Kupując używany dom lub decydując się na zamieszkanie w starym domu rodzinnym, stajemy przed koniecznością obniżenia kosztów ogrzewania. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to oczywiście wykonanie izolacji cieplnej ścian, a także wymiana okien i stolarki na energooszczędną. Bez tego pierwszego etapu będziemy tylko tracić pieniądze na podgrzewanie powietrza wokół domu, a nie samego budynku. Jak powinien wyglądać dalszy etap termomodernizacji? Podpowiadamy!
Z tekstu dowiesz się:
- jaką wybrać pompę ciepła,
- jakie parametry są najważniejsze przy wyborze pompy.
Obecnie standard budowania zapewnia izolacyjność ścian zgodną z Warunkami Technicznymi 2021. Izolując już istniejący dom, należy dążyć do uzyskania tych samych lub zbliżonych parametrów.
Po wykonaniu podstawowych prac należy pomyśleć o doborze ekonomicznego i efektywnego źródła ciepła. Często i słusznie decydujemy się na pompę ciepła. Panuje powszechne przekonanie, że pompa ciepła współpracuje wyłącznie z instalacją podłogową ze względu na niską (ok. 35-40 stopni) temperaturę zasilania. Często wymienia się więc całą instalację grzewczą, ponosząc wysokie koszty, tymczasem wcale nie jest to konieczne. Pozostawiając istniejącą instalację grzejnikową, również możemy zastosować pompę ciepła.
Pompa ciepła Genia Air – jakie ma parametry?
Pompa mono GeniaAir Mono ma możliwość uzyskania temperatury zasilania nawet do 75°C dla obiegu centralnego ogrzewania, co sprawia, że można ją stosować zarówno w domach i instalacjach modernizowanych, gdzie instalacja wymaga wysokich temperatur zasilania (grzejniki), jak i w nowych, wyposażonych np. w nagrzewnice nadmuchowe. Przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej maksymalna temperatura osiąga 70°C nawet przy temperaturze zewnętrznej -15°C, co pozwala na szybkie ładowanie zasobnika i umożliwia zaspokojenie potrzeb dużej rodziny nawet w mroźne dni.
Dzieje się tak dzięki zastosowaniu w pompie nowego czynnika roboczego R290, czyli propanu. Ponieważ Genia Air Mono jest monoblokową pompą ciepła, czynnik jest obecny wyłącznie w jednostce zewnętrznej w zamkniętym obiegu chłodniczym. Podgrzanie ciepłej wody użytkowej jest możliwe zarówno w stojącym zasobniku o pojemności 300-400 litrów, jak i w 190-litrowym zasobniku wbudowanym w stojącą kompaktową jednostkę wewnętrzną.
Przy zastosowaniu pompy ciepła monoblok GeniaAir Mono, wykorzystującej nowy czynnik R290, można wykonać termomodernizację budynku na dwa sposoby:
- ocieplenie budynku i wymianę istniejącego kotła na pompę ciepła przy pozostawieniu istniejących grzejników,
- wymiana instalacji, a co za tym idzie, konieczność gruntownego remontu całego domu.
Pompa ciepła GeniaAir Mono – do jakiej instalacji?
Parametry pompy ciepła typu monoblok GeniaAir Mono umożliwiają zastosowanie jej w każdej instalacji: zarówno nowej, podłogowej, pracującej z temperaturą wody grzewczej 35°C, jak i grzejnikowej czy nawet z nagrzewnicą powietrzną. Można stosować także instalacje mieszane, czyli np. część domu ogrzewana grzejnikami, a część podłogówką. Możemy więc wymienić instalację części domu, w której akurat przeprowadzamy generalny remont, a pompa ciepła GeniaAir Mono pozostanie stabilnym i efektywnym źródłem ciepła. Możemy też, jeżeli chcemy zoptymalizować koszty ogrzewania, zastosować również gazowy kocioł kondensacyjny, np. Thelia Condens, jako dodatkowe źródło ciepła uruchamiane w warunkach temperaturowych, w których ogrzewanie gazem jest tańsze, a przełączyć na pompę ciepła, kiedy to źródło staje się bardziej ekonomiczne. Układ hybrydowy, o którym tu mówimy, jest możliwy do realizacji dzięki sterownikom MiPro lub MiPro Sense, które zarządzają oboma źródłami ciepła i pozwalają na korzystanie z tego, które jest bardziej opłacalne przy danej temperaturze zewnętrznej.
Podsumowując, monoblokowa pompa ciepła GeniaAir Mono pozwala na modernizację ogrzewania domu w szerokim zakresie zarówno bez wymiany instalacji, jak i z częściową lub całkowitą jej wymianą.