Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Jak działają kotły na ekogroszek?

System grzewczy zamontowany w danym gospodarstwie powinien być efektywny i ekonomiczny. Obecnie jednak okazuje się, że grzanie naszego domu powinno być także ekologiczne. Wiele osób musiało pożegnać się z przysłowiowymi „kopciuchami” i zainwestować w nowy kocioł grzewczy. Często wyborem były i są piece na ekogroszek. Jednak na jakiej zasadzie one działają?

Działanie pieca na ekogroszek – co warto o tym wiedzieć?

Nie zależnie od tego, czy zależy nam na wymianie starego kotła, czy chcemy wybrać całkowicie nowy system grzewczy do domu, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się na jakiej zasadzie będzie on działał. Kotły na ekogroszek stanowią dość popularne rozwiązanie i dostępne są w sprzedaży w różnych wersjach. Najczęściej wybór pada na kotły z podajnikiem, co gwarantuje znacznie większą wygodę ich użytkowania. Następnie zasada działania jest wyjątkowo prosta i można przedstawić ją w następujący sposób:

Nowoczesne kotły na ekogroszek posiadają wbudowane sterowniki, a to z kolei znacznie ogranicza konieczność interwencji w ich działanie. Dodatkowo kotły są również wyposażone w wentylator, który odpowiedzialny jest za dostęp powietrza do paleniska. Dzięki niemu piece te mogą działać w jeszcze wydajniejszy sposób.

Jak efektywnie rozpalać piec na ekogroszek?

Wspomniane już zostało, że kocioł na ekogroszek – podobnie jak inne piece – wymaga rozpalenia. Jednocześnie w tym przypadku istotny jest sam sposób rozpalania, by piec mógł efektywnie i równomiernie spalać paliwo. Zwykle zaleca się, by na samym spodzie ułożyć ekogroszek, a na nim drewno i ewentualną rozpałkę. Wówczas możemy oczekiwać tego, że żar sukcesywnie pojawi się na samej górze, a następnie będzie kierował się ku dołowi. Ten sposób rozpalania pieca na ekogroszek ma wiele zalet. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

Jak więc widać, choć sam piec na ekogroszek jest rozwiązaniem grzewczym zautomatyzowanym, to jednak drobne szczegóły mogą poprawić jego efektywność, a także i wspomnianą już ekologiczność.

Jak odpowiednio skonfigurować kotły na ekogroszek?

Konfiguracja kotłów na ekogroszek jest podstawą ich wydajnej pracy. Wbrew pozorom zadanie to wymaga od nas nieco większego zaangażowania lub skorzystanie z pomocy specjalistów. Profesjonalista szybko i skutecznie dopasuje wszelakie parametry spalania i zadba o to, by nasz piec na ekogroszek działał jeszcze efektywniej. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną konfigurację ustawień, to warto – przed przystąpieniem do pracy – dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do sprzętu. Największą uwagę powinniśmy zwrócić na odpowiednie zalecenia dotyczące temperatury, a także na moc dmuchawy. Faktem jest, że samodzielne dopasowanie ustawień może być dla nas nieco czasochłonnym procesem, jednak jest ono jak najbardziej możliwe. Producenci kotłów na ekogroszek zwykle precyzyjnie przygotowują instrukcje obsługi swoich sprzętów, do której powinniśmy się zastosować. W ten sposób zapewnimy długie, bezawaryjne i wydajne działanie nowego systemu grzewczego. W razie problemów jednak warto zwrócić się o pomoc do specjalistów – być może pozwoli nam to na zaoszczędzenie czasu i niepotrzebnych nerwów.

Exit mobile version