Gromadzące się zanieczyszczenia w fugach jest często spotykanym problemem, na który nie każdy potrafi zaradzić. Płytki w kuchni czy też w łazience nawet jeśli są już leciwe mogą wyglądać równie zjawiskowo co przywiezione dopiero ze sklepu. Jednakże trzeba o nie zadbać, nie tylko czyszcząc powierzchnię płytki, lecz również spojenia między nimi, które są bardzo podatne na zabrudzenia.
Zbierają się w nich resztki środków czyszczących, kurz czy też tłuszcz. Stwarza to idealne środowisko dla powstającej tam pleśni. Ponadto bakterie, pył czy też wilgoć, działają na fugi w sposób destrukcyjny oraz zwiększają ryzyko wystąpienia alergii u domowników – Spostrzeżenia są przypisywane zespołowi redakcyjnemu serwisu wyposazeniawnetrz.pl. W przypadku stosowania silnych środków czyszczących łatwo można przysporzyć sobie kolejnych nieprzyjemności z powodu możliwości uczulenia osób przebywających w pobliżu dopiero umytych fug przez takie właśnie środki. Dlatego też warto o nie dbać regularnie, bo później może być już za późno na ich odratowania.
Przed rozpoczęciem sprzątania, aby to zakończyło się sukcesem, musisz się odpowiednio do niego przygotować. W pozbyciu się uporczywych zanieczyszczeń, które tworzą się na łazienkowych i kuchennych fugach pomogą ci między innymi miękkie ściereczki z bawełny lub mikrofibry, szczoteczki do zębów oraz różnego rodzaju gąbeczki.
Jak zatem tanio i skutecznie utrzymać fugi w czystości? Przeczytaj artykuł do końca, a my spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące cię pytanie!
Cytryna do czyszczenia fug
Cytryna to sojusznik w walce z jakimkolwiek brudem czy też zanieczyszczeniami. Sok z cytryny wykorzystuje się w przeróżne sposoby w celu wyczyszczenia trudnych do zmycia zabrudzeń. Jej sok rozcieńczony z gorącą wodą, a następnie rozpylony na zabrudzonych fugach zadziała zdumiewająco. Wystarczy spsikać fugi sokiem z cytryny rozcieńczonym wodzie i przetrzeć wilgotną ściereczką, a fugi będą wyglądały jak nowe! Sok z cytryny zawiera kwas cytrynowy, który hamuje rozwój pleśni oraz bakterii, ale również zapobiega powstawaniu plam wilgoci. Jest to naturalny oraz bezpieczny sposób utrzymania spoin w nienagannym stanie.
Ocet do czyszczenia fug
Jak w przypadku cytryny rozcieńczenie octu z gorącą wodą przyniesienie zamierzony efekt czystych i nienagannie wyglądających fug. A to wszystko dzięki naturalnemu kwasowi, który znajduje się w białym occie. Nie bez powodu ocet jest nieocenioną pomocą w czyszczeniu zabrudzeń oraz usuwaniu kamienia od lat! Należy pamiętać, aby przed nasieniem roztworu na fugi wstrząsnąć butelką w celu dokładnego wymieszania składników.
Równie skuteczne w starciu zanieczyszczeniami powstającymi na fugach okazuje się połączenie octu spirytusowego z płynem do mycia naczyń. Jak przygotować mieszankę? Wlej do miski pół litra octu spirytusowego i dodaj do niego łyżkę płynu do mycia naczyń. Te składniki dokładnie wymieszaj. W przygotowanej mieszance zamocz szczoteczkę do zębów i spróbuj nią wyczyścić zabrudzone fugi. W celu usprawnienia szorowania fug w ten sposób, mieszankę możesz przelać do butelki z atomizerem i rozpylić bezpośrednio na fugach.
Soda oczyszczona do fug
Z pewnością jest to jeden z najskuteczniejszych i najpopularniejszych naturalnych środków czyszczących. Cechuje się ona właściwościami przeciwgrzybiczymi i ściągającymi. Pozwoli nam raz na zawsze pożegnać się z pleśnią oraz spowodowanymi przez nią niechcianymi ciemnymi plamami występującymi na fugach. Stosuje się ją w postaci pasty, którą otrzymujemy mocząc 1/2 filiżanki (100g) sody oczyszczonej w ciepłej wodzie. Pastę nanosimy na fugi i pozostawiamy na minimum 30 minut w celu pozbycia się zabrudzeń.
Proszek do pieczenia do fug
Z różnego rodzaju zanieczyszczeniami równie zaradny okazuje się proszek do pieczenia. W jaki sposób go możesz wykorzystać? Najłatwiej będzie nanieść go na zabrudzone fugi przy użyciu szczoteczki do zębów lub ściereczki. Pozostaw go na kilkanaście minut, aby ten zaczął swobodnie działać. Po upływie tego czasu lekko wilgotną ściereczką wytrzyj starannie fugi. To powinno naprawić problem.
Mieszanka wody utlenionej i sody oczyszczonej
Jeżeli chcesz zastosować sposób „dwa w jednym”, możesz sięgnąć po wodę utlenioną (czyli roztwór nadtlenku wodoru) i sodę oczyszczoną (wodorowęglan sodu). Och wspólne działanie zapewnia szybką eliminację plam wilgoci oraz pozostałości po mydle. Te dwa składniki trzeba dokładnie wymieszać do uzyskania zawiesistej pasty, nanieść na zabrudzone fugi i pozostawić przez 10 minut, powinno to usunąć problem. Jeśli efekt nie będzie zadowalający, możesz dodać do tej pasty biały ocet, który wspomoże działanie wodorowęglanu i nadtlenku.
Jak zabezpieczyć fugi przed przed pleśnią?
Po dokładnym umyciu płytek oraz wyczyszczeniu fug, może nawet przez któryś z powyższych sposobów, warto zabezpieczyć fugi przed przyszłym powstawaniem pleśni na ich powierzchni. Aby to zrobić wystarczy jedna łatwo dostępna rzecz, którą najprawdopodobniej masz w domu! Jest to świeca parafinowa, wystarczy zwykła, biała świeca parafinowa. Świecą przetrzyj fugi, poświęć temu zabiegowi chwilę czasu. Zwłaszcza w miejscach, gdzie najczęściej spada woda np. przy umywalce, wannie. Od teraz woda będzie spływać gładko, dzięki specjalnej warstwie parafiny. Teraz na dłuższy czas możesz zapomnieć o brudnych fugach.
Jak widzisz pozbycie się nieestetycznych zabrudzeń na fugach, nie jest wcale trudnym, ani kosztownym zabiegiem. Wystarczą produkty, które zapewne znajdują się w każdym polskim domu i chwila cierpliwości, a płytki wraz z smugami wyglądają jak nowe! Nie trzeba wykorzystywać chemicznych oraz mocno żrących preparatów, aby fugi nie wyglądały na brudne i niezadbane. W sklepach z chemikaliami jednymi z najlepiej sprzedających się preparatów, są właśnie te na smugi, co jest naprawdę zadziwiające, że jest takie zapotrzebowanie na ten produkt, jeżeli łatwiej dostępny, bezpieczniejszy i zdrowszy preparat znajdziesz we własnym domu, nawet nie będąc tego świadomym. Jeżeli jeden ze sposobów nie poradzi sobie z twoimi zabrudzeniami na fugach, wystarczy, że zajrzysz do kuchni, a kolejny preparat sam ci się rzuca w oczy po przeczytaniu naszego artykułu!