Piły do drewna to podstawowe narzędzie każdego stolarza, bez którego całościowa obróbka drewna będzie niemożliwa. Współcześnie na rynku mamy dostępne różnego rodzaju zaawansowane technologicznie maszyny i wciąż używamy tego narzędzia w zakładach i domowych stolarniach.

Rodzaje pił do drewna

Piły do drewna możemy podzielić w zależności od tego, czy będą one przeznaczone do cięcia drewna twardego, miękkiego, oraz na jakim poziomie wilgotności. Oprócz ręcznych pił, dostępne są na rynku zautomatyzowane urządzenia, które zdecydowanie ułatwiają i przyśpieszają pracę z drewnianym materiałem. Do najpopularniejszych należą między innymi piły stołowe, taśmowe i formatowe.

Ręczne piły

Trudno nie wyróżnić piły ręcznej, która jest niezbędnym elementem wyposażenia stolarni. Nadaje się do prostych czynności warsztatowych jak zwyczajne przecinanie desek. Możemy wyróżnić kilka jej modeli, które różnią się od siebie sposobem cięcia i materiałem, do którego są przeznaczone. Między innymi są to piły ramowe, składające się z oprawki ramowej, rękojeści i brzeszczotu, lub włośnicowe z cienkimi brzeszczotami.

Piły stołowe

Najpopularniejszy model pił, oparty na prostej konstrukcji piły napędzanej przez silnik i umieszczonej na unieruchomionym stole. Z tego względu najczęściej używana są w domowych warsztatach. Pilarka stołowa powinna być wyposażona w klin rozszczepiający, umieszczony za tarczą tnącą, który redukuje ryzyko wypadku i ułatwia precyzyjne cięcie, a także w prowadnicę równoległą i kątową. Co ważne, piła stołowa musi mieć możliwość ustawiania pochylenia tarczy, aby obróbka drewna była bezpieczna.

Inne artykuły:  Odbiór mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę ?

Piły formatowe

Piły formatowe do drewna to bardzo wydajne urządzenie, które w zakładach stolarskich wykorzystywane są do cięcia poprzecznego, ukośnego i wzdłużnego. W zależności od konkretnego modelu, można je wykorzystać do cięcia materiałów drewnopodobnych. Pilarki formatowe wyposażone są w system regulacji ustawiania kąta i wysokości tarczy, czytniki magnetyczne, sterowania numeryczne i specjalny stół formatowy, które pozwalają na precyzyjne cięcie.

Piły taśmowe

Piły taśmowe sprawdzają się w przypadku cięcia grubego materiału. Cięcie za pomocą tej piły jest możliwe dzięki taśmie zębatej nałożonej na poruszające się współbieżnie koła. Piły taśmowe zazwyczaj wykorzystywane są do precyzyjnego wycinania skomplikowanych kształtów. Decyduje o tym jej szerokość i grubość rzazu (szczelin w miejscu pionowania drewna).

Maszyny do drewna - dla hobbystów i profesjonalistów

Zastosowanie pił do drewna

Stolarstwo staje się coraz bardziej popularne. Wszelka obróbka drewna związana z produkcją mebli oraz różnorodnych wyrobów drewnianych korzysta z różnego rodzaju pilarek do drewna. Przedstawione krótko popularne piły do drewna znajdą swoje zastosowanie w profesjonalnych zakładach stolarskich, jak i w przydomowym warsztacie początkującego rzemieślnika. Urządzenia te są łatwe w obsłudze i umożliwiają komfortową obróbkę drewna.