Sprawna organizacja placu budowy może zaważyć na powodzeniu inwestycji i terminowym wypełnianiu zobowiązań. Poza kwestiami formalnymi, ogrodzeniem i oznaczeniem terenu prac, znaczenie ma także funkcjonalne i wygodne zaplecze dla osób zatrudnionych przy budowie. Jak wygląda checklista inwestora? Oto najważniejsze punkty, jakie należy w niej uwzględnić.
Po pierwsze: formalności
Jeszcze zanim pierwsze maszyny budowlane wjadą na teren inwestycji, prawo zobowiązuje do dopełnienia formalności. Zanim będziesz się ubiegać o pozwolenie na budowę czy zgłaszać inwestycję, będą Ci potrzebne m.in. dokumentacja geodezyjna, podpisane umowy na doprowadzenie przyłączy (jeśli działka nie jest uzbrojona) i wreszcie projekt budowlany.
Dopiero po złożeniu pełnej dokumentacji i uzyskaniu zgody na budowę można rozpocząć prace związane z zagospodarowaniem terenu.
Po drugie: zabezpieczenie placu budowy
Miejsce robót budowlanych powinno zostać dokładnie odizolowane od reszty otoczenia. Kwestię tę reguluje art. 22 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z przepisami obowiązkiem organizatora placu budowy jest jego ogrodzenie i zabezpieczenie. Do dyspozycji administratorów są ogrodzenia o charakterze stałym albo tymczasowym. Te działania mają na celu ochronę zarówno członków ekipy budowlanej i maszyn specjalistycznych, jak i osób postronnych, przechodzących w pobliżu obszaru roboczego.
Po trzecie: oznaczenie terenu prac
Każda inwestycja ma kierownika budowy. Na liście jego obowiązków znajduje się odpowiednie oznaczenie placu. Nie ma znaczenia to, czy jest to teren rozbiórki, budowy czy przebudowy. Należy zadbać o tablicę informacyjną i stosowne ogłoszenie z danymi o zasadach bezpieczeństwa pracy. Tablica musi być czytelna i zawieszona w widocznym miejscu.
Po czwarte: zaplecze budowy
Plac budowy to miejsce pracy na otwartej przestrzeni, które wymaga zatrudnienia licznej ekipy pracowników. Każdy z nich powinien mieć dostęp do zaplecza socjalnego (z szatnią, przebieralnią czy jadalnią). Można je stworzyć w formie kontenera socjalnego.
Inwestor powinien również zapewnić zatrudnionym zaplecze sanitarne. Może mieć ono postać kontenera z toaletami, umywalkami i prysznicami, ale równie dobrze na placu budowy sprawdzi się odpowiednio wyposażony obiekt typu toi-toi – nie trzeba podłączać go do instalacji wodno-kanalizacyjnej, ponieważ ma specjalny zbiornik na nieczystości.
W przypadku wynajmu mobilnych toalet to dostawca jest kompleksowo odpowiedzialny za usługę. Zarówno dostarczy obiekt na wskazane przez klienta miejsce i będzie go regularnie konserwował, jak również odbierze go po zakończeniu trwania umowy. To rozwiązanie przystępne finansowo – firmy prowadzące wynajem toi-toi pobierają opłatę za każdy dzień wynajmu. Wszystkie dodatkowe usługi są już w tej kwocie zawarte.
Na placu budowy musi się znaleźć także przestrzeń do przechowywania narzędzi, sprzętu czy materiałów budowlanych. Można ją stworzyć z wykorzystaniem kontenerów magazynowych.
Budując, zadbaj o otoczenie!
Na terenie placu budowy grunt zawsze narażony jest na szkodliwe działanie substancji chemicznych czy obciążenie przez wykorzystanie maszyn budowlanych. Te działania należy jak najbardziej ograniczyć, aby nie zaszkodzić także okolicy powstającej inwestycji, zwłaszcza gdy jest to las, park, a także obiekty mieszkalne.
Jak to zrobić? Podstawą jest wytyczenie dróg dojazdowych na teren budowy, aranżacja samego placu i jego poszczególnych stref. Nie należy dopuszczać do tego, aby w ziemi zakopywane były jakiekolwiek substancje trujące – powinny jak najszybciej znaleźć się na wysypisku odpadów. Zresztą najlepszym wyjściem jest ograniczenie ich zastosowania na tyle, ile koncepcja inwestycji na to pozwala.
O zasadach organizacji placu budowy pamiętaj niezależnie od jego rozmiaru. Czy jest to duża, wieloletnia inwestycja w budynek użyteczności publicznej, osiedle mieszkaniowe, czy dom jednorodzinny – zatroszcz się o funkcjonalność terenu prac, komfort pracowników i bezpieczeństwo zarówno na obszarze działania, jak i poza nim.