Termoizolacja budynku to jeden z najważniejszych aspektów, które wpływają na komfortowe użytkowanie obiektu. Na rynku istnieje wiele różnych możliwości, jeśli chodzi o wybór materiału izolacyjnego. Wśród propozycji znajdziemy styropian, wełnę mineralną, piankę poliuretanową czy celulozę. Celuloza? A no właśnie. Dzisiaj zastanowimy się, czy warto ocieplać budynek metodą wdmuchiwania celulozy.

Wełna celulozowa – co to takiego?

Wełna celulozowa powstaje z recyklingu, a w jej skład wchodzi celuloza powstała z przetworzonej makulatury. Włókna celulozowe są poddawane impregnacji za pomocą specjalnych środków solnych. Dzięki temu zabiegowi, wełna celulozowa jest ognioodporna. Parametry wełny celulozowej są bardzo zbliżone do parametrów wełny mineralnej z jedną różnicą. Granulat celulozowy zdecydowanie lepiej przylega do konstrukcji budynku – stąd lepsze uszczelnienie.

Na czym polega docieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Wełna celulozowa może być stosowana do ocieplania stropów, dachów czy ścian. Materiał izolacyjny wdmuchuje się w przestrzeń za pomocą specjalnego agregatu. Metoda aplikacji, sprawia, że materiał izolacyjny dociera w każdą wolną przestrzeń. Dzięki temu zapobiega się powstawaniu mostków termicznych, które powodują straty ciepła.

Ocieplenie celulozą – najważniejsze cechy

Celuloza to przede wszystkim ekologiczny materiał, powstały na bazie naturalnych składników. Jest bezpieczna dla środowiska i zdrowia człowieka. Impregnacja włókien pozwala na stosowanie celulozy również w budynkach drewnianych. Ponadto impregnacja sprawia, że wełna celulozowa jest odporna na wilgoć oraz na rozwój grzybów i pleśni.

Inne artykuły:  Sklep wentylacyjny - rury do czerpni powietrza, czerpnia ogrodowa i więcej!

Wełna celulozowa jest droższa niż przykładowo wełna mineralna czy styropian. Dodatkowo do ocieplenia metodą wdmuchiwania celulozy potrzeba specjalnego sprzętu i wykwalifikowanych specjalistów.

Warto pamiętać, że ekologiczne rozwiązania są często trochę droższe w kwestii wykonania, ale przynoszą znacznie większe oszczędności w późniejszym czasie. Wdmuchiwanie celulozy to technologia termoizolacji, która z pewnością będzie się rozwijać w najbliższych latach. Na stronie https://termo-strop.pl/izolacje-wdmuchiwane/wdmuchiwanie-celulozy/ dowiesz się więcej o ocieplaniu celulozą.