Uprawnienia SEP nieprzypadkowo są uznawane za jedne z najlepszych i najbardziej przydatnych kwalifikacji zawodowych na polskim rynku zatrudnienia. Fachowcy mogący się wylegitymować posiadaniem na przykład uprawnień energetycznych nie mają żadnego problemu ze znalezieniem pracy, mogą też twardo negocjować warunki umowy z pracodawcą i szybko pną się po szczeblach kariery. Warto natomiast podkreślić, że nie są to kompetencje zarezerwowane wyłącznie dla wysokiej klasy specjalistów czy osób z wykształceniem technicznym. Uprawnienia SEP może zdobyć praktycznie każdy, kto tylko tego chce. Można również wyodrębnić 5 grup osób, które szczególnie intensywnie powinny rozważyć zapisanie się na kurs SEP. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Elektrycy

Od razu wyjaśnijmy, że w szkoleniu SEP może wziąć udział także osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z budową czy konserwacją instalacji elektrycznych. Jest to zatem doskonały sposób na to, aby zdobyć zupełnie nowe kwalifikacje, uzupełnić wykształcenie i dołączyć do grona fachowców, którzy nie mają żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Jeśli natomiast na co dzień zajmujesz się instalacjami elektrycznymi, ale dotąd nie mogłeś np. wykonywać pomiarów, to również zainwestuj w siebie i weź udział w szkoleniu, które przygotuje Cię do egzaminu SEP na uprawnienia energetyczne (G1).

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami wyłącznie osoby posiadające uprawnienia energetyczne mogą zajmować się eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.

Inne artykuły:  Dlaczego wybór odpowiedniej kłódki jest tak ważny?

Gazownicy

Jeśli pracujesz w przedsiębiorstwie zajmującym się budową, obsługą czy konserwacją sieci gazowych, to z pewnością wiesz, jak bardzo przydałyby Ci się uprawnienia gazowe. Możesz je zdobyć po zdaniu egzaminu SEP, do którego przygotuje Cię szkolenie z grupy kwalifikacji G3. Posiadając uprawniania gazowe możesz legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Posiadanie uprawnień SEP w grupie G3 jest bardzo dużym atutem na polskim rynku pracy, ponieważ nadal brakuje na nim tak wykwalifikowanych fachowców, co w oczywisty sposób przekłada się na stały wzrost wynagrodzeń. Ponadto, biorąc pod uwagę naszą politykę energetyczną, można śmiało założyć, że pracy dla gazowników z uprawnieniami jeszcze długo nie zabraknie.

Pracownicy ciepłowni

Do kategorii szkoleń SEP zaliczamy także te kursy, które przygotowują do egzaminu państwowego na uprawnienia cieplne, czyli w grupie kwalifikacji G2. Ich posiadanie pozwala legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych.

Jeśli pracujesz w ciepłowni lub wiesz, że byłaby to dla Ciebie duża szansa na zawodowy rozwój i ekonomiczną stabilizację, to zdobycie uprawnień SEP w grupie G2 będzie Twoim poważnym atutem. Pamiętaj, że w Polsce nadal bardzo brakuje specjalistów posiadających takie kompetencje, stąd ukończenie kursu i zdanie egzaminu SEP będzie stanowić Twoją kluczową kartę przetargową w staraniach o nową pracę.

Inne artykuły:  Jak działa rekuperacja w praktyce?

Osoby z mało przydatnym wykształceniem

Dla uściślenia: każde wykształcenie jest w jakimś sensie przydatne, natomiast nie każde daje pewność zatrudnienia. Bez wątpienia w dość problematycznej sytuacji znajdują się osoby z wykształceniem humanistycznym, które nie są – pisząc delikatnie – rozchwytywane na rynku pracy.

Nie każdy wie, że nawet humanista ma możliwość odbycia szkolenia SEP ( https://sep-uprawnienia.pl/kursy-zawodowe ) i tym samym zdobycia bardzo cennych kwalifikacji zawodowych – czy to uprawnień energetycznych, czy cieplnych, czy uprawnień gazowych. Jest to doskonały sposób na przebranżowienie się. Warto to rozważyć w sytuacji, gdy obecne wykształcenie i doświadczenie zawodowe nie pozwala rozwinąć skrzydeł oraz skazuje na zawodową niestabilność.

Osoby chcące emigrować do jednego z krajów Unii Europejskiej

Jeśli planujesz emigrację zarobkową, to wypadałoby się do niej odpowiednio przygotować – również na gruncie kompetencji zawodowych. Zdobywając uprawnienia SEP przed wyjazdem znacząco zwiększysz swoje notowania na zagranicznym rynku pracy i z pewnością nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem atrakcyjnego płatnego zatrudnienia. Przypomnijmy, że uprawnienia SEP zdobyte w Polsce są honorowane w całej Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jednym z najbardziej renomowanych organizatorów szkoleń SEP w Polsce jest Krajowe Centrum Kształcenia, które zaprasza na kursy energetyczne, cieplne i gazowe w kilkunastu miastach. Szkolenia regularnie odbywają się między innymi w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Kielcach, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Lublinie czy Łodzi. Więcej na: https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy

Inne artykuły:  Projekty małych domów parterowych – ile można zaoszczędzić?