Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Układanie glazury i terakoty – samodzielne układanie płytek krok po kroku

układanie płytek na ścianie

Prace wykończeniowe w domu czy też w mieszkaniu często przerastają naszą wyobraźnię. Ale przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia można zająć się wykończeniówką samodzielnie, bez wsparcia fachowców. Do jednych z zadań, które możemy wykonać samodzielnie należy właśnie układanie płytek na ścianie. Praca prosta, lekka (ciężko się wnosi płytki, zaprawy, spoiwa, wylewki) i wdzięczna, bo efekty rosną w oczach! Samodzielna praca pozwoli nam zaoszczędzić około 50 zł / m2. 

Układanie płytek na ścianie – jak zaplanować pracę ?

Całość pracy warto podzielić na trzy punkty:

1. Przygotowanie

Na samym początku należy przede wszystkim wybrać rodzaj płytek, przygotować podłoże oraz zaopatrzyć się w sprzęt i materiały pozwalające bez stresu przebrnąć cały proces układania płytek.

Do narzędzi, w które warto się zaopatrzyć należą:

fot. Jak wygląda układanie płytek na podłodze krok po kroku ?

2. Układanie płytek na ścianie krok po kroku

Ważne, by płytki układać w kolejności: najpierw ściany, potem podłoga. Pozwala to uniknąć niebezpiecznych sytuacji typu: źle przymocowana płytka spadła ze ściany i zbiła płytkę na podłodze. Układanie płytek na ścianie przeprowadzamy według kolejności:

3. Fugowanie

Zaprawę spoinową, czyli fugę, nakłada się po 24 godzinach od położenia płytek za pomocą gumowego ściągacza. Najpierw należy przetrzeć szczeliny między płytkami szmatką, by usunąć piasek, kurz, drobiny, które mogą nam powodować nierówności spoiny. Następnie fugę rozprowadzamy w kilku kierunkach, tak by spoina zakleiła wszystkie dziury i szczeliny. Nadmiar fugi z płytek usuwamy wilgotną szmatką, natomiast do wygładzenia jej bezpośrednio w szparze między płytkami wystarczy wilgotna gąbka lub palec.

fot. Czy wiesz jak wygląda układanie płytek na ścianie krok po kroku ?

Układanie płytek na podłodze krok po kroku

Układanie płytek na podłodze jest analogiczne do układania płytek na ścianie. Z tą różnicą, że zanim umyjemy podłoże i je zagruntujemy, musimy się upewnić, że podłoga jest wypoziomowana. W sytuacji, gdy jest krzywa, powinniśmy zastosować zaprawę samopoziomującą. Po jej nałożeniu i wyschnięciu podjąć się gruntowania i następnych czynności wymienionych powyżej. Podłużne płytki powinniśmy prowadzić od okna do ściany – wówczas optycznie powiększają przestrzeń. I znowu: zaczynamy od 2 rzędu od ściany, następnie uzupełniamy rząd przy ścianie i prowadzimy płytki poziomo.

Układanie płytek w łazienkach od czego zacząć

W przypadku układania płytek w łazience warto zrobić projekt. Remont łazienki przeważnie oprócz położenia płytek zawiera również większe zmiany, np. zmianę glazury, położenie ścianki, parapetu, przeniesienie rury itd. Dlatego gdy chcemy położyć płytki w łazience, warto mieć zakończone wszystkie pozostałe czynności. Warto pamiętać, że obudowując wannę płytkami należy zrobić płytkę „pływającą”, aby mieć możliwość dostania się do rur pod wanną w przypadku awarii. Drugą wskazówką nie zawsze oczywistą jest to, kładąc kafelki na ścianach w łazience niższej niż 2 m optycznie ją zmniejszamy. Ważną informacją jet również to, że nie kładziemy gładzi między płytki, wannę, brodzik itd. W tych miejscach stosuje się silikon. Fuga powinna byś tylko i wyłącznie między płytką a płytką. Istotny jest również fakt, że w kafelkach wierci się wiertłem węglowym lub wolframowym.

Z powierzchni, na które nałożono płytki można korzystać dopiero po 24 godzinach. Z czego pełną trwałość uzyskują dopiero po 3 dniach.

Exit mobile version