Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji finansowych w życiu każdego z nas. Najczęściej wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu hipotecznego. Jeżeli już jednak poszukuje się mieszkania na sprzedaż, w Warszawie, jak i w każdej miejscowości, to podstawowym dylematem staje się kwestia tego, czy wybrać mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego.

Mieszkanie na sprzedaż od dewelopera to większe możliwości aranżacyjne – jak je wykorzystać?

Pierwszy wariant – oprócz m.in. braku konieczności opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC – 2%) i prowizji agencji nieruchomości – wiąże się z wieloma praktycznymi zaletami. Przede wszystkim nowa nieruchomość oznacza całkowitą swobodę w zakresie aranżacji wnętrz.

Sama aranżacja wnętrz, inaczej wystrój wnętrz, to swego rodzaju sztuka kształtowania wizualnej płaszczyzny pomieszczenia. Wpływa ona zarówno na odbiór estetyczny mieszkania, jak i jego funkcjonalność. Niewłaściwie zaaranżowane mieszkanie będzie niepraktyczne. Znaczne zwiększenie komfortu użytkowania nieruchomości będzie jednak możliwe wyłącznie w przypadku zdecydowania się na deweloperskie mieszkanie na sprzedaż w Bydgoszczy lub innym polskim mieście.

 

Układ mieszkania a jego funkcjonalność

Niektóre ścianki działowe można wyburzyć. W innych miejscach można postawić nowe. Jednak ogólna zasada pozostanie wciąż aktualna – w mieszkaniu od dewelopera można zrobić znacznie więcej zmian, niż w nieruchomości kupowanej z rynku wtórnego. Z czego to wynika?

Inne artykuły:  Ile wełny na poddasze

Kluczowa jest możliwość zaadaptowania mieszkania na swoje potrzeby jeszcze na etapie rezerwacji u dewelopera i wpłacania zaliczki lub zadatku. Klienci mogą wnieść o dokonanie pewnych zmian w projekcie. Ścian nośnych nie można wyburzyć, ale nieraz można je ograniczyć. Popularną metodą jest zostawienie tylko elementu ściany nośnej przy suficie, czego wymaga dana konstrukcja. W efekcie bez trudu można połączyć, przykładowo, salon z jadalnią i kuchnią. Na dokonanie tego typu operacji raczej nie można liczyć w przypadku, gdy podpisuje się umowę kupna mieszkania z rynku wtórnego. Zasada ta jest uniwersalna – bez względu na to, w jakim mieście szuka się mieszkania na sprzedaż, Bydgoszczy, Olsztynie czy Warszawie, praktyki dewelopera pozwolą zawsze na wprowadzenie większych modyfikacji, niż zakup mieszkania od właściciela.

 

Jaki wystrój mieszkania wybrać?

Wybór wystroju wnętrz powinien być wynikiem nie tylko upodobań, choć oczywiście preferencje indywidualne mają znaczenie. Należy jednak pamiętać również o praktycznym zastosowaniu poszczególnych rozwiązań. Przykładowo, nie poleca się stosowania ostrych kontrastów lub kolorów zbyt jaskrawych do sypialni i miejsc odpoczynku. Często na początku barwy takie będą uchodziły za atrakcyjne, ale z biegiem lat z pewnością zaczną każdemu bardziej dokuczać, niż pomagać.

Nawet jeśli wybrane mieszkanie na sprzedaż nie jest jeszcze pewne, warto wizualnie rozplanować sobie aranżację. Przede wszystkim należy zastanowić się nad stylem wystroju. Będzie on determinował takie kwestie, jak kolorystyka, ale także wybór poszczególnych części wyposażenia ze szczególnym uwzględnieniem różnych mebli. Na wyróżnienie zasługują między innymi następujące style aranżacyjne:

  • ¾ styl nowojorski – operowanie bielą i czernią, przeplatanymi elementami złota; klasyczny styl w nowojorskiej odmianie,
  • ¾ styl prowansalski – tkaniny, drewno i kwiaty to podstawowe elementy stylu prowansalskiego, który stwarza sielską, atrakcyjną scenerię ludyczną, ale zamiast bycia staroświeckim jest raczej pełen uroku i wdzięku,
  • ¾ minimalizm – XXI wiek w zakresie wystroju wnętrz to właściwie królowanie minimalizmu, który kładzie nacisk na przestrzeń i ograniczenie zbędnych dodatków; może występować w odmianie bardziej surowej, akcentującej drewno (minimalizm skandynawski), jak i nowoczesnej, loftowej.
Inne artykuły:  Ile gładzi na m2

 

Mieszkania deweloperskie – lepsze standardy wykończeniowe i ich znaczenie

Ostatecznie wybór mieszkania na sprzedaż od dewelopera będzie zdecydowanie trafionym wyborem pod kątem dopasowania elementów wykończeniowych. Powód jest prosty: części takie, jak kaloryfery, okna i parametry są po prostu nowocześniejsze i w zdecydowanej większości przypadków bardziej estetyczne. Na wstępie więc otrzymując nowe mieszkanie można je łatwiej gustownie urządzić względem tego z rynku wtórnego!