Wybór materaca do łóżeczka dziecięcego jest niezwykle istotny. Nasza pociecha spędza w tym miejscu bardzo dużo czasu. Dlatego też trzeba zapewnić maluszkowi jak największy komfort. Materac przeznaczony dla noworodka musi spełniać szereg wytycznych, gdyż dobro dziecka jest najważniejsze.

Jaki powinien być najlepszy materac dla niemowlaka?

Podkreślić należy fakt, że źle dobrany materac do łóżeczka dziecięcego może mieć poważne konsekwencje. Może mieć niekorzystny wpływ na rozwój kręgosłupa, a tym samym przyczyniać się do powstawania wad związanych z postawą. W związku z tym trzeba dołożyć wszelkiej staranności, aby wybrać jak najlepszy model.

Najlepszy materac do łóżeczka nie powinien być ani zbyt twardy, ani za miękki. Musi on dobrze dopasowywać się do pozycji dziecka podczas snu. Co więcej, musi on także stanowić oparcie dla kręgosłupa. Warto zwrócić na to, czy materac dla noworodka jest antyalergiczny. Powinien być zatem wytworzony z materiałów, w których nie ma możliwości rozwoju roztoczy. Ponadto, dobrze gdy ma on system kanalików, które ułatwiają przepływ powietrza.

jaki materac do łóżeczka
fot. Nie jeden rodzic stoi przed poważnym dylematem, jaki materac do łóżeczka będzie najlepszy dla dziecka ?

Materac do łóżeczka dziecięcego – podstawowe rodzaje

Materace wytwarza się z różnych tworzyw. Co więcej, różnią się one także trwałością, grubością, odpornością na roztocza i innymi elementami. Analizując ofertę rynkową, znaleźć można lateksowy materac do łóżeczka dziecięcego. Jest to rozwiązanie antyalergiczne oraz przewiewne. Podkreślić należy również fakt, że doskonale wpływa na zdrowy sen. Niezwykle ważne jest również to, że dobrze podpiera ciało pociechy, dzięki temu wpływa na właściwy rozwój kręgosłupa.

Inne artykuły:  Okna aluminiowe - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Producenci oferują także materace zawierające gryczaną łuskę. Ten rodzaj materacyka wyprodukowany jest z ekologicznych materiałów oraz bardzo dobrze podpiera ciało niemowlaka. Istotne jest również to, że jest to rozwiązanie odporne na wszelkie odkształcenia.

Wyróżnia się również materace kokosowe, które najczęściej obszyte są bawełną. Wewnątrz znajduje się mata z włókna kokosowego. Produkt ten wspaniale przepuszcza powietrze. Ponadto, jest to materac antyalergiczny. Wskazać należy również na to, że te materace są twardsze od lateksowych, dlatego też lepiej sprawdzą się w przypadku starszych dzieci.

Na rynku dostępne są również materacyki sprężynowe. Bardzo popularny jest bonellowy materac do łóżeczka dziecięcego. W tym przypadku sprężyny otoczone są albo warstwą kokosową, albo pianką poliuretanową. Zapewniają one bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa. Co więcej, im sprężyny są bardziej skręcone, tym produkt jest lepszy.

Popularne są także materace wyprodukowane wyłącznie z pianki poliuretanowej. Jednakże nie jest to dobre rozwiązanie. Bardzo szybko ulegają odkształceniom. Wyróżniają się także najsłabszą trwałością. Natomiast pianka wysokoelastyczna jest zdecydowanie lepszą opcją. Nie odkształca się i dobrze dostosowuje się do pozycji ciała dziecka.

jaki materac dla niemowlaka
fot. Jeżeli zastanawiasz się jaki materac dla niemowlaka wybrać, to wiedz że nie ma jednoznacznej odpowiedz

Jaki materac do łóżeczka turystycznego?

Warto również wybrać materac do łóżeczka turystycznego. Rodzaj produktu uzależniony powinien być od częstotliwości jego użytkowania. W przypadku, gdy ma być wykorzystywany podczas krótkich wyjazdów, można zabierać ze sobą domowy materacyk. Jeżeli natomiast jest to opcja na co dzień, materac do łóżeczka musi być porządny. Najlepszym wyborem będzie zatem materac lateksowy, z wkładem gryczanym, bądź pianka kokosowa.

Inne artykuły:  Jak beton wodoszczelny zmienia standardy w budownictwie

Na jakie aspekty należy jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru materaca dla niemowlaka?

Materac do łóżeczka dziecięcego powinien być wyprodukowany z bardzo dobrych jakościowo materiałów. Co więcej, musi charakteryzować się trwałością oraz zapewniać niemowlakowi bezpieczeństwo. Pamiętać trzeba również o tym, ze produkt musi mieć atesty oraz certyfikaty, które potwierdzają, że materac nie zawiera żadnych niebezpiecznych dla dziecka substancji. Niezwykle ważna jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka, która jest tożsama z bezpieczeństwem. Natomiast Atest Państwowego Zakładu Higieny stanowi potwierdzenie, że materac do łóżeczka dziecięcego nie wywiera szkodliwego wpływu na zdrowie. Istotną kwestią jest również pokrowiec. Najlepsze materace do łóżeczka wyposażone są pokrowce, które można zdjąć. Co więcej, są one nieprzemakalne oraz przepuszczają powietrze. Gdy inwestujemy w tańsze rozwiązanie, powinniśmy dokupić pokrowiec. Trzeba wybrać taki, który po wypraniu nie traci swoich cech.

najlepszy materac do łóżeczka
fot. Czy istnieje jeden, najlepszy materac do łóżeczka dla naszego dziecka ?

Co z poduszką do łóżeczka dziecka ?

Podkreślić należy, że dziecko do drugiego roku życia nie zaleca się stosowania poduszki. Jest to szczególnie istotne w przypadku pociech, które układają się w sposób niesymetryczny. W tym przypadku poduszka może utrudniać dziecku swobodną zmianę pozycji.

Sen jest bardzo ważną elementem pozwalającym na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Noworodki spędzają w łóżku więcej czasu niż osoby dorosłe. Dlatego też tak istotną kwestią jest wybór właściwego materaca do łóżeczka dziecięcego. Dobrze dobrany produkt wpłynie pozytywnie na rozwój maluszka, a także zapewni dziecku spokojny, a co najważniejsze zdrowy sen. Komfort oraz wygoda noworodka to przecież kwestie najważniejsze.

Inne artykuły:  Jak trwale zabezpieczyć drewno przed czynnikami atmosferycznymi?