W procesie budowy domu następuje wiele etapów, z których każdy ponosi za sobą określone koszty. Do takich wydatków trzeba wliczyć chociażby wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Obecnie inwestorzy mają do dyspozycji rozwiązania zarówno konwencjonalne, jak i ekologiczne. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a także w konkretny sposób wpływają na koszty budowy domu. Z wyborem materiałów tradycyjnych lub ekologicznych wiążą się również inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę.

Porównanie ekonomiczności materiałów

Do najbardziej konwencjonalnych materiałów budowlanych należą chociażby stal, beton i cegła. Ich zaletą jest przede wszystkim duża wytrzymałość, co stanowi niemały atut przy łatwej dostępności i stosunkowo przystępnej cenie. Beton wyróżnia się dobrą odpornością na ściskanie, dzięki czemu sprawdza się jako podstawowy element budulcowy domu. Właściwości mechaniczne stali sprawiają, że z powodzeniem spełnia swoje funkcje w konstrukcjach nośnych. Produkcja tych materiałów wiąże się jednak ze znaczną emisją CO2, co negatywnie wpływa na zmiany klimatyczne. Alternatywę stanowią dla nich surowce naturalne, takie jak certyfikowane drewno, słoma czy glina. Jako materiały odnawialne, zapewniają one mniejszy ślad węglowy i redukują emisję gazów cieplarnianych. Ich obróbka wymaga jednak przeprowadzenia wielu prac, co może się przyczynić do podniesienia kosztów inwestycji.

Inwestycja początkowa a oszczędności długoterminowe

Poza kosztem samych materiałów budowlanych, wydatki związane z budową domu zależą też od dostępności samych surowców, cen robocizny czy wybranych technologii budowy. Rozwiązania ekologiczne często okazują się droższe w zakupie, jednak mogą prowadzić do sporych oszczędności w perspektywie długoterminowej. Na uwagę zasługują chociażby naturalne izolacje, wykonane np. z wełny mineralnej z recyklingu. Ich zastosowanie obniża koszty chłodzenia i ogrzewania, co w dłuższym okresie rekompensuje spore nakłady początkowe. Ekologiczne materiały korzystnie wpływają też na wartość rynkową nieruchomości, z uwagi na wzrost zainteresowania domami pasywnymi i energooszczędnymi. Budynki takie cechuje niskie zapotrzebowanie na energię, a dodatkową zaletą jest możliwość zdobycia dofinansowania na zastosowanie systemów OZE.

Inne artykuły:  Budujesz dom? Sprawdź, jaki dach wybrać!

miejsce na foto1

Orientacyjne kalkulacje

Aby poznać orientacyjne koszty budowy domu z wykorzystaniem materiałów konwencjonalnych lub ekologicznych, warto zastosować dostępny na stronie https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu kalkulator budowy domu 2024. Narzędzie firmy New-House pozwala na określenie ceny inwestycji w oparciu o konkretne parametry, takie jak rodzaj dachu i stropu, typ budynku, powierzchnia użytkowa czy nawet lokalizacja. Za jego pomocą da się wyjątkowo precyzyjnie obliczyć koszt budowy domu – kalkulator umożliwia ujęcie w projekcie nawet garażu. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne dla osób, którym zależy na porównaniu ze sobą różnych dostępnych opcji. Kalkulator budowy domu jest całkowicie bezpłatny, a przy tym łatwy w obsłudze. Jego zastosowanie może się okazać pomocne chociażby pod kątem planowanych starań o dofinansowanie. Aby określić potencjalną wysokość rat na podstawie okresu spłaty czy kwoty zobowiązania, wystarczy wykorzystać kalkulator kredytu hipotecznego w formie formularza.

Trwałość i konserwacja

Wybór konwencjonalnych lub ekologicznych materiałów budowlanych ma wpływ również na trwałość budynku oraz koszty związane z jego konserwacją. Konwencjonalne rozwiązania cechują się długą żywotnością, ale utrzymanie ich w dobrym stanie bywa wymagające. Pewne środki trzeba poświęcić chociażby na ochronę przed uszkodzeniami strukturalnymi i korozją. Materiały ekologiczne również wymagają regularnej konserwacji, zwłaszcza na wypadek wilgoci czy oddziaływania czynników atmosferycznych. Z drugiej jednak strony, wiele naturalnych rozwiązań posiada cenne właściwości akustyczne i termoizolacyjne. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane budynki ekologiczne są dzięki temu wyjątkowo komfortowe w eksploatacji, a zarazem osiągają żywotność zbliżoną do domów wybudowanych systemami konwencjonalnymi.

Inne artykuły:  Jak kłaść fugę