Filtry do nawiewników okiennych stanowią skuteczną barierę przeciw owadom i różnego rodzaju zanieczyszczeniom unoszącym się w powietrzu. Kwestia doboru odpowiedniego filtra ma zatem znaczny wpływ na jakość dostarczanego do wnętrza powietrza. Nie każdy filtr jest bowiem w stanie wyłapać zanieczyszczenia występujące w danej lokalizacji. Szczególną wagę należy przykładać do doboru filtrów do terenów miejskich i uprzemysłowionych.

Czym są nawiewniki okienne?

Na wstępie, warto wtrącić kilka słów o samych nawiewnikach. Są to niewielkich rozmiarów urządzenia przeznaczone do montażu w górnej części okna (w ramie lub między górną częścią a nadprożem). Służą one zapewnieniu stałego, kontrolowanego przepływu powietrza bez konieczności otwierania okien. Są urządzeniami mechanicznymi, niewymagającymi do działania zasilania. Wyróżnia się kilka rodzajów nawiewników, w zależności od metody regulacji szerokości strumienia dostarczanego powietrza.

Rodzaje filtrów

Podstawą klasyfikacji filtrów jest skuteczność filtracji, określana wyrażonym w procentach stopniem zatrzymywania zanieczyszczeń. Biorąc to pod uwagę, polska norma PN EN 779:2012 dzieli je na wstępne, dokładne i wysokoskuteczne (HEPA, ULPA). Natomiast nowsza norma PN-EN ISO 16890 dzieli je na ISO Zgrubne, ISO ePM10, ISO ePM2.5 i ISO ePM1. Klasyfikacje te nie mają między sobą bezpośredniego przełożenia i nie da się ich porównywać między sobą — pierwsza bazuje bowiem na skuteczności i koncentracji ilościowej dla cząstek wielkości 0,4 µm, natomiast druga opiera się na koncentracji masowej i frakcjach pyłowych PM10, PM2,5 i PM1.

Filtry nawiewników okiennych często zaś potocznie dzieli się na przeciwpyłowe, antysmogowe i antyalergiczne. Wiele z nich jest jednak wielofunkcyjnych i łączy w sobie cechy wszystkich tych rodzajów.

Inne artykuły:  Odbiór mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę ?

okno

Filtry do nawiewników okiennych marki Brevis

Firma Brevis, produkująca nawiewniki okienne linii Insolio i Urbino, oferuje swoim klientom trzy typy filtrów — Standard, Węglowy i Select. Choć typy te są dzielone przez obie linie nawiewników, należy pamiętać, że nie są one między sobą kompatybilne — nie można stosować filtrów Insolio w nawiewnikach Urbino i odwrotnie. Oto krótka charakterystyka tych typów:

Standard

Podstawowy typ dołączany do każdego nawiewnika obu linii. Cechuje się on budową progresywną — wykorzystane w nim warstwy z poliestrowych włókien różnej grubości są ułożone w sposób zwiększający gęstość filtra zgodnie z kierunkiem napływu powietrza. Jeśli zaś o skuteczność chodzi, filtr tego typu jest w stanie zatrzymać do 85% pyłu zawieszonego PM10 oraz do 30% pyłu zawieszonego PM2.5. Ponadto chroni także przed większością (nawet do 99%) alergenów o najbardziej powszechnej wielkości. Warto wspomnieć także, że tekturowa ramka filtra podlega całkowitemu recyklingowi. Filtr do nawiewnika tego typu sprawdzi się idealnie na obszarach podmiejskich oraz w terenie zielonym.

Węglowy

Zastosowany w tego typu filtrach węgiel aktywny nie tylko zatrzymuje znaczną część zanieczyszczeń, ale też pochłania niechciane zapachy. Będzie więc idealnym rozwiązaniem dla domów, w których sąsiedztwie występuje wzmożony ruch uliczny lub ogrzewa się budynki paliwami stałymi. Porowata struktura węgla aktywnego daje mu wręcz ogromną powierzchnię w przeliczeniu na jednostkę masy, dzięki czemu bardzo skutecznie przyciąga i pochłania szkodliwe substancje — zanieczyszczenia przywierają do niego i nie przechodzą dalej. Filtr z włóknami węglowymi jest więc w stanie zatrzymać do 98% pyłu zawieszonego PM10, do 45% pyłu zawieszonego PM2.5 oraz niemal wszystkie napływające z zewnątrz alergeny. Poleca się stosowanie takich filtrów w obrębie miast i na terenach ze wzmożonym ruchem drogowym.

Inne artykuły:  Zamieszkaj w domu modułowym - zalety loftowych domów

Select

Dzięki plisowanej budowie filtr tego typu cechuje się kilkukrotnie większą powierzchnią filtracji bez wyraźnego zmniejszania przepływu powietrza — przez nawiewnik okienny z filtrem Select przepływa nawet 30m3/h przy 20 Pa. Sprawia to, że jest on najbardziej zaawansowanym obecnie dostępnym filtrem do nawiewników okiennych. Stanowi także doskonały filtr antysmogowy, zatrzymując do 99% pyłu zawieszonego PM10 oraz 80% pyłu zawieszonego PM2.5. Ponadto znacznie ogranicza przepływ alergenów (jak pyłki kwiatowe i zarodniki), a nawet niektórych bakterii. Filtry tego typu nadają się więc do wykorzystania w centrach miast i na obszarach przemysłowych.

Każdy filtr linii Insolio jest kompatybilny z nawiewnikami Insolio F i Insolio NDF, a te linii Urbino z czerpniami Urbino i nawiewnikiem Urbino TRDn. Dodatkowo wymiana tych filtrów jest bardzo prosta i nie wymaga demontażu urządzenia ani użycia żadnych narzędzi — wystarczy tylko nacisnąć dźwignię i wymienić starą kasetkę filtra na nową. Cały proces trwa mniej niż minutę.

Jak często należy wymieniać filtry w nawiewnikach okiennych?

Wymianę filtrów zaleca się przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku — przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego. Jeśli mieszka się okolicy o bardzo zanieczyszczonym powietrzu, warto systematycznie sprawdzać stan filtrów i wymieniać je w razie potrzeby częściej.

Co to jest filtr HEPA i dlaczego nie stosuje się go w nawiewnikach okiennych?

Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) należy do grupy filtrów wysokoskutecznych, mogących zatrzymać niemal całkowicie (skuteczność filtracji przekracza 99%) zanieczyszczenia o rozmiarze do 0,3 µm oraz skutecznie wyłapujących nawet frakcje pyłu zawieszonego PM1. Stosuje się je więc w instalacjach wentylacyjnych wszędzie tam, gdzie konieczna jest bardzo wysoka filtracja, a nawet jałowość powietrza, np. w szpitalach, laboratoriach lub schronach wojskowych. Mogą stanowić zarówno wstępny, jak i końcowy etap filtrowania powietrza. Filtry tego typu umieszcza się nawet w odkurzaczach. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że pierwotnie z filtrów HEPA korzystano przy projekcie Manhattan (czyli amerykańskim programie atomowym) do pozbywania się radioaktywnych zanieczyszczeń.

Inne artykuły:  Betoniarnie: Fundament Nowoczesnego Budownictwa

Dlaczego zatem okienne nawiewniki nie wykorzystują takich filtrów? Odpowiedź tkwi w budowie filtrów HEPA, które do prawidłowego działania wymagają dużej powierzchni lub bardzo wysokiego ciśnienia. Nawiewniki okienne nie są w stanie zapewnić żadnego z nich — są to bowiem niewielkie urządzenia, których parametry podaje się dla ciśnienia nieprzekraczającego 10 Pa. Jak to się ma do ciśnieniowych wymagań filtrów HEPA? Dobrym przykładem będą tutaj maski antysmogowe wyposażone w taki filtr. Ludzkie płuca mogą wytwarzać ciśnienie przekraczające 2000 Pa (czyli dwustukrotność osiągów przeciętnego nawiewnika okiennego), a mimo to oddychanie w takiej masce jest mocno utrudnione. Wyposażenie nawiewnika w taki filtr hamowałoby więc właściwie całkowicie przepływ powietrza, uniemożliwiając urządzeniu spełnianie jego podstawowej funkcji.

Podsumowanie

Zastosowanie w nawiewnikach okiennych odpowiednich filtrów to prosty sposób na znaczne ograniczenie ilości zanieczyszczeń dostających się do wnętrza pomieszczeń. Filtry takie stanowią zatem świetne uzupełnienie domowych oczyszczaczy powietrza, znacznie skracając czas ich pracy — napływające powietrze jest bowiem znacznie czystsze, niż miałoby to miejsce w przypadku otwarcia okna. Odpowiednio dobrany filtr ma zatem duży wpływ na komfort życia, zwłaszcza w centrach miast i na obszarach silnie uprzemysłowionych. Zastosowany w nawiewnikach okiennych filtr antysmogowy można dodatkowo wspomóc tłumikiem akustycznym. Warto więc dobrze przemyśleć dobór odpowiedniego filtra, aby cieszyć się świeżym powietrzem bez ryzyka wpuszczenia do domu niebezpiecznej ilości unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń. Nawiewnik z właściwym filtrem przyniesie także ulgę alergikom, gdyż zatrzyma większość najczęstszych przyczyn ataków tej uciążliwej dolegliwości.