Dawniej polichlorek winylu służył do produkcji płyt gramofonowych. Dziś, panele podłogowe z tego materiału zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego, ponieważ panele winylowe, swoimi zaletami wielokrotnie przewyższają te tradycyjne, laminowane. Są o wiele trwalsze, odporne na zarysowania i łatwo je utrzymać w czystości. W dodatku wręcz idealnie imitują kolor i strukturę drewna lub kamienia, dzięki wierzchniej warstwie fotograficznej.
1. Czym są panele winylowe?
2. Panele winylowe a ogrzewanie podłogowe
3. W salonie, kuchni i łazience
Czym są panele winylowe?
Niektórzy twierdzą, że panele winylowe, to linoleum pocięte w paski. Nic bardziej błędnego. Są one wytwarzane przy użyciu najnowszych technologii. Nowoczesne panele winylowe zbudowane są z kilku warstw. Wewnątrz znajduje się wodoodporny rdzeń, natomiast na wierzchu – ozdobna warstwa fotograficzna, która do złudzenia przypomina kamień lub drewno. Panele winylowe charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością. Są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, że nawet po wielu latach użytkowania, nasza podłoga będzie wyglądała jak nowa. O ich trwałości świadczy fakt, że często wykorzystuje się je do wykładania podłóg w centrach handlowych i miejscach użyteczności publicznej. Pojedynczy panel podłogowy winylowy ma najczęściej taką szerokość, jak tradycyjny. Natomiast znacznie się różni pod względem grubości, ma bowiem tylko od 3 do 7 mm. Mimo to, doskonale pochłania dźwięki. Na podłodze z winylu można więc nawet tańczyć w szpilkach, bez obaw, że odgłosy stukania będą przeszkadzały sąsiadom z góry.
Panele winylowe a ogrzewanie podłogowe
Wiele osób ma wątpliwości, czy panele winylowe można zastosować w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Odpowiedź brzmi: oczywiście! Przewodzą ciepło znacznie lepiej niż panele drewniane lub płytki ceramiczne. Nagrzewają się bardzo szybko, ale także dość szybko stygną. Jednak gdy położymy je na betonowej posadzce, to będzie ona trzymała ciepło dłużej, nawet gdy wyłączymy system grzewczy.
W salonie, w kuchni i w łazience
Gdzie można położyć panele z winylu? Wszędzie! Kolejną zaletą paneli jest ich odporność na działanie wody i zabrudzenia. Nadają się zatem do łazienki i do kuchni. Można dobrać rozmaite wzory i kolory do sypialni, pokoju dziennego i holu. Niektóre z nich świetnie imitują drewniane deski, inne kamienną posadzkę.
Montaż paneli winylowych jest bardzo łatwy. Układa się je podobnie jak laminowane, na click. Niektóre rodzaje przykleja się do podłoża co daje możliwość układania ich np. w jodłę. Dostępne są również luksusowe płytki winylowe, o takich samych właściwościach jak panele.
Napisz pierwszy komentarz.