Pompy zatapialne to efektywne urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. W zależności od rodzaju mogą służyć do pracy z czystą lub brudną wodą. Mają zastosowanie zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w wielu gałęziach przemysłu. Aby właściwie spełniały swoje funkcje, warto dobrać je do konkretnych potrzeb. Z naszego artykułu dowiesz się, czym się charakteryzują pompy zatapialne do czystej wody.

Najważniejsze cechy pompy zatapialnej

Pompy zatapialne, nazywane również pompami zanurzeniowymi, to urządzenia przystosowane do pracy pod wodą. W zależności od rodzaju mogą być wykorzystywane do różnych celów – od wypompowywania wody z basenów czy oczek wodnych, przez osuszanie rowów i piwnic, aż po opróżnianie szamba. Jako że na ogół nie wytwarzają zbyt dużego ciśnienia, nie nadają się do zasilania gospodarstw domowych w wodę. Mimo to są niezwykle przydatnymi urządzeniami do konkretnych zastosowań. Duża różnorodność sprawia, że przed wyborem warto zwrócić uwagę na przeznaczenie pompy, jej wydajność oraz materiały, z jakich została zrobiona.

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje pomp tego typu: do brudnej i czystej wody – wyjaśnia przedstawiciel firmy Dambat zajmującej się sprzedażą pomp. Pierwsze z nich przeznaczone są do pracy z zanieczyszczoną wodą. Dzięki nim można opróżnić szambo, a nawet odwodnić zalane pomieszczenia, rowy melioracyjne, wykopy czy studnie. Specjalna konstrukcja sprawia, że radzą sobie z wodą, w której występuje piasek, a także duże ilości części stałych. Drugi rodzaj pomp przeznaczony jest jedynie do pracy z czystą wodą.

Do czego służy pompa zatapialna do czystej wody?

Sama nazwa pompy sugeruje, jakie jest jej zastosowanie. Jest to niezwykle przydatne urządzenie, szczególnie w gospodarstwie domowym. Z jej pomocą można opróżnić basen czy też oczko wodne, a także wypompować deszczówkę. Trzeba zwrócić uwagę jedynie na jakość wody, ponieważ musi być ona pozbawiona piasku oraz cząstek stałych. Jako że konstrukcja pompy tego typu jest delikatna, nie poradzi sobie ona z cieczą o dużym stopniu zanieczyszczeń. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na wydajność oraz zdolność podnoszenia. Pompy do czystej wody mogą charakteryzować się niższą mocą, co ma przełożenie na ich niższą cenę. Nie znaczy to jednak, że należy wybierać najtańsze urządzenia niewiadomego pochodzenia. Najlepiej postawić na sprawdzone produkty, będzie to bowiem gwarancja wysokiej jakości i niezawodności. Należy zwrócić uwagę na obudowę pompy i materiał, z jakiego wykonany został wirnik. Mimo, że pompa do czystej wody może być wykonana ze znacznie delikatniejszego materiału niż ta przeznaczona do zastosowań profesjonalnych, nie znaczy to, że ma być on niskiej jakości.

Inne artykuły:  Jakie sposoby pozwalają na pozbycie się moli z domu?

Podsumowując, pompy do czystej wody charakteryzują się delikatniejszą konstrukcją. Mimo to doskonale sobie radzą z pracą z czystą wodą. Z ich pomocą wykorzystasz deszczówkę do podlewania ogrodu, a także wymienisz wodę w basenie i oczku wodnym.