Całoroczne domy modułowe cieszą się rosnącą popularnością ze względu na to, że ich budowa zajmuje znacznie mniej czasu niż wznoszenie tradycyjnych obiektów murowanych. Ponadto technologia prefabrykacji pozwala sporo zaoszczędzić na całej inwestycji. Aby zrealizować projekt szybko i w korzystnej cenie, należy prawidłowo zaplanować budowę. Poniżej przeczytasz o tym, co należy brać pod uwagę w organizacji tego przedsięwzięcia.
Formalności związane z budową domu modułowego
Dom modułowy można postawić bez składania wniosku o pozwolenie na budowę. Zgodnie z przepisami, jeśli obiekt bez fundamentów (niezależnie od powierzchni) zostanie zakwalifikowany jako wolnostojący budynek mieszkalny, wystarczy zgłosić zamiar budowlany do właściwego urzędu. Warunkiem jest to, że posadowienie domu modułowego nie może oddziaływać na sąsiednie działki. Odległości od granic są określone w prawie budowlanym. Budowa obiektu z prefabrykatów wymaga także sporządzenia dokumentacji projektowej przez osobę ze stosownymi uprawnieniami. Wyjątkiem są parterowe i niepodpiwniczone domy modułowe o powierzchni zabudowy do 35 m², które można zgłosić bez projektu budowlanego i pomiarów geodezyjnych.
Prace wykończeniowe w domu modułowym
Budowa domu modułowego polega na ustawieniu prefabrykatów na wcześniej przygotowanych fundamentach lub specjalnych podporach, które należy przygotować zanim moduły zostaną przetransportowane na działkę. Po wykonaniu montażu obiekt znajduje się w stanie surowym zamkniętym, czyli posiada pokrycie dachowe, kompletną konstrukcję nośną, drzwi zewnętrzne oraz stolarkę okienną. Na tym etapie można rozpocząć wykańczanie ścian i podłóg, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych, elektrycznych i teletechnicznych oraz wyposażenie pomieszczeń w armaturę łazienkową i kuchenną. Planując budowę, pamiętaj o tym, że nie musisz zatrudniać innej ekipy remontowej do realizacji każdego z tych zadań. Domy modułowe pod klucz oferuje firma Lokaty Budowlane, która zapewnia przygotowanie fundamentów pod obiekt całoroczny, montaż elementów konstrukcyjnych oraz wykończenie wnętrz. Dzięki temu, że jeden wykonawca czuwa nad całym procesem, znika ryzyko opóźnienia oddania inwestycji do użytku. Ponadto taki zespół fachowców z różnych dziedzin sprawnie ze sobą współpracuje i dobrze zna oczekiwania klientów. W efekcie ich pracy powstaje dom idealnie dopasowany do potrzeb i gustu zleceniodawcy.