Jak układać panele podłogowe? Nie jest to skomplikowane. Nie trzeba mieć w tym przypadku większego doświadczenia budowlano-montażowego. Jednakże koniecznie trzeba zapoznać się z podstawowymi zasadami, które spowodują sprawne zorganizowanie pracy i uzyskanie oczekiwanego rezultatu.

Jakie panele podłogowe wybrać do określonego pomieszczenia?

Na początku trzeba upewnić się, że wskazany produkt będzie nadawał się do danego pomieszczenia. W przypadku, gdy właściciel mieszkania pragnie uzyskać naturalny wygląd wnętrza, powinien wówczas nabyć drewniane panele. Mogą one mieć od 40 do 200 centymetrów długości, a także od 13 do 20 centymetrów szerokości. Warto podkreślić, że taki produkt może być umieszczony w przestrzeni charakteryzującej się podwyższoną wilgotnością powietrza, na przykład w łazience. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się panele wytworzone z gatunków egzotycznych, a więc iroko, teak, merbau. Warto też zainwestować w dąb bądź akację.

Biorąc pod uwagę niższe koszty, popularnym rozwiązaniem są panele laminowane. Ich rdzeniem jest najczęściej płyta MDF, która może być zaimpregnowana. Dzięki temu produkt będzie mniej wrażliwy na wodę.

jak kłaść panele podłogowe
fot. Chcąc mieć proste podłogi musisz wiedzieć jak kłaść panele podłogowe

Warto podkreślić, że mimo niektórym poglądom panele mogą być stosowane we wnętrzach, w których występuje ogrzewanie podłogowe. Jednakże w tym aspekcie musi być spełniony zasadniczy warunek, a mianowicie koniecznie musi to być ogrzewanie wodne zalane warstwą wylewki betonowej.

Inne artykuły:  Betoniarnie: Fundament Nowoczesnego Budownictwa

Jak kłaść panele podłogowe? – odpowiednie przygotowanie podłoża

Na początku koniecznie trzeba przygotować podłoże. Przed przystąpieniem do zasadniczych działań należy je wyrównać oraz osuszyć. Gdy niedawno zakładane było ogrzewanie podłogowe z wylewką betonową wówczas niestety trzeba odczekać kilka tygodni. Gdy chcemy zobaczyć, czy już możemy układać panele, możemy przykleić do podłoża folię, a następnie pozostawić na dobę. W przypadku, gdy folia nie ulegnie zaparowaniu, przystępujemy do dzieła.

Jak położyć panele podłogowe? – właściwe przygotowanie podkładu

Panele podłogowe należy wygłuszyć. W ten sposób nie będą powodowały znacznego hałasu podczas chodzenia. Do tego celu można wykorzystać piankę. Jest ona najczęściej stosowana ze względu na niski koszt. Jednakże oszczędzając, nie możemy oczekiwać spektakularnych efektów. Niestety to rozwiązanie słabo izoluje akustycznie. Dlatego też korzystniej jest wprowadzić ekologiczną płytę korkową. W sytuacji, gdy chcemy ograniczyć małe nierówności wylewki możemy zastosować płytę XPS. Dzięki temu uzyskamy skuteczne tłumienie dźwięków oraz znaczną odporność na wilgoć.

jak układać panele podłogowe
fot. Jak prawidłowo układać panele podłogowe w mieszkaniu ?

Panele podłogowe – jak układać?

Po zaprezentowanych wyżej działaniach możemy przystąpić do zasadniczej czynności, którą jest układanie paneli podłogowych. Wówczas trzeba pozostawić produkt w danym pomieszczeniu na 48 godzin, aby przystosowały się one do warunków w nim panujących. Takie podejście sprawi, że płyty będą znacznie lepiej się układały. Istotna jest także temperatura w pomieszczeniu podczas prac montażowych. Nie może być ona niższa niż 18 stopni Celsjusza. Natomiast temperatura podłoża koniecznie musi osiągać wartość minimalną na poziomie 15 stopni Celsjusza.

Inne artykuły:  Odbiór mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę ?

Jak położyć panele podłogowe?

W pierwszym podejściu przy ścianie trzeba zamontować kliny dystansowe. Jest to niezbędne, ponieważ podłoga biorąc pod uwagę pewne warunki panujące w mieszkaniu, może ulegać rozszerzaniu bądź kurczeniu. W przypadku, gdy nie będzie wolnej przestrzeni może dochodzić do pęknięć, czy też wybrzuszeń.

W którą stronę układać panele?

Jak układać panele podłogowe względem okna? Produkt powinien być umieszczony prostopadle do okna. Gdy określone pomieszczenie wyposażone zostało w okna na dwóch bądź trzech ścianach, wówczas wybieramy okno, które jest naprzeciwko wejścia do określonego wnętrza. Podkreślić należy fakt, że do prac montażowych nie potrzebujemy kleju. W tej sytuacji cieńszą krawędź jednej płyty wsuwamy we wpust drugiej. Ostatni montowany jest przy wykorzystaniu łyżki stolarskiej.

w którą stronę układać panele podłogowe
fot. W którą stronę powinno się prawidłowo układać panele podłogowe ?

O czym należy jeszcze pamiętać, gdy pragniemy zdobyć wiedzę o tym, jak położyć panele podłogowe?

Ważne jest to, że gdy musimy przycinać płyty, powinniśmy uważać na to, żeby nie uszkodzić warstwy laminatu. Nie zależnie od tego, czy używamy piły elektrycznej, czy ręcznej płytę musimy trzymać stroną ozdobną do góry. Nieregularny kształt uzyskamy, gdy wykorzystamy brzeszczot do laminatów.

Po wykonaniu niezbędnych prac montażowych koniecznie trzeba usunąć kliny dystansowe. Na koniec zakładamy listwy podłogowe, a także narożniki. W tym celu używamy kołków montażowych. Gdy zamontujemy panele laminowane możemy od razu chodzić po parkiecie w remontowanym wnętrzu.

Gdy zastanawiamy się nad tym, jak układać panele podłogowe, w pierwszej kolejności powinniśmy poznać pewne zasady. Zapoznanie się z nimi znacznie ułatwi nam podjęcie się określonego zadania, które wcale nie jest takie trudne. Co więcej, jest to bardzo cenne doświadczenie, które możemy wykorzystać na przykład, gdy nasz znajomy będzie stał przed podjęciem podobnego działania. Możemy wówczas zapewnić mu stosowną pomoc. A może przypadkowo odkryjemy kolejną pasję w życiu?

Inne artykuły:  Drzwi zewnętrzne - jakie warto wybrać?