Małe lokale mieszkalne uważane są często za nieustawne. Cóż, zaaranżowanie niewielkiej przestrzeni wymaga nieco wysiłku. Jednak jest to warte zachodu. Dzięki przemyślanemu układowi mebli i wyposażenia lokum zyska bowiem na funkcjonalności oraz estetyce. Jak w taką kawalerkę wpasować szafę narożną? Czy ten mebel to dobra opcja do niezbyt dużego mieszkania? Sprawdź

Dokładne pomiary wnęki pod szafę: podstawa sukcesu

W niewielkim powierzchniowo lokalu każdy fragment podłogi jest na miarę złota. Nie można zagracać kawalerki – inaczej trudno byłoby swobodnie się przemieszczać. Dlatego meble w takim mieszkaniu powinny być wykonane na wymiar.

Świetnym pomysłem na sprytne zagospodarowanie miejsca jest wstawienie do pokoju szafy narożnej. Zazwyczaj kąty pomieszczenia pozostają nieużytkowane… A przecież odpowiedni mebel świetnie je wypełni. Aby był on jeszcze bardziej funkcjonalny, można pokusić się o nadbudówkę lub po prostu o szafę, sięgającą sufitu.

Podstawą do skonstruowania wyposażenia będzie oczywiście wykonanie dokładnych pomiarów. Dzięki temu zyska się umeblowanie, idealnie wpasowane w dostępną przestrzeń. Warto rozważyć, jakie skrzydła ma mieć szafa narożna wewnętrzna. Nie muszą one być jednakowe. Wszystko zależy od rozplanowania wyposażenia oraz od indywidualnych potrzeb domowników.

Kolorystyka szafy narożnej a postrzeganie wnętrza

Z barwami mebla związek będzie miało m.in. optyczne wrażenie przestronności pomieszczenia. Do małych pokoi polecamy jasne szafy. Nie przytłoczą one i tak już dość ciasnego wnętrza. Dodatkowo im jaśniejsze wyposażenie, tym będzie widniej. Tutaj sprawdzą się meble:

  • w kolorze sosny,
  • pobielane,
  • ewentualnie w wersji jaśniejszy klon, jesion czy buk
  • szkło lakierowane w jasnych kolorach
Inne artykuły:  Jak urządzić przedpokój

Dobrym wyborem do kawalerek jest umeblowanie w stylu minimalistycznym. Białe, gładkie fronty – matowe lub błyszczące – w połączeniu z jasnym drewnem? Czemu nie! Szafa niech zostanie wyposażona w wiele schowków, pozwalających na bieżąco utrzymywać porządek. To niezwykle istotne w małych przestrzeniach, podatnych na zagracanie!

Lustro, czyli sprytny trik optyczny

Małe mieszkanie wymaga często zastosowania odpowiednich trików aranżacyjnych. Jednym z nich jest usytuowanie sporych rozmiarów luster w strategicznych miejscach pomieszczenia. Front narożnej szafy to powierzchnia, która jest idealna do umieszczenia lustrzanej płaszczyzny. W tym aspekcie warto też rozpatrzeć ustawienie mebla względem okna oraz innych, sztucznych źródeł oświetlenia. Lustro będzie odbijać światło, co pozwoli rozjaśnić ewentualne ciemniejsze zakamarki mieszkania.

Jak duża powinna być lustrzana tafla? Może ona pokrywać całe skrzydło drzwi szafy lub jego część. Wszystko zależy od specyfiki pomieszczenia i indywidualnych potrzeb. W przedsionku sprawdzi się większe lustro. W pokoju może być ono natomiast umieszczone na górnej połowie mebla. Ważne, aby nie zaburzało komfortu przebywania w pokoju – np. podczas wypoczynku na kanapie. Lustro takie może również mieć nieregularne kształty.

Wyposażenie małego lokum w szafę narożną to sposób na wykreowanie pojemnej przestrzeni przechowywania. Sięgający sufitu mebel pomieści wiele dobytku. Ponadto pięknie uzupełni niemal dowolną aranżację. Wszystko dzięki temu, że szafa taka może zostać wykonana na wymiar – np. przez Komandor.pl. Zobacz, jakie rozwiązania i które materiały dostępne są w Twoim województwie. Powodzenia w urządzaniu przytulnej kawalerki!

Inne artykuły:  Krepiny: Tworzenie oryginalnych ozdób i dekoracji