Czas trwania dezynsekcji mieszkania zależy od kilku czynników, między innymi od rodzaju insektów, których chcemy się pozbyć. Duże znaczenie ma też skala problemu – jeśli mieszkanie jest mocno zarobaczone, proces będzie trwał dłużej. Kolejny czynnik to powierzchnia mieszkania. Znaczenie ma też rodzaj stosowanej metody dezynsekcji – proces może więc trwać od kilku godzin do nawet kilku dni.

Czas trwania dezynsekcji zależy od wielkości mieszkania i skali problemu

W przypadku niewielkiego problemu z insektami czy szkodnikami, taka jak zwalczanie pojedynczych karaluchów lub „nowo przybyłych” mrówek w małym mieszkaniu, dezynsekcja może zająć kilka godzin. W przypadku bardziej zaawansowanego zasiedlenia mieszkania na przykład pluskami może to potrwać dłużej – nawet kilka dni. Warto wiedzieć, że sam zabieg dezynsekcji metodą żelową trwa zaledwie 30-60 min., lecz sam proces przygotowania i wietrzenia mieszkania czynność tę zwykle przedłuża zwykle do kilku godzin.

Kiedy dezynsekcja może się wydłużyć?

Proces wydłuża się również wtedy, gdy oprócz naszego mieszkania oczyszczane jest z insektów np. całe piętro lub pion budynku. Jeśli dodatkowo proces wymaga stosowania metod prewencyjnych, takich jak uszczelnianie otworów czy zakładanie pułapek, dezynsekcja może się wydłużyć nawet do tygodnia (lub w niektórych skrajnych przypadkach potrwać jeszcze dłużej).

Inne artykuły:  Jak zabezpieczyć dom przed owadami?

Ozonowanie i powtórna dezynsekcja

Warto pamiętać, że po dezynsekcji może przez jakiś czas unosić przykry zapach w mieszkaniu. Zwykle wystarczy wietrzenie przez kilka godzin, ale jeśli zapach dalej się unosi, wtedy warto przeprowadzić dodatkowo ozonowanie, co może wydłużyć czas procedury. Dezynsekcja może wymagać powtórzenia zabiegów w określonych odstępach czasu, aby niechciani lokatorzy na dobre pożegnali się z naszym mieszkaniem. Dlatego zawsze warto powierzyć usługę dezynsekcji profesjonalnym firmom, które ocenią sytuację i dostosują jej plan do rodzaju insektów – mrówek, pluskiew, rybików, moli czy pcheł w mieszkaniu.