Deszcz, śnieg, ale także upalne słońce i wysoka wilgotność powietrza mają destrukcyjny wpływ na drewniane elementy używane do wykończenia domów i urządzenia ogrodów. Z drewna powstają meble ogrodowe, tarasy, wiaty, altany i wiele innych konstrukcji. W celu ich ochrony stosowane są preparaty takie jak oleje do drewna, lakiery oraz lazury. Czym charakteryzują się poszczególne produkty do impregnacji drewna?

Olej czy lakier do drewna: jakie są różnice?

Stosowanie impregnatów do drewna ma wspólny cel – chronić materiał i przedłużyć jego żywotność. W tym celu używane są różne preparaty, najpopularniejsze z nich to oleje, lakiery i lazury do drewna. Wszystkie mają podobne zastosowanie, jednak posiadają też znaczące różnice.

Olejowanie to jeden z prostszych sposobów zabezpieczania drewna. Preparat wnika w głąb materiału, dzięki czemu chronione są nawet głębokie warstwy drewna. Olej nakłada się pędzlem bezpośrednio na elementy drewniane, które wcześniej należy odpowiednio przygotować. Nie jest to skomplikowany proces, wystarczy wyszlifować i odpylić deski, podłoże musi być suche. Po zakończonym olejowaniu należy odczekać kilkanaście minut i przetrzeć pokryte miejsca. Zaleca się, aby jedną powierzchnię dwukrotnie pokryć warstwą oleju.

Lakierowanie jest powszechnym sposobem na wykończenie elementów drewnianych. Lakier tworzy na drewnie powłokę, która jest twarda i gładka w dotyku. Chroni przed warunkami atmosferycznymi i zarysowaniami. Jego nakładanie wymaga nieco więcej zaangażowania niż olejowanie, ale bez problemu można to zrobić samemu. Lakierowanie wykonuje się pędzlem lub wałkiem. Istotnym etapem nakładania lakieru jest polerowanie go po wyschnięciu.

Inne artykuły:  Drzwi PVC — trwałe i odporne na warunki atmosferyczne

Lazura przeznaczona do architektury ogrodowej

Olej i lakier do drewna to produkty, które można stosować zarówno do elementów drewnianych wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Specjalnym preparatem przeznaczonym do architektury ogrodowej jest lazura. Wyjątkową cechą tego produktu jest zachowanie naturalnego wyglądu drewna pomimo nałożonej warstwy ochronnej. Lazura zabezpiecza drewno przed sinieniem, wnikaniem wilgoci, rozwojem pleśni i grzybów oraz wypaczaniem materiału.

Preparatów do ochrony drewna jest wiele. Warto przed rozpoczęciem prac zasięgnąć porady doświadczonej osoby, która omówi produkty do wyboru. Informacje na temat impregnatów do drewna można uzyskać w sklepie ogólnobudowlanym MSexpert.pl i w tym samym miejscu dokonać zakupu produktu.