Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Uszczelki silikonowe – najważniejsze informacje

Silikon to jeden z tych materiałów, który może zastąpić wiele innych cechujących się odpornością, ale jednocześnie także elastycznością. Wszystko dzięki jego właściwościom. A tych wartych wymienienia na sam początek jest już sporo. Przede wszystkim silikon to niesamowicie wytrzymały na wysokie niskie temperatury materiał, który pełni swoje funkcje bezusterkowo w zakresie od -60°C do +250°C.

Ponadto jest odporny na działanie ozonu, gdzie większość elastycznych tworzyw może ulec uszkodzeniom w nawet kilka godzin. Uszczelki silikonowe powstały też między innymi dlatego, iż silikon pozwala na zachowanie ich właściwości ochronnych i izolacyjnych pomimo kontaktu z różnego rodzaju substancjami chemicznymi mogącym zaszkodzić innym tworzywom.

Uszczelki silikonowe w przemyśle spożywczym

Przemysł spożywczy to olbrzymia branża, która jednocześnie nie może iść po linii najmniejszego oporu, jeżeli chodzi o jakiekolwiek zanieczyszczenia, szkodliwe substancje i tym podobne. Uszczelki silikonowe sprawdzaj się świetnie jako różnego rodzaju zabezpieczania pojemników, naczyń, opakowań, w których przechowuje się lub tworzy artykuły spożywcze. Silikon jest w pełni bezpieczny dla człowieka także w kontakcie z żywnością, niezależnie od tego, w jakiej temperaturze ma z nią styczność.

Ponadto co ważne, artykuły silikonowe nie mają zapachu, jak i nie ma ryzyka tego, że zmienią w jakikolwiek sposób smak potraw. Ich odpowiednio dobrana twardość i elastyczność, może być też zabezpieczeniem pomiędzy artykułami spożywczymi a takimi, którymi nie powinny mieć one żadnej styczności. Jednym z przykładów stosowania uszczelek silikonowych – spożywczych w domowym użytku jest ich obecność w termosach. Brak negatywnego wpływu silikonu na produkty mające mieć dużą styczność z ciałem człowieka, pozwala na to by, uszczelki silikonowe były także wykorzystywane w laboratoriach i opakowaniach medycznych.

Uszczelki silikonowe i ich zastosowanie w przemyśle i branżach budowalnych

Silikon jako wyjątkowo trwale tworzywo znajduje zastosowanie także w szerokim zakresie innych branż, takich jak przemysł ciężki, chemiczny, budowlany. Uszczelki silikonowe hydrauliczne zachowują swoje właściwości przy montażu ich zarówno w środowisku gorącym (np. gorąca woda w rurach), jak i zimnym (różnego rodzaju tłoczarki do chłodni). Ponadto płaskie uszczelki silikonowe używane są w izolacji cieplnej oraz dźwiękowej okien i drzwi, a także w wielu innych sprzętach i armaturze w naszych domach.

 

Exit mobile version