Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Jak pozbyć się kreta? Domowe sposoby na niechcianego gości w ogrodzie

jak pozbyć się kreta

Kret to bardzo ciekawe stworzenie, nie zawsze mile widziane w przydomowym ogrodzie. Należy do ssaków owadożernych, jego pokarm stanowią dżdżownice, owady oraz ich larwy. Zamieszkuje głównie północne obszary Europy i Azji. Zanim zaczniemy na dobre prowadzić walkę z tym zwierzątkiem warto poznać jego zwyczaje i styl życia. Najpierw wroga trzeba poznać. Następnie dobrze przemyśleć jak pozbyć się kreta ze swojego terenu. 

Ciekawostki z życia kreta

To małe stworzenie niestety pozbawione jest możliwości widzenia, ponieważ całe swoje życie spędza pod powierzchnią ziemi. Dzięki silnym łapom w kształcie łopat tworzy kilometry podziemnych tuneli, tam organizując swoje życie. Idealny wręcz słuch i zmysł czucia sprawia, że kret z łatwością wyszukuje swoje potencjalne pożywienie. Dla człowieka wyczulone zmysły to niestety zła wiadomość. Bardzo trudnym zadaniem jest złapanie kreta na swojej działce. Co kilka godzin te urocze stworzenia usuwają ziemię z tuneli tworząc kretowiny na powierzchni gruntu. Uprzykrzając życie ogrodnikom narażają się na niechlubne miano niszczycieli trawników i przepięknych rabat. Całe lato tworzą podziemne gniazda, w których zbierają pożywienie na zimę. Nie zasypiają jednak, prowadzą aktywny tryb życia głęboko pod ziemią. Krety nie przepadają za towarzystwem, stąd na jednej działce zazwyczaj mieszka jeden osobnik, pod warunkiem, że nie jest to okres wiosenny, kiedy samice rodzą około 6 młodych potomków. Największa aktywność tego ssaka przypada na godziny poranne i właśnie wtedy właściciele maja okazję pozbyć się nieproszonego gościa.

fot. Jakie są najlepsze domowe sposoby na kreta ?

Co stanowi posiłek kreta?

A może warto pogodzić się z tym miłym osobnikiem? Sposobów na skuteczne pozbycie się kreta jest wiele, ale czy nie warto zastanowić się nad dobrymi stronami posiadania kreta na swojej posesji? Ze względu na miejsce zamieszkania oraz sposób życia może stać się naszym przyjacielem. Dietę tego osobnika stanowią często szkodniki roślin, z którymi bezskutecznie próbujemy walczyć. Krety uwielbiają:

Ilość pokarmu, jaką zjada przeciętny kret znaczenie przekracza jego wagę, więc w ciągu dnia może zniszczyć szkodniki, które podjadają trawnik czy rośliny. Dodatkowo, kret nie zjada roślin. Niestety podczas kopania tuneli często uszkadza ich podziemną część.

Czy krety są chronione przepisami prawa?

Prawo reguluje kwestie ochrony kreta. Jak się pozbyć kreta z działki jeśli zgodnie z prawem jest on objęty częściową gatunkową ochroną. Pomimo jego zasług związanych ze zwalczaniem szkodników wielu ogrodników nie chce kopców na działce, zniszczonych rabat, czy warzywników. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych zgodnych z przepisami sposobów, które warto wypróbować na swojej działce. Ważne, aby być cierpliwym i nie zrażać się niepowodzeniami. Często walka z kretem trwa latami a gdy uda nam się pozbyć jednego z nich, po kilku tygodniach a czasem nawet dniach pojawia się następny.

fot. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak się pozbyć kreta z ogrodu ?

Jakie domowe sposoby na kreta warto wykorzystać?

Jeśli decyzja o zastosowaniu domowych sposobów na kreta zapadła można przejść do działania. Najczęściej wymieniane skuteczne metody na kreta prezentowane na forach internetowych to:

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się nieproszonego gościa z ogrodu jest krzesełko, łopata, wiadro i dużo cierpliwości. Ten skuteczny sposób na kreta opisywany na forum jest najefektywniejsza metodą. Należy cierpliwie rozsiąść się na krzesełku i czekać aż stworzenie zacznie tworzyć kopce. Bezszelestnie zbliżyć się do kretowiny i szybkim ruchem wykopać zwierzątko, umieścić we wiadrze i wywieźć daleko poza granice działki. Takie działanie wymaga cierpliwości, ale przy odrobinie wprawy z każdym kolejnym krokiem będzie łatwiej.

fot. Nie jeden działkowiec zadawał sobie to pytanie, mianowicie jak pozbyć się kreta z działki raz na zawsze ?

Jak pozbyć się kreta z ogrodu kiedy nie mamy czasu?

Warto udać się do sklepu ogrodniczego i skorzystać z oferty gotowych produktów. W szerokim asortymencie można znaleźć świece dymne, które wypłoszą szkodnika swoim zapachem oraz odstraszacze akustyczne, których dźwięk jest dla zwierzęcia nie do zniesienia. Koniecznie należy umieścić na rabatach i trawnikach odstraszacze w postaci wiatraczków lub samodzielnie wykonanych hałasujących przedmiotów.

Ogrodnicy na forach internetowych tłumaczą jak pobyć się kreta za pomocą pułapki.  Aby ta metoda zadziałała należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Obowiązkowo należy stosować rękawiczki ponieważ z racji wyczulonego węchu zwierzę nie zbliży się do zamontowanej pułapki, wręcz ominie ją szerokim łukiem.

Miejsca chętnie odwiedzane przez krety można obsadzić roślinami, których nie tolerują. Sprawdzi się czosnek, bazylia, aksamitki czy komosa. Wydzielany przez nie zapach odstrasza kreta.

Często przezorni właściciele już na etapie budowy, wiedząc jak trudno jest pozbyć się kretów, stosują siatki i podmurówki wokół swojego terenu.  Idealna opcja, niestety koszt inwestycji jest wysoki i często nieosiągalny dla przeciętnego właściciela domku.

Co zrobić kiedy kret nie daje nam spokoju? Mamy dwie opcje, zaprzyjaźnić się lub toczyć nieustanną walkę o swoje miejsce.

Exit mobile version