Kwitnięcie storczyków może trwać nieustannie przez kilka miesięcy. W tym czasie kolejne pąki kwiatowe pomału się rozwijają. W momencie, gdy opadną ostanie kwiaty storczyka, nierzadko zastanawiamy się, co teraz zrobić? Jednak nie należy zastanawiać się w nieskończoność, tylko działać, ponieważ pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu jest istotna w dalszym rozwijaniu się rośliny i ponownym zakwitnięciu. Co zatem zrobić, gdy storczyk przekwitnie? Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu? Czy pędy powinno się przycinać?
Dwa etapy pielęgnacji storczyków po przekwitnięciu
Aby nasze storczyki były zdrowe nawet po przekwitnięciu, musimy zadbać o dopełnienie dwóch etapów. Pierwszych z nich jest przycięcie pędu, na którym kwitła roślina. Drugim etapem jest dopilnowanie, żeby storczyk był w okresie spoczynku, dzięki któremu zregeneruje się przed następnym kwitnieniem. Musimy pamiętać, że pielęgnacja przekwitłego storczyka różni się w zależności od tego, z jakim rodzajem storczyka się stykamy.
Przycinanie storczyka po przekwitnięciu
Istnieje wiele rodzajów storczyków. Wymienimy sobie kilka z nich, by dobrze orientować się w tym temacie i nie popełniać błędów.
Storczyki wytwarzające pseudobulwy lub kłącza
Storczyki tego typu to, m.in. Oncidum, Cattleya, Dendrobium, Zygopetalum, Paphiopedilum. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie kwitną drugi raz z tej samej pseudobulwy. W tej grupie storczyków pędy kwiatowe wyrastają tylko i wyłącznie z jednorocznych pseudobulw. Z tego powodu, po przekwitnięciu pęd kwiatostanowy należy usunąć. Przedtem opadną wszystkie kwiaty, a sam pęd zaschnie, dlatego usunięcie go jest bardziej niż wskazane. Chociaż stare pseudobulwy nie są już aktywne, to i tak stanowią magazyn wody i pożywienia dla młodych przyrostów (ich usuwanie nie jest korzystne). Powinniśmy je oddzielić od rośliny i wyrzucić dopiero wtedy, gdy po 2-4 latach tracą swój atrakcyjny wygląd i już nie są nam, ani roślinie, do niczego potrzebne.
Cattleya, jak i Oncidum są roślinami dla zaczynających przygodę z uprawą storczyków. Te rośliny zniosą wiele błędów niewprawnych ogrodników. Należy jednak pamiętać o zasadach wypisanych u góry – wtedy unikniemy małych kruczków oraz łatwiej będziemy się nam uczyć o pielęgnacji.
Storczyki, które nie tworzą pseudobulw, ani kłączy
Takie storczyki to, np. Vanda lub Doritis. Po tym, jak kwiat przekwita, a my usuniemy łodygę, pęd kwiatostanowy powinniśmy przyciąć jak najbliżej najwyższego liścia (nie kontynuuje on kwitnienia). Pęd kwiatowy zasycha, kiedy jest pozostawiony na roślinie, tym samym wstrzymuje proces rozwoju nowych pędów. Te działania sprawiają, że roślina, która chce zregenerować chylący się do końca organ, będzie się kolejno osłabiać.
Storczyk, który potrafi kwitnąć na tym samym pędzie
Tym wyjątkowym storczykiem jest Phalaenopsis. Potrafi on, jak podpowiada tytuł, zakwitnąć znowu na tym samym pędzie. Po przekwitnięciu storczyka i opadnięciu kwiatów należy działać na dwa sposoby:
I sposób:
- Usuń ogołocony pęd kwiatostanowy Phalaenopsis (przytnij go jak najbliżej najwyższego liścia).
- Ogranicz podlewanie.
- Przenieś storczyk w chłodne miejsce, co pomoże mu zregenerować siły przed kolejnym kwitnieniem.
II sposób:
- Pozostaw pęd na roślinie.
- Obserwuj go przez kolejne kilka dni.
- Usuń pęd, jeżeli żółknie i uschnie. Jeżeli wciąż będzie jędrny oraz zielony, przytnij go nad trzecim oczkiem (zgrubieniem na łodydze).
W miejscu cięcia, jeśli utrwalą się sprzyjające warunki, rozwinie się młody pęd kwiatostanowy.
Po przekwitnięciu storczyka – okres spoczynku
Bardzo dużym błędem w życiu storczyków jest pominięcie etapu regeneracji. Po zakończeniu kwitnienia wszystkie rośliny muszą mieć trochę czasu na regenerację, czyli okres spoczynku. Nie możemy zapomnieć o tym etapie, ponieważ nie przestrzeganie go wstrzymuje rozwój młodych pędów kwiatowych. Jeżeli chcemy mieć zdrową roślinę jesteśmy zobowiązani do tego, żeby dobrze o nią zadbać. W sklepach kwitnące egzemplarze storczyków są osiągalne przez cały rok. Z tego powodu w warunkach domowych powinniśmy przygotować je sztucznie do okresu spoczynku (niezależnie od pory roku).
Po kwitnięciu odstępujemy od nawożenia storczyka oraz ograniczamy podlewanie i zraszanie, ale do momentu, w którym podłoże będzie zupełnie suche. Później przenosimy storczyki do jasnego i chłodnego pomieszczenia na około 2 do 4 miesięcy.
Ile trwa okres regeneracji storczyków ?
Okres regeneracji storczyków kończy się, gdy owe rośliny zaczynają wypuszczać nowe pędy i korzenie. W tej chwili musimy zwiększyć częstotliwość nawadniania. Potem przenosimy nasze rośliny do pokoju z temperaturą wyższą niż 16-20 °C.
Po niektórych storczykach nie widać wyraźnego okresu spoczynku (np. po Phalaenopsis). W okresie zimowych jesteśmy w stanie zaobserwować tylko spowolnienie wzrostu. Ten rodzaj storczyka może powtarzać kwitnienie niemal natychmiast, jednak mimo to należy w okresie jesienno-zimowym wprowadzić go w stan uśpienia. Działania te sprawią, że kondycja rośliny poprawi się. Wobec tego kolejne kwitnienie storczyka Phalaenopsis objawi się nam jako piękniejsze i bardziej obfite.