Zarówno koparka, jak i koparko-ładowarka to maszyny pełniące istotną funkcję na wielu inwestycjach. Mimo że pozornie podobne, istnieje między nimi wiele różnic. Co warto wiedzieć o obu tych pojazdach, do jakich prac je się wykorzystuje i jakie uprawnienia są potrzebne, by móc je prowadzić?

Koparka a koparko-ładowarka – kluczowe różnice

Koparka może być pojazdem kołowym (tzn. poruszać się przy użyciu kół) lub gąsienicowym. Te drugie łatwiej poruszają się w trudnym terenie. Koparki – od czego pochodzi ich nazwa – służą do wykonywania wykopów (oddzielania urobku od gruntu). Maszyny te służą również do przenoszenia ziemi i materiałów sypkich (takich jak piasek i żwir). Każda koparka posiada wysięgnik, na którym montuje się łyżkę do nabierania lub inne narzędzia, takie jak frezarka czy młot wyburzeniowy.

Koparko-ładowarka może wykonywać wszystkie opisane wyżej czynności i kilka dodatkowych. Na jej możliwości również wskazuje nazwa: urządzenie to może kopać, a także ładować materiał. Koparka posiada zwykle wysięgnik w swojej frontowej części, koparko-ładowarka natomiast wyposażona jest w dwa wysięgniki – z przodu i z tyłu maszyny. 

Koparko-ładowarka to pojazd wielozadaniowy, który można wyposażyć w dodatkowe elementy, takie jak nożyce, chwytak, świder, czy frezarkę do pni i korzeni. Wszystko to pozwala nie tylko pracować z glebą, ale też na rozbijanie asfaltu czy betonu. Koparko-ładowarki są niezastąpione przy – między innymi – wszelkich inwestycjach związanych z budową infrastruktury drogowej.

Inne artykuły:  Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator przenośny?

koparko-ladowarka.jpg

Jak zdobyć uprawnienia na koparko-ładowarkę?

Aby zdobyć odpowiednie dokumenty, wystarczy odbyć specjalistyczny kurs, a następnie zdać egzamin państwowy. Może to zrobić każda osoba, która ukończyła 18 lat, zdobyła minimum podstawowe doświadczenie i nie ma przeciwwskazań lekarskich do wykonywania zawodu (związanych na przykład ze wzrokiem czy zdolnościami manualnymi). 

Podczas kursu na koparko-ładowarkę poruszane są takie zagadnienia jak:

  • elementy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy,
  • użytkowanie koparko-ładowarki, budowa i możliwości tej maszyny,
  • dokumentacja techniczna,
  • ogólna budowa i obsługa maszyn.

Ważną częścią szkolenia są oczywiście zajęcia praktyczne. Kompletny kurs składa się z prawie 70 godzin nauki teorii i praktyki.

Ile kosztuje kurs na koparko-ładowarkę i gdzie można go odbyć?

Kurs na koparko-ładowarkę można odbyć w relatywnie niskiej cenie. Zwłaszcza w odniesieniu do potencjalnych zarobków i możliwości zatrudnienia na różnych inwestycjach po zdobyciu nowych umiejętności. Wrocławska Akademia Operatora oferuje kurs na koparko-ładowarkę w cenie 1 750 zł. 

Akademia umożliwia szkolenie w trzech trybach:

  • weekendowym (zajęcia w soboty i niedziele),
  • wieczorowym (od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych),
  • dziennym (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00).

Warto dodać, że osoba, która zdobyła uprawnienia na koparko-ładowarkę, może bez problemu pracować na koparkach. Zakończenie kursu i zdanie egzaminu uprawnia do obsługi koparek jednonaczyniowych do 4 ton masy całkowitej oraz ładowarek jednonaczyniowych do 8 ton masy całkowitej.

akademia-operatora.jpg

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://www.akademiaoperatora.pl.