Zanim przejdziemy do budowy domu czy osiedla, musimy najpierw odpowiednio przygotować teren. Niezbędne jest m.in. mulczowanie czy karczowanie działki, to prace, które należy bezwzględnie wykonać przed stawianiem fundamentów. Czytajcie dalej, jeśli chcecie wiedzieć wszystko, co trzeba o przygotowywaniu działki pod budowę domu.

Jak przygotować działkę pod budowę domów, osiedli?

Zanim przejdziemy do stawiania fundamentów, należy wyrównać teren pod budowę, konieczne będzie mulczowanie i karczowanie terenu budowlanego. Bez tych prac nie można przejść do budowy domu czy osiedla, dlatego warto wiedzieć, co dokładnie trzeba zrobić, by przygotować teren pod budowę.

Karczowanie działki

Karczowanie działki polega na mechanicznym usuwaniu drzew razem z korzeniami, wykorzystuje się do tego specjalny sprzęt budowlany, nie jest to praca, którą można wykonać samemu. Karczowanie drzew wykonuje odpowiednio przeszkolony do tego pracownik. Jeśli chcemy wykarczować teren działki, musimy znaleźć specjalistę, który wykonuje tego typu prace leśnicze. Karczowanie drzew to jedna z wielu usług taxus.pl, firmy, która w branży leśniczej działa od trzech pokoleń! Zajmują się oni frezowaniem i karczowaniem pni, ale oferują także m.in. usługi dendrologiczne, arborystyczne.

Mulczowanie korzeni

Mulczowanie polega na rozdrabnianiu drewna i przetwarzaniu go wraz z gruntem. Dzięki mulczowaniu można maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń. Wielką zaletą tego typu prac, jest to, że po mulczowaniu gleba jest odżywiona, i użyźniona, przez to, że materiał drzewny jest mieszany z ziemią.

Inne artykuły:  Jak urządzić małą sypialnię? Sprawdź nasze pomysły na aranżację

Koszenie trawy

Koszenie trawy również jest potrzebne, teren budowlany musi być maksymalnie wyrównany przed posadowieniem fundamentów, dlatego należy też skosić trawę. Warto pamiętać, że koszenie trawy regularnie jest obowiązkowe, mówi o tym ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Kiedy karczowanie działki jest potrzebne?

Karczowanie działki jest potrzebne, kiedy drzewo jest tak stare, że usunięcie go innymi metodami jest trudne. Karczowaniem usuwa się też drzewa chore czy uszkodzone, z tego typu usług najczęściej korzysta się przy pracach nad zaniedbaną działką, gdzie rozrost drzew nie był kontrolowany.

Czy do karczowania drzew potrzeba pozwolenia?

Trzeba pamiętać, że nielegalna wycinka drzew wiąże się z konsekwencjami prawnymi, co więcej, do tego zalicza się także proces karczowania drzew. Karczowanie wymaga pozwolenia, ale tylko wtedy, kiedy obwód pnia przekracza 80 cm. Władze mają 30 dni na wydanie decyzji w sprawie wycinki drzew na działce budowlanej, trzeba jednak pamiętać, że urząd może odmówić usunięcia drzew z terenu, jeśli ma to miejsce w okresie lęgowym ptaków, który trwa od 1 marca do 15 października.

Zanim przejdziemy do stawiania fundamentów domu, czy budowy osiedla musimy odpowiednio przygotować teren pod budowę. Niezbędne będą tutaj różnego rodzaju prace leśnicze jak, chociażby karczowanie.