Zwolnienie lekarskie – jak zdobyć, by mieć pewność rzetelnie wystawionego e-ZLA? Oczywiście tylko o konkretnego specjalisty i podczas konsultacji online lub stacjonarnej. Pamiętaj, że na zwolnienie lekarskie możesz pójść w czasie choroby oraz w innych sytuacjach związanych ze zdrowiem. Sprawdź, jakie masz ku temu uprawnienia i jak załatwić L4.

Na co dostaje się L4? Odkryj, które objawy uprawniają do zwolnienia lekarskiego!

Zwolnienie lekarskie – jak zdobyć, gdy jesteśmy chorzy? To niezbyt trudne. Wystarczy umówić się z konkretnym specjalistą i mieć na uwadze jego umiejętności. Na co zwykle dostaje się L4? Standardem jest, że L4 dostaje się w czasie cięższej infekcji lub podczas kontuzji wykluczającej możliwość dalszej pracy. Choroba przewlekła lub nagły, silny ból również mogą wykluczyć w możliwości podjęcia pracy. Jeśli doskwiera Ci któryś z problemów to koniecznie zgłoś się do lekarza.

Czy rodzic może dostać e-zwolnienie na chore dziecko? Poznaj wszystkie możliwości dla opiekunów!

Rodzic może dostać zwolnienie na chore dziecko. Rodzicom, którzy mają pod opieką dzieci poniżej 14 roku życia, przysługuje 60 dni w roku w czasie których mogą pozostać w domu. W przypadku posiadania dzieci w wieku powyżej 14 lat, czas ten jest skrócony do 14 dni lub 30 dni w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Zapytaj swojego lekarza co zrobić, gdy masz chore dziecko.

Zwolnienie lekarskie w ciąży. Jakie uprawnienia przysługują przyszłym mamom?

Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by przyszła mama przestała wykonywać swoje obowiązki pracownicze. Może normalnie pracować, jeśli jej ciąża nie jest zagrożona lub jeśli nie istnieją żadne przesłanki ku temu, by przerwać codzienne obowiązki i odpoczywać.

Okazuje się jednak, że nawet standardowe dolegliwości ciążowe mogą obciążyć mamę na tyle, że praca będzie niemożliwa. Co wtedy zrobić? Należy udać się do lekarza prowadzącego ciążę i poprosić o zwolnienie. Na zwolnieniu kobieta może pozostać do rozwiązania, jeśli jej stan nie ulegnie żadnej poprawie. 

Co to jest e-ZLA? Odkryj nowoczesne rozwiązanie dla wystawiania zwolnień!

Jeśli udasz się do lekarza, a ten stwierdzi, że dalsze wykonywanie pracy z jakiegoś powodu jest niemożliwe to wystawi druk e-ZLA, który daje Ci możliwość pozostania w domu. Zgłoszenie pracownika do ZUS-u, jak również do pracodawcy odbywa się wówczas całkowicie drogą elektroniczną. Nie masz obowiązku dostarczania zwolnienia dodatkowo na druku. To spore ułatwienie zarówno dla pracodawcy, który nie musi wysyłać zwolnienia do ZUS, jak również dla Ciebie.

Kto ma możliwość wystawienia e-ZLA? Sprawdź, czy jesteś uprawniony do elektronicznego zwolnienia!

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie należy zgłosić się do konkretnego lekarza. Ten określi dni zwolnienia lekarskiego i wystawi e-ZLA. W ten sposób wszystkie formalności dotyczące zwolnienia zostaną dopełnione, a sam pracownik w przyszłości będzie mógł się ubiegać również o przedłużenie zwolnienia lekarskiego.

Inne artykuły:  Podłoga z winylu