Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Odnawialne źródła energii w obliczu kryzysu klimatycznego, czyli dlaczego coraz więcej osób inwestuje w fotowoltaikę

Odnawialne źródła energii w obliczu kryzysu klimatycznego, czyli dlaczego coraz więcej osób inwestuje w fotowoltaikę

Odnawialne źródła energii w obliczu kryzysu klimatycznego, czyli dlaczego coraz więcej osób inwestuje w fotowoltaikę

Naukowcy biją na alarm, a zmiany klimatyczne z roku na rok stają się coraz bardziej odczuwalne. Kryzys klimatyczny zaczyna dotykać w sposób zauważalny coraz więcej państw.

Do tego dochodzi wizja kończących się źródeł paliwa, na którym opiera się cała współczesna gospodarka. Dlatego od wielu już lat Unia Europejska wraz z innymi międzynarodowymi organizacjami promuje odnawialne źródła energii, jako sposób na zabezpieczenie naszego własnego bezpieczeństwa energetycznego oraz na polepszenie stanu klimatu, który zmienia się zarówno pod wpływem samego wydobywania paliw kopalnianych, jaki i (w o wiele poważniejszy sposób) ich masowego zużycia. I tutaj coraz większą popularność zyskuje fotowoltaika. Dlaczego?

Inwestycja dla dobra naszego budżetu

Coraz częściej możemy zauważyć na dachach różnych domów prywatnych oraz przedsiębiorstw zainstalowane panele fotowoltaiczne. Taka instalacja przynosi bardzo wiele korzyści dla jej użytkowników, z czego największą są oszczędności z tytułu wysokości rachunków za energię. Dzięki temu, że nasza prywatna instalacja produkuje wystarczająco dużo prądu, by w pełni pokryć nasze zapotrzebowanie w miesiącach letnich, rachunki za pobieraną energię są dużo niższe.

Koszt samej instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnego gospodarstwa domowego nie przekracza 20 tys. złotych. Jednak, prywatny konsument nie pokrywa tej kwoty w całości. Przy inwestycji w fotowoltaikę możemy spodziewać się bardzo atrakcyjnych dotacji oraz ulg podatkowych, które to znacznie obniżają koszta takiej instalacji. Dzięki temu, jesteśmy w stanie spłacić fotowoltaikę w naszym domu w 7 lat i po tym czasie móc korzystać z bardzo taniej lub darmowej energii elektrycznej w naszych gniazdkach.

Instalacje fotowoltaiczne nie zapewniają nam w 100% pokrycia naszego zapotrzebowania na energię w zimę, gdy nasłonecznienie jest dużo niższe, jednak i w tej sytuacji mamy szansę płacić mniej za energię. Nadwyżkę produkowanego prądu w lecie możemy bowiem przechowywać w sieci głównej naszego dostawcy prądu, a w miesiącach zimowych odebrać ten prąd za niewielką opłatą. Dzięki temu, przez cały rok cieszymy się z tańszej i zielonej energii w naszym domu.

W obliczu kryzysu

Fotowoltaika to nie tylko wygoda czy oszczędności dla prywatnych właścicieli, ale także jeden z filarów naszej przyszłości energetycznej. Nie ulega wątpliwościom, że model energetyki węglowej i paliwowej na całym świecie ulega przeistoczeniom, głównie z tego powodu, że paliw jest coraz mniej, a ich wydobywanie łączy się z bardzo wysokimi kosztami i negatywnymi skutkami dla środowiska naturalnego. Dlatego też, fotowoltaiką interesują się już nie tylko prywatne osoby, ale większe i mniejsze przedsiębiorstwa. Trend na opieranie swojego bezpieczeństwa energetycznego o odnawialne źródła energii będzie tylko rósł, dlatego warto już teraz zainteresować się naszą własną instalacją fotowoltaiczną.

Exit mobile version