Sezon grzewczy to dla wielu rodzin czas naciągania budżetu domowego do granic możliwości – wszystko z powodu wysokich kosztów ogrzewania domu. Zmniejszanie wydatków niekoniecznie musi wymagać od razu generalnego remontu. Chociaż kompleksowa modernizacja przynosi najlepsze efekty, są też inne sposoby na ograniczenie kosztów na ogrzewania. Poznaj kilka z nich!

Szczelne okna i drzwi

Przez nieszczelne okna, drzwi i bramy garażowe dom ulega znacznemu wychłodzeniu – to „winni” nawet 1/3 strat ciepła w budynku. Żeby więc zapewnić komfort cieplny w domu, trzeba podkręcać ogrzewanie. Jeśli w twoim domu stan stolarki okiennej i drzwiowej pozostawia wiele do życzenia, warto zaplanować jej wymianę. To działanie, na które można pozyskać fundusze z Programu Czyste Powietrze, ponieważ zalicza się do termomodernizacji budynków.

Nie musisz jednak czekać na remont, żeby ograniczyć straty ciepła przez okna i drzwi. Warto zastosować specjalne uszczelki, a okna z PCV wyregulować na tzw. tryb zimowy. To niewielki (a nawet żaden) koszt, który może przynieść znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Optymalna temperatura dostosowana do przeznaczenia pomieszczenia

Temperatura nie musi być taka sama we wszystkich pomieszczeniach w domu. W sypialni prawdopodobnie dobrze poczujesz się przy temperaturze nawet poniżej 19°C, w pokoju dziennym 19-20°C, a w łazience 22-24°C. W kuchni też może być nieco chłodniej, zwłaszcza że pewnie nie spędzasz w niej tak dużo czasu jak np. w salonie. Poza tym samo gotowanie czy pieczenie sprawia, że w kuchni jest po prostu cieplej.

Inne artykuły:  Jak wybrać odpowiednie cylindryczne wiertło udarowe do betonu?

Nie bój się też zmiany przyzwyczajeń. Nawet 1-2 stopnie mniej to spore oszczędności na ogrzewaniu – a może nie musisz w zimie chodzić po domu w krótkim rękawie? Termostaty pozwolą Ci ustawić optymalną temperaturę w całym budynku.

Ustaw grzanie na minimum, jeśli nie ma cię w domu

Gdy w domu nikogo nie ma, nie trzeba dbać o niczyj komfort cieplny, prawda? Dlatego na czas swojej nieobecności ustaw niższą temperaturę, np. na minimum, a nawet całkowicie zakręć kaloryfery. W ładne dni odsłaniaj okna, dzięki czemu promienie słoneczne trochę ogrzeją wnętrze domu, a w nocy je zasłaniaj.

Wietrz krótko i intensywnie

W zimie lepiej stosować krótkie, intensywne wietrzenie zamiast rozszczelnienia okien. Najpierw zakręć grzejniki, a potem otwórz okna na oścież. Po ich zamknięciu ciepło oddadzą wszystkie rzeczy w pokoju – podłogi, meble i ściany – więc temperatura w pomieszczeniu szybko wróci do normy. Uchylanie okien powoduje za to długotrwałe wychładzanie wnętrza.

Odsłoń grzejniki

Czy grzejniki są zasłonięte przez długie firany albo zasłony? A może są zastawione meblami? Bardzo utrudnia to prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu, a więc i jego ogrzanie. Najlepiej, gdy kaloryfer ma przynajmniej 10 cm wolnej przestrzeni. Z kolei szeroki parapet albo półka nad grzejnikiem to dobre rozwiązanie, ponieważ kieruje ciepłe powietrze na środek pomieszczenia i ogranicza jego naturalne unoszenie się w stronę sufitu.

Zastosuj ekrany zagrzejnikowe

Ekrany zagrzejnikowe to świetny i tani sposób na zwiększenie efektywności ogrzewania domu. Taki ekran odbija nawet 90% ciepła generowanego przez tylną część kaloryfera, co pozwala zaoszczędzić nawet 5% zużywanej energii! Pozwala to również na zmniejszenie strat ciepła przez ściany, które mogą normalnie wynosić nawet do 25%.

Inne artykuły:  Dlaczego wybór odpowiedniej kłódki jest tak ważny?

Co jeszcze można zrobić, żeby ograniczyć wydatki na ogrzewanie?

Jeśli chcesz znacząco zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domu, możesz zaplanować kompleksową termomodernizację budynku. Nie musisz od razu planować generalnego, kosztownego remontu – proces ten da się rozbić na kilka etapów, jednak trzeba je zrealizować w odpowiedniej kolejności. Najpierw przeprowadź audyt energetyczny, żeby znaleźć najsłabsze punkty w izolacji cieplnej Twojego domu. Następnie zadbaj o ocieplenie ścian, podłóg i stropów, wymień stolarkę okienną, drzwiową i drzwi garażowe oraz zlikwiduj mostki termiczne. Na samym końcu zlikwiduj nieefektywne, przestarzałe urządzenia grzewcze. Taka inwestycja może się zwrócić nawet po roku!

Potrzebne Ci wsparcie w uzyskaniu dofinansowania w programie czyste powietrze? Odezwij się do ML Power!

Źródła:

  1. https://polskialarmsmogowy.pl/2023/06/jak-szybko-zwraca-sie-inwestycja-w-ocieplenie-domu-wyniki-audytu-polskiego-alarmu-smogowego/. [dostęp online: 13.02.2024].
  2. https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/jak-zmniejszyc-koszty-ogrzewania-i-chlodzenia-budynku. [dostęp online: 13.02.2024].