Zadbanie o ogród w upalne letnie dni wcale nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeżeli nie posiadamy w nim podłączenia do instalacji wodociągowej. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy pomoże nam w tym zestaw hydroforowy?
- Dlaczego należy zadbać o nawodnienie ogrodu?
- Zestaw hydroforowy – czym jest?
- Zestawy hydroforowe do ogrodu – na co zwrócić uwagę?
- Zestaw hydroforowy do ogrodu – jaki wybrać?
- Na co zwrócić uwagę w gospodarce wodnej w ogrodzie?
Dlaczego należy zadbać o nawodnienie ogrodu?
Jeżeli hodujemy w naszym ogrodzie rośliny, na pewno wiemy jak bardzo dużym wyzwaniem jest odpowiednie zadbanie o ich stan w czasie największych upałów. W takich warunkach nawet trawa wymaga od nas większego zaangażowania, a tym samym również większej ilości dostępnej wody. O ile w przypadku niewielkich ogrodów możemy zadbać o podlewanie roślin wodą z ujęcia z domu, o tyle w przypadku średnich i większych przestrzeni staje się to zwyczajnie nieopłacalne. Nie tylko otrzymamy w takiej sytuacji zaporowe rachunki co miesiąc, ale również podobne działanie będzie mało efektywne. Możemy jednak zaopatrzyć się w zbiornik hydroforowy połączony z pompą ssącą, dzięki któremu będziemy w stanie czerpać wodę bezpośrednio z własnej studni. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://ogrody24.pl/.
Zestaw hydroforowy – czym jest?
Aby móc wygodnie korzystać z własnej studni, potrzebujemy urządzeń które dostarczą z niej wodę, a także umożliwią jej przechowywanie i korzystanie z niej w momencie, gdy tego potrzebujemy. Zestaw hydroforowy to właśnie zbiór takich urządzeń. W jego skład wchodzą kolejno:
- zbiornik hydroforowy, czyli miejsce, w którym przechowujemy pobraną ze studni wodę pod odpowiednim ciśnieniem, gotową do wykorzystania;
- pompy hydroforowe, czyli sprzęt niezbędny do wydobycia wody ze studni;
- presostat i zawory.
Wykorzystując pompy głębinowe podłączone do zbiornika hydroforowego nie tylko usprawniamy korzystanie z wody, ale również obniżamy swoje rachunki za jej pobór. Jest to więc świetne rozwiązanie pozwalające na zadbanie o odpowiednie nawodnienie ogrodu, a także na korzystanie z wody w miejscu, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci ogólnej.
Zestawy hydroforowe do ogrodu – na co zwrócić uwagę?
Wybierając zestawy hydroforowe powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ich parametrów, które przesądzą o dopasowaniu i użyteczności konkretnego modelu względem naszych potrzeb. Zaliczamy do nich kolejno:
- wysokość ssania pompy: określa, z jakiej głębokości jesteśmy w stanie pobrać wodę. Należy przyjąć zapas około dwóch metrów, na wypadek obniżenia się lustra wody. W przypadku głębokości do 7 metrów egzamin zda pompa hydroforowa, a przypadku głębszej studni do pompowania wody musimy skorzystać z wersji głębinowej;
- średnica otworu studziennego: od jego wielkości zależy to, jaki model pompy będziemy mogli dopasować;
- jakość wody: przy budowie studni warto zwrócić uwagę na to, czy wydobywana z niej woda zawiera piasek. Jeżeli tak, może się okazać że będziemy potrzebować pompy o konstrukcji zdolnej do radzenia sobie z tym problemem;
- wydajność źródła wody: parametr ten określa, jak wiele litrów na minutę jest w stanie oddać nam studnia, zanim usłyszymy że pompa zaczyna zasysać powietrze. Jest to ważna informacja, ponieważ pozwala nam ocenić wydajność max i jednocześnie model urządzenia, jaki będzie odpowiedni w naszej sytuacji;
- wielkość instalacji zraszającej: jeżeli posiadamy w naszym ogrodzie automatyczne zraszacze, warto w taki sposób dobrać moc silnika i inne parametry pompy, aby była ona w stanie obsłużyć już gotową sieć.
Zestaw hydroforowy do ogrodu – jaki wybrać?
Wybierana przez nas instalacja powinna być przede wszystkim na tyle dopasowana, abyśmy mogli z jej pomocą bezproblemowo zadbać o nawodnienie ogrodu. Warto pamiętać, że sama pompa WZ 750 230V Z BRIO SK 13 omnigena to nie wszystko – musimy dopasować do niej odpowiedni zbiornik, wyłącznik ciśnieniowy, a także wszystkie pozostałe elementy niezbędne do poprawnego funkcjonowania. Jeżeli nie jesteśmy pewni, na co się zdecydować, a mamy taką możliwość, dobrym pomysłem jest wypożyczenie pompy od kogoś znajomego i sprawdzenie, czy taki rodzaj będzie nam odpowiadał. Jeżeli nie mamy możliwości lub nie chcemy przyłączać ogrodu dodatkowo do sieci wodociągowej, hydroforowe zestawy w połączeniu z odpowiednio dobraną studnią to najlepszy możliwy sposób na uzyskanie stałego i pewnego ujęcia wody, które pozwoli nam na utrzymanie naszych roślin w dobrej kondycji.
Na co zwrócić uwagę w gospodarce wodnej w ogrodzie?
Jeżeli nasz ogród faktycznie służy nam do uprawy roślin, powinniśmy bardzo uważać na odpowiednie nawodnienie i gospodarkę wodną w jego obrębie. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o kwiaty, trawę czy owoce lub warzywa, jeżeli też takie posiadamy. Zastosowanie zestawu hydroforowego w ogrodzie to również znacząca oszczędność na comiesięcznych rachunkach na wodzie – z drugiej strony musimy jednak pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji, podobnie też jak w przypadku samej studni.