Drzwi balkonowe to taki element domowego wyposażenia, które wymaga systematycznej konserwacji oraz regulacji. Jest to spowodowane działaniem zmiennych czynników atmosferycznych, a także samym użytkowaniem drzwi. Taką czynność można przeprowadzić w sposób samodzielny, gdyż nie jest to wcale skomplikowanym procesem. Dzięki temu oszczędzimy czas związany ze wzywaniem specjalisty, a co najważniejsze nauczymy się czegoś nowego. Niewątpliwie warto podjąć takie wyzwanie. Jak wyregulować drzwi balkonowe? Co jest potrzebne do realizacji wskazanego zadania?

W jakich sytuacjach niezbędna jest regulacja drzwi balkonowych?

Nieszczelność drzwi balkonowych stanowi istotny sygnał, który związany jest z koniecznością przeprowadzenie regulacji. Innym elementem jest również skrzypienie skrzydła, a także zwiększony opór podczas otwierania. W tym celu warto posmarować zawiasy. Takie działanie może skutecznie wyeliminować problem i dalsza interwencja nie będzie potrzebna.

jak uszczelnić drzwi balkonowe
fot. Czy wiesz jak uszczelnić drzwi balkonowe aby nie przenikało przez nie powietrze ?

Jak wyregulować okno balkonowe?

Drzwi balkonowe muszą być wyregulowane już w pierwszym roku użytkowania mieszkania. Jest to spowodowane przez naturalne zjawisko, którym jest opadanie skrzydła. Nie powoduje to niekorzystnego wpływu na szczelność, jednakże przyczynia się do tego, że nasze okno trudniej się otwiera. Zdajemy sobie sprawę z tego, że komfort użytkowania takich drzwi jest dużo gorszy. W takiej sytuacji musimy łagodnie podnieść skrzydło. Jak to zrobić. Na początku musimy ustawić element w pozycji uchylnej. Następnie ściągamy osłonkę z dolnego zawiasu. Wówczas uda nam się zobaczyć śrubę regulacyjną. W takiej sytuacji koniecznie musimy ją delikatnie dokręcić. Jedynym narzędziem potrzebnym do wskazanego zadania jest 4 milimetrowy klucz imbusowy.

Inne artykuły:  To warto wiedzieć o budowie domu

Przeprowadzona regulacja drzwi balkonowych jest wykonana dobrze, gdy udaje nam się swobodnie je otwierać, a także uchylać. Jeżeli nie udało nam się osiągnąć zamierzonego efektu, ponawiamy próbę regulacji. Następnie przychodzi czas na wyregulowanie pozostałych kierunków. W tym celu musimy całkowicie otworzyć drzwi, a w dalszym kroku przykręcić dolną śrubkę.

Co teraz? Jakie są dalsze kroki przy wyregulowaniu okna balkonowego? Koniecznie trzeba poprawić funkcjonowanie okna na zawiasach górnych. Dzięki temu wyregulujemy położenie skrzydła po przekątnej.

Takie postępowanie powinno bez wątpienia doprowadzić do płynnego działania okna. Jeżeli regulacja drzwi balkonowych przyniosła spodziewany wynik, koniecznie trzeba posmarować ruchome komponenty.

nieszczelne drzwi balkonowe regulacja
fot. Kiedy masz nieszczelne drzwi balkonowe, regulacja jest ich bardzo ważnym elementem

Regulacja docisku drzwi balkonowych

Oczywiście nie możemy zapominać o  sezonowej regulacji. Polega to na zmianie docisku drzwi balkonowych. Docisk można zmniejszyć przed latem, dzięki temu przyczynimy się do poprawy mikrowentylacji pomieszczenia. Jesienne przymrozki wymagają natomiast uszczelnienia drzwi balkonowych. Na czym polega zmiana docisku? To zadanie związane jest z modyfikacją ułożenia okuć. Gdy chcemy zwiększyć szczelność, wówczas przykręcamy rolki mimośrodowe bliżej uszczelki. Oczywiście we wszystkim trzeba zachować umiar, gdyż możemy doprowadzić do utrudnienia płynnego zamykania drzwi.

W przypadku, kiedy pragniemy zmniejszyć docisk, postępujemy w sposób przeciwny do zaprezentowanego powyżej. Musimy zatem odsunąć rolki mimośrodowe od uszczelki. Doprowadzimy w ten sposób do lepszej wentylacji pomieszczenia. Wykonanie zadania powinno być uwieńczone przez posmarowanie ruchomych elementów.

Inne artykuły:  Wyjście na taras z salonu - o czym należy wiedzieć?
jak wyregulować drzwi balkonowe
fot. Jak prawidłowo wyregulować drzwi balkonowe w mieszkaniu ?

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne?

W przypadku, gdy zastosowane są zawiasy tradycyjne, regulacja polega na ustawieniu elementu wyposażenia w pozycji poziomej, a następnie wykręceniu bądź wkręceniu gwintu zawiasu w ościeżnicę. W tym przypadku wykorzystujemy specjalne podkładki dystansowe.

Jak postępujemy, gdy mamy do czynienia z zawiasami nowszego typu? W tym przypadku dokręcamy bądź odkręcamy dwie śruby. Najczęściej znajdują się one pod plastikowymi zaślepkami. Musimy je zdjąć. Górna śruba odpowiada za regulację docisku. Należy ustawić ją według własnych potrzeb. Druga śruba to komponent wykorzystywany do podnoszenia i opuszczania skrzydła.

Czynnością najtrudniejszą jest regulacja drzwi zewnętrznych na zawisach 3D. W tym przypadku mamy do czynienia z trzema zawiasami, każdy z nich pełni różne funkcje. W elementach umieszczonych na górze, a także na dole zmieniamy siłę docisku oraz luz boczny. Natomiast zawias zlokalizowany na środku to właściwa korekcja drzwi względem podłogi. Podkreślić należy fakt, że taki rodzaj zawiasów stosowany jest przez producentów coraz częściej.

Jaki widać wyregulowanie drzwi balkonowych oraz zewnętrznych nie jest wcale trudne do wykonania? Wystarczy stosować się do wskazówek, a wszystko uda się i nie będziemy musieli angażować specjalisty. Oczywiście nie obędzie się bez podstawowych narzędzi oraz pewnej cierpliwości. Jednakże to bez wątpienia jesteśmy w stanie osiągnąć. Istotne jest także to, że dzięki temu zdobędziemy cenne doświadczenie i nauczmy się czegoś nowego. Dodatkowo zadbany o komfort związany z użytkowaniem naszego mieszkania. Jest to bardzo ważną kwestią.

Inne artykuły:  Kwiaty wieloletnie w ogrodzie źródłem szczęścia