Liczne kampanie, które promują pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, przyczyniają się do popularyzacji instalacji fotowoltaicznych. Nadal wiele osób zastanawia się jednak, co to jest fotowoltaika, jak to działa i dlaczego się opłaca. Wiele kontrowersji budzą również zmiany, jakie przygotowali rządzący w kwestii rozliczania się za energię pozyskaną ze słońca. Jak zatem wygląda obecna sytuacja związana z fotowoltaiką? Dlaczego nadal jest to rozwiązanie, które się opłaca?
Fotowoltaika, jak działa?
Zastanawiasz się, co to jest fotowoltaika? Już wyjaśniamy! W największym uproszczeniu fotowoltaika jest procesem umożliwiającym pozyskanie energii elektrycznej ze słońca. Wykorzystywane są w tym celu ogniwa fotowoltaiczne, wykonane z materiałów półprzewodnikowych, w których następuje konwersja promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W ten prosty sposób otrzymujemy darmową energię.
Oczywiście na instalację fotowoltaiczną składają się nie tylko panele PV, ale także:
- falownik, czyli inwerter zmieniający prąd stały na prąd przemienny)
- sterownik kontrolujący pracę instalacji fotowoltaicznej
- konstrukcja montażowa paneli fotowoltaicznych (dachowa lub naziemna)
- system przewodów do transportu energii
- licznik dwukierunkowy
- akumulatory (w przypadku instalacji off-grid niepodłączonej do zewnętrznej sieci energetycznej).
Instalacja fotowoltaiczna on-grid produkuje prąd w ciągu dnia, który na bieżąco zasila urządzenia w domu, a nadwyżki przekazywane są do sieci. Dla pełnej wydajności takiego rozwiązania niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie mocy instalacji fotowoltaiczne dla danego obiektu, co wiąże się z prawidłowym określeniem jego zapotrzebowania na energię. To zaś przekłada się na koszty całej inwestycji.
Ile kosztuje fotowoltaika
To, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna, jest kwestią bardzo indywidualną. Im większe jest zapotrzebowanie na energie danego obiektu, tym koszt ten jest większy. Na cenę wpływa również rodzaj instalacji fotowoltaicznej – czy jest ona naziemna, czy zamontowana na dachu, czy jest to instalacja podłączona do sieci, czy może całkowicie niezależna, gdzie dodatkowo trzeba zakupić akumulatory do magazynowania prądu. Ponadto do dyspozycji są różnego rodzaju dofinansowania do fotowoltaiki, które w mniejszym lub większym stopniu obniżają koszty montażu tego typu instalacji.
Fotowoltaika zmiany w 2022 roku
Ważną sprawą są zmiany w systemie rozliczania się prosumentów z zakładem energetycznym, dotyczące kwestii magazynowania i odbierania przekazanej do sieci energii. Od 1 kwietnia 2022 wprowadzany zostaje nowy system rozliczeń, gdzie nadwyżki prądu są kupowane przez zakład energetyczny po cenach hurtowych, a prosument w razie potrzeby musi je odkupić po cenach detalicznych. Tak czy inaczej, fotowoltaika nadal skutecznie obniża rachunki za prąd i jest rozwiązaniem, które się po prostu opłaca.