Site icon Wszystko do budowy domu – profesjonalne budownictwo

System sygnalizacji pożaru SSP – co musisz o nim wiedzieć?

System sygnalizacji pożaru, czyli SSP, to zestaw urządzeń, które tworzą instalację wykrywającą pożar, włączającą alarm, powiadamiającą jednostkę Straży Pożarnej lub wykonującą inne zadania niwelujące negatywne skutki pożaru. Taki system musi działać szybko i niezawodnie, jeśli ma spełnić swoją funkcję. Co musisz wiedzieć o SSP? Wyjaśniamy.

Do czego służy system sygnalizacji pożaru?

Pożar, zwłaszcza jeśli wymknie się spod kontroli, stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, a także dla budynków i mienia. Aby nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia i rozwinięcia, w różnych obiektach montuje się właśnie system sygnalizacji pożarowej (nazywany również systemem alarmu pożarowego, SAP). To jeden z najważniejszych systemów bezpieczeństwa.

Z czego składa się system sygnalizacji pożarowej?

W skład instalacji SSP wchodzą następujące elementy:

Jakie wymagania musi spełniać system alarmu pożarowego?

SSP z pozostałymi systemami może być zintegrowany tylko i wyłącznie na poziomie oprogramowania. Oznacza to w praktyce, że czujniki i urządzenia, które tworzą tę instalację, nie mogą wchodzić w skład żadnego innego systemu. SSP musi mieć również własny system komunikacji, niezależny od komunikatorów w innych instalacjach, takich jak system wykrywania ruchu czy monitoring.

Poza tym projektowanie systemów sygnalizacji pożarowej musi spełniać konkretne wytyczne — m.in. mieć odrębne źródło zasilania, a także podłączenie do zasilania awaryjnego, co ma zapewnić automatyczne i nieprzerwane działanie instalacji (również w razie braku dostępu do prądu). Według norm w razie awarii sieci elektrycznej urządzenia tworzące SSP musi działać przez 72 godziny albo 30 minut od zaistnienia alarmu.

System sygnalizacji pożaru – ważny element technologiczny w inteligentnych budynkach

Inteligente (czyli zaawansowane technicznie) budynki zaczęły pojawiać się w Stanach Zjednoczonych już w latach 70. i 80. XX w. Dzięki wymyślonym wtedy technologiom powstawały systemy zarządzania budynkami, na które składały się liczne czujniki, detektory i inne urządzenia. Rozwiązania te znalazły zastosowanie przede wszystkim w budynkach biurowych oraz przestrzeniach użyteczności publicznej.

System przeciwpożarowy w inteligentnych budynkach składa się właściwie z dwóch współdziałających podsystemów. Jeden z nich to SSP, który wykrywa źródło pożaru, a drugi – bezpośrednia sieć przeciwpożarowa, czyli urządzenia gaśnicze (np. zraszacze czy tryskacze).

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/System_sygnalizacji_po%C5%BCaru. [dostęp online: 17.07.2023].
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligentny_budynek. [dostęp online: 17.07.2023].
Exit mobile version