Idealnie pomalowane ściany niosą za sobą odpowiednie wymagania. Aby nasze wysiłki przyniosły efekt należy zaplanować kroki działania. Jak przygotować się do malowania ścian?

Zadbaj o szczegóły przy przygotowaniu ścian do malowania

Nie możemy zapomnieć, że malowanie ścian może spowodować zniszczenie się naszych mebli. Najlepszym rozwiązaniem jest wyniesienie ich z pomieszczenia, w którym będziemy działać. Jeżeli niektórych sprzętów i mebli nie dało się wynieść, to warto skupić je na środku pomieszczenia i szczelnie przykryć grubą folią malarską. Cienkie folie malarskie łatwo się elektryzują, nie trudno o przedziurawienie ich oraz przywierają do płaskich powierzchni, dlatego ich nie polecamy. Natomiast podłoga wymaga najgrubszej folii. Osłaniamy ją zatem taśmami malarskimi.

jak przygotować ścianę do malowania
fot. Przed rozpoczęciem remontu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak przygotować ścianę do malowania ?

Kilka rad – jak rozplanować malowanie ścian

Ze ścian zniknąć muszą tapety. Przyda się do tego specjalne urządzenie wytwarzające parę wodną, która rozmiękcza papier. Ułatwi to zdzieranie tapety. Podobnie musimy zrobić ze starą farbą klejową – należy się jej pozbyć ze ścian, zwilżając oraz zdzierając szpachelką.

Prawdziwą zmorą są dla nas lamperie. Aby pozbyć się widoku lamperii możemy użyć dwóch sposobów.

Pierwszy sposób:

  1. Przetrzyj lamperie drobnym papierem ściernym w celu jej zmatowienia.
  2. Usuń całkowicie luźne fragmenty i uzupełnij je szpachlówką.
  3. Oczyść powierzchnię z pyłu.
  4. Ugruntuj ścianę powyżej lamperii.
  5. Po wyschnięciu nałóż ponownie farbę gruntującą, tym razem na całą ścianę.
Inne artykuły:  Ile gładzi na m2

Drugim sposobem jest szpachlowanie ściany. Na początku należy zeszlifować ją gruboziarnistym papierem, pamiętając, żeby zrobić to mocno. Po odchyleniu trzeba nałożyć odpowiedni grunt (z dodatkiem piasku kwarcowego) oraz mocną szpachlówkę. Na tak przygotowane suche podłoże nałożyć odpowiednią farbę gruntującą oraz nawierzchniową.

jak przygotować ściany do malowania
fot. Zakup odpowiednich materiałów umożliwi odpowiednie przygotowanie ścian do malowania

Jak przygotować ściany do malowania

Kilka godzin, które przeznaczymy na kompleksowe przygotowanie ściany pozwolą nam na płynne działanie później. Dlatego bardzo ważnym jest, aby nie omijać tego punktu w zmienianiu ścian swojego domu.

Zanim będziemy szpachlować, należy dokładnie przygotować ich powierzchnie. W przypadku starych, jak i nowych podłoży naszą powinnością jest przemyślenie ułożenia poszczególnych przewodów elektrycznych. By wszystko było dopięte na ostatni guzik musimy wykonać pod nie odpowiednie bruzdy.

Gruntowanie ścian przed malowaniem

  • Celem gruntowania jest:
  • wzmocnienie podłoża,
  • poprawienie przyczepności farby nawierzchniowej,
  • zmniejszenie użycia farby nawierzchniowej,
  • zmniejszenie albo wyrównanie chłonności powierzchni,
  • związanie luźnych cząstek znajdujących się w podłożu.

Przygotowane podłoże powinniśmy odpowiednio zagruntować. Bierzemy w swoje ręce zakupiony wcześniej środek gruntujący. Przelewamy go do wiadra lub bezpośrednio do pojemnika (musi on być wystarczająco szeroki). Również szeroki pędzel do gruntowania należy namoczyć w gruncie i nałożyć preparat na powierzchni ściany. Kłaść go w dużych ilościach, mocno i dokładnie wcierając w ścianę.

przygotowanie ścian do malowania
fot. Zaczynasz remont mieszkania i zastanawiasz się jak powinno wyglądać prawidłowe przygotowanie ścian do malowania ?

Szpachlowanie ścian przez malowaniem

Zanim rozpoczniemy malowanie ścian, musimy się im przyjrzeć. Szpachlowanie to ważny etap naszej malarskiej „przygody”.

Inne artykuły:  Styrodur XPS czy wełna mineralna skalna? Co sprawdzi się lepiej jako izolacja dachu płaskiego?

By uzyskać oczekiwany efekt, należy usunąć wszystkie śruby, gwoździe i resztę niepożądanych rzeczy w ścianie. Jak już wcześniej było wspomniane, stare powłoki farb klejowych i wapiennych całkowicie usunąć ze ściany. Następnie przemyć wodą (to pozwoli usunąć pyliste pozostałości i kurz). Pozostawić do wyschnięcia. Później uzupełnić ubytki i bruzdy masą szpachlową, którą jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie. Można też kupić gotową.

Czyszczenie i szlifowanie

Czyste ściany to kolejny krok ku wymarzonemu efektowi. Należy umyć je detergentem, a potem spłukać resztki preparatu wodą.

Grudki i inne tego typu rzeczy pojawiają się zazwyczaj podczas szlifowania ścian. Możliwymi przyczynami jest zbyt szybkie wsypywanie proszku do wody, niewłaściwe proporcje podczas mieszania suchej gładzi wodą. Przyczyną może też być za małe wiadro do rozdrabniania gładzi oraz za szybkie obroty mieszadła.

Jeśli chcemy uniknąć grudek należy:

  1. Przestrzegać proporcji składników, które są podane przez producenta.
  2. Wsypywać powoli proszek do wody (najlepiej wsypywać go przez sito z grubymi oczkami).
  3. Odczekać ok. 3-5 minut, aby zaprawa mogła naciągnąć wodę.
  4. Wymieszać ją dokładnie przed nałożeniem na ściany.

Następnym utrudnieniem, jaki może przynieść nam szlifowanie, są smugi. Podstawową przyczyną takich utrudnień jest złe prowadzenie narzędzi.

jak przygotować ścianę do ponownego malowania
fot. W jaki sposób prawidłowo przygotować ścianę do ponownego malowania ?

Przygotowanie ścian do malowania – podsumowanie

Więc w jaki sposób najlepiej szlifować ściany? Otóż, nie ma znaczenia, czy używasz szlifierki do ścian, czy papieru do szlifowania ręcznego. Zawsze zachowuj niezmienną siłę nacisku do powierzchni. To sprawi, że płaszczyzna będzie idealnie równa. Jeżeli ściany są nierówne śmiało możesz ją skorygować. Podczas pracy pamiętaj, żeby kierunek prowadzenia narzędzi był ciągle taki sam. W ten sposób nie pominiesz żadnego fragmentu oraz unikniesz smug.

Inne artykuły:  Jaki jest sposób na spuszczenie wody z boilera elektrycznego ?

Kiedy szlifujemy ściany szlifierką powinniśmy, zdaniem fachowców, przeszlifować płaszczyznę najpierw pionowymi pasami, później poziomymi (eliminuje to najmniejsze nierówności).