Zasady BHP ściśle określają, w jaki sposób pracownik powinien postępować, wykonując swoje obowiązki. Przestrzeganie tych zasad pozwala wyeliminować niebezpieczeństwo wypadku lub wystąpienia chorób zawodowych.

O wszystkich możliwych zagrożeniach na konkretnych stanowiskach powinien poinformować pracodawca. Jego zadaniem jest również zapewnienie odpowiednich warunków pracy oraz koniecznej ochrony. Wiele zawodów wymaga bowiem noszenia specjalistycznej odzieży ochronnej spełniającej normy bezpieczeństwa. Odzież BHP nie tylko musi być właściwa dla danego zadania, ale też regularnie kontrolowana w celu utrzymania w dobrym stanie technicznym i eksploatacyjnym, a także w czystości.

Jak wybrać odpowiednią odzież ochronną?

Przy wyborze odzieży BHP należy kierować się przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa na danym stanowisku. W przypadku osób zatrudnionych w górnictwie, niektórych gałęziach przemysłu lub na budowie, koniecznym elementem wyposażenia jest kask chroniący głowę przed uderzeniami. Spawacz natomiast powinien mieć zapewnioną osłonę całej twarzy, chroniąc ją przed różnymi odpryskami, pyłami czy iskrami. W wielu zawodach nie obędzie się także bez specjalistycznych kombinezonów, rękawic, spodni lub kurtek. Wyróżnia się wśród nich takie, które chronią przed niebezpiecznymi substancjami, wysokimi temperaturami oraz promieniowaniem, jak i te dodatkowo wzmocnione przed urazami mechanicznymi, w tym przecięciami czy ukłuciami. Bardzo ważny element stanowi także obuwie BHP osłaniające stopy przed działaniem szkodliwych czynników. Mogą też pełnić funkcję uziemienia, uniemożliwiając porażenie pracownika prądem. W wielu sytuacjach, np. w pracy na wysokości, niezbędne okazują się buty z antypoślizgową podeszwą. Natomiast gdy pracę wykonuje się na zewnątrz, warto zadbać na czas zimy o buty ocieplane.

Inne artykuły:  Drabiny przemysłowe do prac średnich i ciężkich – jak wybierać?

Bezpieczeństwo pracy a komfort

Aby odzież i obuwie BHP dobrze spełniały swoje funkcje, trzeba je cały czas utrzymywać w doskonałym stanie technicznym. Najmniejsze uszkodzenia to konieczność wymiany sprzętu na nowy. W szerszej perspektywie opłaca się zatem zainwestować w środki ochrony najwyższej jakości. Polecamy zwrócić uwagę na produkty renomowanej marki Dedra. Działająca na rynku od 1991 roku firma zdobyła ogromne doświadczenie w produkcji narzędzi oraz innych akcesoriów roboczych, w tym także odzieży ochronnej. Dostosowując się do potrzeb klientów, dba nie tylko o spełnienie wymaganych norm, ale też zapewnienie użytkownikom jak największej swobody. Komfort w wykonywaniu czynności zawodowych to niezwykle istotna kwestia. Niewłaściwie wykonana odzież może przeszkadzać w pracy, np. zmniejszając precyzję ruchów lub ograniczając pole widzenia. Projektanci Dedra starają się znaleźć jak najlepszą równowagę pomiędzy bezpieczeństwem i funkcjonalnością, osiągając coraz lepsze wyniki. Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą produktów tej marki.