W przypadku, gdy jakaś część naszego wyposażenia się zużyje, nie musimy od razu nabywać nowego produktu. Czasami warto odnowić określony element. Rezultaty mogą przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania. Jednym z takich przedmiotów są drzwi. Jakie są sposoby na odnowienie starych drzwi? Jak odnowić stare drzwi?

Renowacja starych drzwi – o czym należy pamiętać przed przystąpieniem do pracy?

Na początku musimy dokładnie obejrzeć skrzydło drzwi. Jest to istotne, gdyż nie każde drzwi nadają się do odświeżenia. Istotną kwestią jest również uzyskanie informacji dotyczącej tego, z jakich materiałów zostały wykonane oraz z wykorzystaniem jakich środków zostały wykończone. Dzięki temu będziemy mogli wybrać właściwe narzędzia.

Zasadniczą częścią prac jest znalezienie miejsca, które pozwoli na postawienie koziołków stolarskich. Służą one do ustawienia drzwi podczas przeprowadzenia prac renowacyjnych. Koniecznie musi to być taka lokalizacja, która nie będzie nikomu przeszkadzała zarówno pod względem hałasu oraz zapachu.

jak odnowić stare drzwi
fot. Zastanawiałeś się kiedyś jak odnowić stare drzwi ?

Istotną częścią prac jest odkręcenie, a także wyczyszczenie klamki, zawiasów, okuć, tabliczek. Ponadto, jeżeli przeprowadzamy renowację starych drzwi z szybą, powinniśmy dokładnie okleić szybę, aby nie przyczynić się do zniszczenia albo zamalowania określonego elementu.

Inne artykuły:  Nie tylko biała. Pomysł na wannę w nowoczesnej łazience

Jak odnowić stare drzwi drewniane?

Drewno jest bardzo trwałym materiałem, dlatego też bardzo często pomimo upływu lat bardzo często są one zachowane w bardzo dobrej kondycji. Wynika to z faktu, że są one pokryte różnymi preparatami zabezpieczającymi. Jak odnowić stare drzwi lakierowane?

W pierwszej kolejności musimy pozbyć się starych warstw lakieru. Do wykonania tego zabiegu najczęściej wykorzystuje się opalarkę. Narzędzie to wytwarza gorące powietrze, które powoduje kurczenie się farb i powstawanie na ich powierzchni bąbli. Można je potem bardzo łatwo usunąć za pomocą szpachelki. Wskazanego narzędzia nie można trzymać za blisko oczyszczonej powierzchni. Takie działanie może doprowadzić do spalenia farby, a także zniszczenia drewna.

Inny sposób postępowania polega na pokryciu starej powłoki preparatami chemicznymi, które mają żelową konsystencję. Środki te nakłada się pędzlem. Później trzeba odczekać czas wskazany przez producenta. Taką warstwę można następnie bardzo łatwo usunąć szpachelką. Podkreślić należy fakt, że środki takie doskonale sprawdzają się w przypadku drzwi, które ozdobione są rzeźbami.

jak odnowić stare drzwi drewniane
Fot. Czy wiesz jak odnowić stare drzwi drewniane, aby wyglądały jak nowe ?

Jest jeszcze jedna ewentualność, a mianowicie zastosowanie specjalistycznej cykliny do drewna. Jednakże ten sposób zarezerwowany jest raczej dla osób, które są dobre w pracach stolarskich. Związane jest to z tym że niewłaściwe prowadzenie bądź docisk cykliny może doprowadzić do ubytków oraz rys.

W każdym z zaprezentowanych sposobów stosujemy rękawice, maskę ochronną, a także okulary.

Renowacja starych drzwi drewnianych – szlifowanie

Ważnym etapem prac renowacyjnych jest szlifowanie umożliwiające usunięcie resztek farby oraz warstwy impregnatu. Dzięki temu uda nam się uzyskać równą powierzchnię drzwi. W tym celu trzeba wykorzystać elektryczną szlifierkę, maskę oraz okulary zapewniające ochronę przed pyłem, który znajduje się w powietrzu. Można także zastosować papier ścierny. Jednakże należy zachować szczególną ostrożność. Trzeba bowiem wykorzystać produkt o odpowiedniej gradacji. W przeciwnym przypadku można przyczynić się do uszkodzenia drewna. Na początku można posłużyć się papierem, który charakteryzuje się średnim poziomem gradacji. Później stopniowo można zwiększyć określony stopień.

Inne artykuły:  Nowoczesne rozwiązania wyposażenia domowego i typowego biura

Jak odnowić stare drzwi? Koniecznie należy wykonać odpylanie. Do tego zadania bardzo dobrze nada się odkurzacz budowlany mający miękką szczotkę. Powierzchnia powinna być także wytarta miękką wilgotną ściereczką. Pamiętać trzeba o tym, że przed przystąpieniem do kolejnego etapu powierzchnia skrzydła musi być sucha.

renowacja starych drzwi drewnianych
fot. Czy renowacja starych drzwi drewnianych jest trudna ?

Jak odnowić stare drzwi? – usunięcie nieproszonych gości

Przed malowaniem skrzydła drzwi musimy sprawdzić, czy nie nie ma szkodników, na przykład spuszczel, czy też kołatek. Gdy tak jest łatwo uda nam się dostrzec kanaliki bądź dziurki. Gdy tak jest koniecznie, należy je usunąć. W tym celu stosujemy środki chemiczne lub inne preparaty mające działanie owadobójcze. Środki te rozprowadzamy po powierzchni z użyciem pędzla, a także przez wstrzykiwanie w widoczne otwory. Dalej postępujemy zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji.

Jak odnowić stare drzwi drewniane?

Przed malowaniem musimy naprawić różnego rodzaju ubytki oraz uszkodzenia. Następnym etapem jest malowanie powierzchni. W tym celu wykorzystuje się farby kryjące do drzwi. Ciekawy efekt można uzyskać przez użycie lakierów oraz barwiących bejcy do drewna. Zabezpiecza to drzwi przed wilgocią oraz urazami mechanicznymi. Do uzyskania odpowiedniego efektu najczęściej wystarczy kilka warstw farby. Natomiast, gdy przeprowadzamy renowację drzwi zewnętrznych, stosujemy właściwy impregnat oraz farbę przeznaczoną do drzwi zewnętrznych. Dzięki temu zadbamy o skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.