Nakładanie gładzi, jak zrobić to dobrze? Poradnik krok po kroku
Gładź pozwala osiągnąć równą powierzchnię, która jest podłożem pod farbę, tapetę lub inne elementy wykończeniowe. Gładzenie ścian zapewnia idealne podłoże i wspaniały efekt finalny. Warto zatem wiedzieć, jak perfekcyjnie położyć gładź by nasze wnętrze wyglądało jak z programu wnętrzarskiego. Znając podstawowe zasady jak kłaść gładź bez trudu odmienisz swoje wnętrze.
Co musisz wiedzieć nim przystąpisz to gładzenia ścian?
Gładź gipsową nanosimy na tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe lub na łączenia płyt gipsowo- kartonowych, gipsowo- włóknowych lub cementowo- włóknowych. Nie stosujemy gładzi do wykończenia murów w stanie surowym oraz w pomieszczeniach o dużej wilgotności takich jak łazienka, suszarnia, sauna itp.
Kiedy gips szpachlowy, a kiedy gładź gipsowa?
Zasada jest prosta! Gips szpachlowy to baza. To dzięki niemu usuniesz ubytki
w ścianie. Po gładź sięgamy wówczas, gdy prawidłowo zaszpachlujemy sufit i ściany. Gładź dzięki swojej gramaturze sprawi, że ściany osiągną satynową gładkość.
Gips można stosować samodzielnie! Gładź tylko na wcześniej przygotowanej powierzchni.
Krok 1- Przygotowanie ścian pod gładź
Zanim przystąpimy do gładzenia ścian powinniśmy:
- Wynieść meble
- Zabezpieczyć okna
- Zabezpieczyć rury metalowe (gips łatwo koroduje metal)
- Osłonić podłogę
- Zdemontować gniazdka, włączniki
- Usunąć ze ścian kołki, gwoździe
- Usunąć stare tapety lub łuszczące się powłoki malarskie
- Oczyścić z pyłu i kurzu
- Umyć, odtłuścić
- Zagruntować
Krok 2 – gipsowanie ścian i sufitu
Uwaga! Do nakładania na ściany gipsu przystępujemy dopiero wówczas, gdy powierzchnia jest sucha.
Do gipsowania ścian możemy wybrać gotowych preparatów lub wyrabiamy gips kierując się instrukcją na opakowaniu. Gipsowanie pokoju rozpoczynamy od bruzd po nowo założonych przewodach/ instalacjach ( jeśli takie kładliśmy). Następnie nakładamy gips na miejsca styku ścian z ościeżnicami oraz futrynami. Kolejnym etapem jest zakrycie rys i pęknięć. Jeśli pęknięcia są duże należy skorzystać z gotowych siatek z włókna szklanego. Ważne, aby grubość każdej warstwy nie przekraczała 5 mm, a po każdej naniesionej, i przed nałożeniem kolejnej, odczekać do momentu dobrego wyschnięcia.
Gdy poradzimy sobie z największymi mankamentami możemy zabrać się za szpachlowanie całych ścian i sufitu. W przypadku sufitu zaczynamy od rogów pomieszczenia i kierujemy się ku środkowi. Ściany szpachlujemy od dołu do góry za pomocą długich ruchów. Zbieramy nadmiar gipsu.
Sekret! Fachowcy często wygładzają szpachlę na mokro. Wystarczy zwilżyć pacę wodą
i delikatnie wygładzić powierzchnię. Wówczas ograniczymy szlifowanie do minimum!
Krok 3- kładzenie gładzi
Ostatnim krokiem jest kładzenie gładzi. Są dwie metody, które można zastosować. Jedna to nakładanie gładzi za pomocą szpachli, druga to nakładanie gładzi za pomocą wałka. Jeśli powierzchnia jest duża zaleca się użycie wałka.
Nakładanie gładzi za pomocą szpachli:
Narzędzia do gładzi nakładanej szpachlą:
Do nakładania gładzi gipsowej stosuje się narzędzia ze stali nierdzewnej lub plastiku, wiąże się to z tym, ze gips ma właściwości silnie korodujące.
- paca do gładzi
- szpachelka do gładzi
- papier ścierny (o granulacji od 100 do 150) oraz kostka do szlifowania
- gładź gipsowa
Do przygotowania gładzi:
- wiadro
- wiertarka z mieszarką (choć można też mieszać ręcznie)
Nakładanie gładzi na sufit
Nakładanie gładzi zawsze zaczynamy od sufitu, a kończymy na ścianach. Gładzenie ścian polega na rozłożeniu równomiernej, cienkiej warstwy produktu na całej powierzchni. Warstwa nie może przekraczać 2 mm. Wyrównanie masy powinno być wykonane przed wyschnięciem masy. Pracujmy zawsze na niewielkich fragmentach. Gładź nakładamy tylko raz, chyba, że popełnimy błąd i chcemy go zniwelować.
Po całkowitym wyschnięciu powierzchni szlifujemy powierzchnię papierem ściernym o granulacji 100-150). W narożnikach warto użyć kostki ściernej przeznaczonej do tego celu. W przypadku szlifowania postępujemy analogicznie jak w przypadku nakładani. Zaczynamy od rogów i kierujemy się w głąb. Szlifujemy delikatnie, okrężnymi ruchami. W ten sposób uzyskamy nieskazitelną powierzchnię pod dalsze prace wykończeniowe.
Nakładanie gładzi wałkiem
Narzędzia do nakładania gładzi wałkiem:
- wałek o długości włosia ok. 15-18 cm lub 9-10 mm w przypadku gładkich powierzchni, takich jak płyty gipsowo-kartonowe czy tynki gipsowe
- uchwyt z gwintem (pokrywanie sufitu, ścian przy suficie)
- szpachelki do gładzi o długim ostrzu np. 8 cm ze stali nierdzewnej
- papier ścierny (o granulacji od 100 do 150) oraz kostka do szlifowania
- gładź gipsowa
Do przygotowania gładzi:
- wiadro
- wiertarka z mieszarką (choć można też mieszać ręcznie)
Nakładanie gładzi wałkiem. Jak to zrobić?
Zaczynamy od zwilżenia wałka wodą. Zapewni to odpowiednią przyczepność gładzi. Gładź nakładamy pasami naprzemiennie. Ruchami ciągniętymi od góry do dołu i dołu do góry. Nakładamy 1-2 warstwy, według potrzeby, na całej długości ściany. Chwilę należy odczekać, a następnie wyrównać jeszcze wilgotną gładź szeroką szpachlą.
Gdy masa wyschnie zabieramy się za szlifowanie. Tak jak w poprzednim przypadku stosujemy do tego celu papier ścierny i kostkę ścierną, bądź inne materiały ścierne.
Gładź jest stosunkowo krucha, co sprawia, że jest mało odporna na uderzenia, dlatego narożniki zewnętrzne, na przykład narożniki wnęk okiennych i drzwiowych trzeba wzmocnić kątownikami aluminiowymi. Wtapia się je w świeżo naniesiony klej gipsowy, a później wyrównuje gładzią. Profile narożnikowe skrca się nożycami do blachy lub ostrymi nożycami. Zanim masa wyschnie trzeba skontrolować, czy narożnik jest równy
i nie ma odchyłów od pionu. W razie czego można go jeszcze poprawić.
W przypadku, gdy pierwszy raz zabieramy się za prace wykończeniowe dobrze zacząć od niewielkich pomieszczeń, czy powierzchni. Przekonamy się wówczas, czy podołamy wyzwaniu. Wykonanie gładzi nie jest specjalnie trudne, ale wymaga od nas precyzji
i dokładności. Bez problemu możemy wykonać gładzie samodzielnie w domu, jeśli tylko wykażemy się choć niewielkimi zdolnościami manualnymi i sporą dawką cierpliwości. Pozwoli to nam na oszczędność, a także da sporo satysfakcji. Zaoszczędzone pieniądze pozwolą nam na zakup ciekawych elementów dekoratorskich do naszego nowego, pięknego wnętrza. A satysfakcję z wykonanej pracy możemy mnożyć na rodzinnych imprezach opowiadając o naszych dokonaniach i pokazując dzieło naszych rąk. 😉