Balkon – przedłużenie powierzchni naszego, często niewielkiego mieszkania jest idealnym miejscem do stworzenia przyjemnego miejsca, w którym każdy z nas może złapać oddech, odpocząć, zrelaksować się w towarzystwie zieleni i kwiatów. Warto zainwestować w taką zieleń już wczesną wiosną, wysiewając nasiona w mini-szklarniach domowych, tak by w sezonie mogły zakwitnąć faeriami barw i cieszyć oko nie tylko nasze, ale i zazdrosnych sąsiadów!

Jakie kwiaty gwarantują nam piękny balkon? – Najlepsze kwiaty na balkon

Surfinia jest co prawda rośliną jednoroczną, ale niezwykle piękną. Można ją spotkać w wielu kolorach, od białego poprzez róż, po ciemnofioletowy. Ciemniejsze kolorystycznie kwiaty pięknie pachną. Odpowiednio pielęgnowana surfinia kwitnie przez cały sezon od czerwca, często do końca września. Kaskady kwiatów zwisających z poręczy balkonów wyglądają wręcz spektakularnie!

Ważne, by surfinię często podlewać (w ciepłe dni nawet 2 razu dziennie) i nawozić. Bez tych zabiegów jej piękno nie będzie tak okazałe. Nie wolno surfinii zasuszyć, ponieważ opada wówczas ze wszystkich kwiatów i pączków, a liście nieprzyjemnie żółkną, następnie gniją i pojawiają się dzięki temu w doniczkach szkodniki.

Idealnie nadaje się na nasłonecznione balkony lub miejsca lekko zacienione.

jakie kwiaty na taras
fot. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jakie kwiaty pasują na taras w Twoim domu ?

Pelargonia bluszczolistna – jak w Niemieckim Baden Baden!

Pelargonia bluszczolistna jest kolejną rośliną idealnie nadającą się na balkon. Jej płożące się, zwisające pędy ukwiecone są baldachimami kwiatów w kolorze białym, różowym, czerwonym, purpurowym, fioletowym. Dostępne są również odmiany wielobarwne.

Inne artykuły:  Jak upinać zasłony

Jest znacznie bardziej odporna na przesuszenie od surfinii, wystarczy podlewać ją raz dziennie. Należy natomiast uważać na jej pędy, ponieważ są delikatne i podatne na złamania.

Roślina wymaga nawożenia, które warto czynić regularnie raz w tygodniu. Natomiast zabiegiem wywołującym bujniejsze kwitnienie jest przycinanie zbyt długich pędów. Wystarczy uciąć wierzchołek rośliny. Warto również na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty oraz suche liście – wówczas roślina nie traci sił na doprowadzenie energii do tych miejsc.

jakie rośliny na balkon
fot. Decyzja na temat tego, jakie rośliny na balkon wybrać nie należy do łatwych

Fuksja – Ułanka na parapecie twojego balkonu!

Fuksja – inaczej zwana ułanką, to od niej to powstało określenie koloru fuksjowego. Niezwykle oryginalna roślina wieloletnia ze zwisającymi dwukolorowymi kwiatkami w kształcie nieco podobnymi do dzwonków. Po przekwitnieniu warto ją przyciąć i przezimować w domu, a następnie w połowie maja wystawić na zewnątrz, by nie zaszkodzić jej przymrozkiem.

Fuksja kwitnie najczęściej na różowo, jednak można spotkać również odmiany białe, ciemnofioletowe. Jest rośliną bardzo lubianą przez pszczoły.

Bardzo dobrze się czuje na stanowiskach mniej nasłonecznionych. Nie lubi przesuszenia i silnego słońca. Warto ją również regularnie nawozić, wówczas bardzo długo kwitnie.

kwiaty doniczkowe na balkon
fot. Jakie kwiaty doniczkowe na balkon wybrać ?

Uczep rózgowaty – jeszcze więcej słońca na balkonie!

Uczep rózgowaty jest niezwykle wdzięczną rośliną o licznych, żółtych kwiatach oraz drobnych, zielonych listkach. Jego żółty kolor na myśl przynosi promienie słoneczne i to właśnie w słońcu ta roślina czuje się najlepiej.

Ma silnie rozgałęzioną budowę, przez co kilka roślin jest w stanie zapełnić optycznie całą doniczkę, dlatego też nie powinno się uczepu sadzić ciasno. Z tego też względu lubi rosnąć sam, ponieważ może zagłuszać inne rośliny.

Inne artykuły:  Oświetlenie, które wprowadzi wiosenną aurę do domu

Kwitnie intensywnie przez cały sezon od czerwca do września. Należy go podlewać codziennie, najlepiej wieczorem, a także nie zapominać o nawożeniu. Jest bardzo silną rośliną i radzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Oprócz wymienionych kwiatów, na tarasie, balkonie lub po prostu na parapecie możemy również umieścić doniczki z kwiatami:

  • lobelia przylądkowa – bogato ukwiecona niebieskimi dzwoneczkami jednoroczna roślina, która niejednokrotnie jest sadzona w towarzystwie innych kwiatów
najlepsze kwiaty na balkon
fot. Jakie są najlepsze kwiaty na balkon w bloku ?
  • wilec purpurowy – pnącze, które warto poprowadzić po drabince wzdłuż ściany balkonowej lub po barierkach. Ładnie również wygląda ozdabiając pergolę
  • sanwitalia – roślina, która rośnie niczym zielony dywan, z którego wystrzeliwują dziesiątki małych, żółtych kwiatków
  • werbena – intensywnie pachnąca, różnobarwna roślina o drobnych kwiatkach, często wykorzystywana w ziołolecznictwie
  • bakopa – roślina o licznych, niewielkich kwiatach, które możemy podziwiać w kolorze białym, różowym i niebieskim
  • niecierpek – roślina jednoroczna nieco przypominająca fiołka afrykańskiego, jednak pączki kwiatów są znacznie delikatniejsze, a po przekwitnięciu tworzą torebki, które pękają przy najmniejszym dotknięciu
  • namezja – wysoka do 40 cm roślina, tworząca rozgałęzienia, na szczycie których rosną drobne kwiaty w różnych kolorach.
kwiaty na parapet zewnętrzny
fot. Które kwiaty na parapet zewnętrzny wybrać ?

W tym sezonie bardzo popularne i modne są białe kwiaty balkonowe. Jeżeli szukamy takiego właśnie rozwiązania, warto sięgnąć po pelargonie, surfinie, fuksje lub bakopę. Tego koloru kwiaty pięknie wyglądają w drewnianych donicach lub w towarzystwie drewnianych dodatków. Warto również mieszać je z niebieskimi lobeliami.

Przy aranżacji ogrodu na balkonie, warto wziąć również pod uwagę możliwość posadzenia ziół. Nie ma niczego przyjemniejszego od świeżej mięty albo bazylii z własnej doniczki. Można również posiać szczypiorek, pietruszkę, oregano, szałwię, rozmaryn a nawet lubczyk. Ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia.

Inne artykuły:  Dodatki do domu w stylu boho