celu ograniczenie potrzebnej ilości energii cieplnej, aby utrzymać w domu komfortową temperaturę i ogrzać lub podgrzać wodę użytkową. W jej skład może wchodzić na przykład ulepszenie, które będzie skutkowało zmniejszeniem strat w energii pierwotnej sieci ciepłowniczej oraz w użytkowanych źródłach ciepła. Najczęstszymi pracami, jakie się wykonuje podczas termomodernizacji są, np. wymiany źródła ciepła na efektywne energetycznie. Likwidacja i ograniczenie strat energii pozwala na znaczne oszczędności na przestrzeni lat. Na termomodernizację decydują się w szczególności osoby budujące domy od podstaw, ale również te, które posiadają lokale starszego typu z piecami „kopciuchami”.

Jakie prace wchodzą w skład termomodernizacji?

Podstawową kwestią podczas termomodernizacji budynku jest ocieplenie lub docieplenie ścian zewnętrznych, dachu, stropodachu, podłóg oraz w ramach możliwości fundamentów budynku. Coraz chętniej korzysta się z nowoczesnych materiałów, takich jak natryskiwane piany poliuretanowe lub płyty styropianu ekstrudowanego. Aby te działania przyniosły rezultat i miały sens, konieczna może okazać się również wymiana okien fasadowych i dachowych, a także drzwi zewnętrznych i bram garażowych. Kolejnym punktem na liście prac jest optymalizacja istniejących instalacji wewnętrznych, w szczególności modernizacja linii grzejnej oraz wentylacji. Jako zwieńczenie prac, najważniejszym elementem będzie instalacja nowoczesnego źródła ciepła. Wciąż wiele osób korzysta z mało wydajnych pieców opalanych drewnem, węglem lub gazem. Natomiast wydajność i ekologiczność pomp ciepła zachęca do skorzystania z właśnie takiego rozwiązania. Oszczędne jednostki są automatyczne, dzięki czemu zapewniają nie tylko wygodę, ale też wymierne oszczędności w portfelu. Więcej na ten temat przeczytasz na https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/.

Exit mobile version