Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Jak uszczelnić taras na krawędziach krok po kroku

Jak uszczelnić taras na krawędziach krok po kroku

Jak uszczelnić taras na krawędziach krok po kroku

Dziś zajmiemy się tematem, jakim jest uszczelnianie tarasów i balkonów wykonywanych w systemie posadzki wentylowanej. Woda opadowa, wysokie i niskie temperatury, intensywne promieniowanie UV. Wszystkie te zjawiska mają destrukcyjny wpływ na powierzchnie tarasów. Dlatego tak istotne jest odpowiednie ich uszczelnianie, zapobiegające działania niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Uszczelnianie tarasu z płytek najczęstsze problemy

Właściwie wykonana hydroizolacja tarasu lub balkonu, to klucz trwale i estetycznie wykonanej konstrukcji na lata. Hydroizolacja posadzki wentylowanej tarasów polega na tym, że woda osadzająca się na płytkach, spływa pod ich powierzchnię, a następnie po zatrzymaniu się na warstwie izolacyjnej, odpływa poprzez otwory w zastosowanych profilach okapowych. Niestety niekiedy może zdarzyć się tak, że uszczelnienie tarasu betonowego zostało wykonane nieprawidłowo. W takim przypadku prowadzi to do wielu niepożądanych zjawisk, które mają wpływ na niszczenie powierzchni tarasowej.

Do najczęściej występujących problemów, jeśli chodzi o uszczelnienie tarasów, zalicza się przeciekanie i tworzenie się zastoisk wodnych, które mogą powodować powstawanie grzybów na powierzchni posadzkowej. Zawilgocenie ścian budynku, skutkujące wykwitami na wewnętrznych częściach ścian, a także pękanie i odpadanie płytek, zwłaszcza w strefie czołowej, gdzie są one narażone na największe uszkodzenia.

Wszystkie te problemu w efekcie prowadzą do konieczności wykonania prac remontowych, dlatego tak istotne jest uszczelnianie tarasów we właściwy sposób już w trakcie ich wykonywanie, które z wykorzystaniem odpowiednich materiałów, nie musi być wcale trudne.

Uszczelnianie tarasów i balkonów, jakie materiały wybrać

Prawidłowe uszczelnienie tarasów wymaga zastosowania jedynie czterech materiałów, które można z powodzeniem znaleźć w ofercie naszego sklepu. Materiału te po zastosowaniu nie tylko zagwarantują odpowiednie uszczelnienie tarasu pod płytki, które mają być na nim układane, ale także zagwarantują trwałość tego rozwiązania. Produkowane są one bowiem przez renomowana markę Renoplast, która od lat cieszy się uznaniem, jeśli chodzi o produkty dedykowane do uszczelnień konstrukcji tarasowych oraz balkonowych.

Pierwszym z materiałów pozwalającym wykonać uszczelnienie tarasu w prawidłowy sposób są profile okapowe marki Renoplast. Elementy te zabezpieczają strefę okapową przed zniszczeniami wywołanymi działaniem wody opadowej, a także gwarantują jej skuteczne odprowadzanie poza konstrukcje. Systemowe rozwiązania marki Renoplast dostępne w ofercie balkony-tarasy24.pl to różnorodne profile proste, narożniki, odbojniki, dedykowane do różnorodnych powierzchni tarasowych i balkonowych

Drugim materiałem, jeśli chodzi o uszczelnienie tarasu, jest natomiast geowłóknina, która powinna być układana między warstwą hydroizolacyjną tarasu a podłożem.

Uszczelnianie tarasów i balkonów wymaga także zastosowania membrany PVC lub EPDM, która jest warstwą nieprzepuszczającą wodę, odpływającą z płytek oraz odprowadzającą ją do profili okapowych. Membrany z naszej oferty cechują się wysoką odpornością na zmiany temperatur, promieniowanie UV, a także uszkodzenia mechaniczne.

Ostatnim elementem są natomiast kołnierze PVC lub EPDM, które mają za zadanie połączyć profil z membraną za pomocą zgrzewu, gwarantującego pewną izolację tarasu.

Uszczelnianie tarasu krok po kroku

Posiadając już wszystkie materiały niezbędne, aby wykonać uszczelnienie tarasu pod płytki w technologii wentylowanej, można przystąpić do właściwych prac.

Wykonanie wylewki pod taras

Pierwszym etapem jest wykonanie wylewki o spadku 1-2% skierowanym w stronę okapu, który pozwoli wodzie swobodnie odpływać z powierzchni tarasu lub balkonu. Przy tych pracach należy także pamiętać o stworzeniu 3- milimetrowego obniżenia wzdłuż krawędzi, pozwalającego na zamocowanie profili okapowych. Przydatny w tym celu okazuje się szablon montażowy z naszej oferty.

Montaż profili okapowych

Po wykonaniu wylewki przychodzi czas na montaż profili okapowych, które zagwarantują uszczelnienie tarasu w strefie okapowej. Rozpoczynamy go od montażu narożników poprzez zaznaczenie i nawiercenie otworów, do których przykręcamy poszczególne elementy profilu okapowego. Pamiętając jednak przy tym o pozostawaniu 2 milimetrowej przerwy dylatacyjnej, pomiędzy poszczególnymi elementami profili.

Uszczelnienie tarasu betonowego membraną PVC

Ostatnim etapem, który zakańcza uszczelnianie tarasów i balkonów jest ułożenie na wykonanym podłożu warstwy geowłókniny, na której następnie układamy warstwę membrany PVC. Tutaj należy pamiętać także o tym, aby membraną PVC zgrzać wraz z kołnierzem profili okapowych. Ten krok kończy proces uszczelniania tarasu.

Podsumowanie

Podsumowując, wykorzystując porady i wskazówki zawarte w tym artykule podczas wykonywania uszczelnienia tarasu, można mieć pewność, że stworzona konstrukcja będzie  trwała, a przede wszystkim skuteczna. Dzięki czemu tarasy przez długi czas nie będą wymagały przeprowadzania prac naprawczych i remontów.

Exit mobile version