Malowanie ścian wymaga nabycia odpowiednich narzędzi. Jednym z nich jest wałek do malowania ścian i inne elementy. Narzędzia do malowania powinny być dostosowane do typu malowanych ścian. Każda powierzchnia charakteryzuję się pewną specyfiką. Jest to zależne od rodzaju materiału budowlanego, farby, kąta padania promieni słonecznych. Odpowiednie narzędzia malarskie zapewniają maksymalny komfort w takcie malowania. Istotne jest to, aby dostosowane one były do kształtu, rozmiaru, a przede wszystkim dekorowanej powierzchni. Jakim wałkiem malować ściany? Jakie inne narzędzia do malowania ścian można jeszcze wykorzystać?

Jaki wałek do malowania ścian?

Wałek do malowania ścian powinien być przede wszystkim szybki. Jednakże narzędzie to nie bardzo jest odpowiednie, gdy pragniemy wykonać precyzyjną pracę. Szerokość narzędzia trzeba wybrać pod kątem powierzchni, którą musimy pomalować. Im powierzchnia do pomalowania jest większa, tym na szerszy wałek powinniśmy się zdecydować. Wąskie wałki są przydatne wówczas, kiedy pragniemy dotrzeć do narożnych powierzchni oraz innych zakamarków. Wałki wyposażone w długie uchwyty pozwolą nam sięgnąć za grzejniki.

Na rynku znaleźć można gotowe zestawy malarskie. Składają się one z takich elementów jak: kuweta, uchwyt oraz wałek. Wałki malarskie wykonane z futra baraniego bądź pluszu nylonowego powinny być wykorzystywane do farb rozcieńczanych z wodą. Natomiast narzędzia gąbkowe, moherowe, welurowe dobrze sprawdzają się w połączeniu z lakierami oraz farbami rozpuszczalnikowymi.

Inne artykuły:  Betoniarnie: Fundament Nowoczesnego Budownictwa
narzędzia do malowania ścian
fot. Odpowiednie narzędzia do malowania ścian pozwolą uzyskać najlepsze efekty

Wałek do malowania ścian – elektryczny

Nie musimy stosować ręczny wałek do malowania ścian. Można skorzystać z narzędzia elektrycznego. Takie rozwiązanie wpływa na szybkość pracy. Gdy wykorzystujemy ręczny wałek do malowania ścian, nieustannie musimy go zanurzać w pojemniku z farbą. To wpływa na wydłużenie czasu pracy. Co więcej, gdy stosujemy zwykły wałek do malowania ściany, narażamy się na częste pochylanie, co negatywnie wpływa na kręgosłup. W takiej sytuacji warto nabyć wałek elektryczny. Wyposażony jest w mechanizm, który zasysa farbę z wiaderka i przenoszący ją wężem wprost do wałka. Określone urządzenie obsługiwane jest za pośrednictwem pilota, który zaczepiony jest przy rękojeści wałka. Zapewnia on możliwość zdalnego sterowania bez potrzeby odkładania urządzenia. Osoba, która przeprowadza remont, może kontrolować ile farby wałek ma zasysać. Wskazane narzędzie malarskie dysponuje również wysięgnikiem teleskopowym. Jest to kolejny aspekt przemawiający na korzyść tego rozwiązania. Wykorzystanie elementu zapewnia czystą pracę. Gdy wykorzystujemy ten przedmiot, nie musimy korzystać z kuwety na farbę, która jest niezbędna w przypadku wałka ręcznego.

Inne narzędzia do malowania ścian

Wałek do malowania ścian to bardzo ważne narzędzie. Jednakże nie jest jedyne. Malować można także przy wykorzystaniu specjalnych poduszek wyposażonych w plastikowy uchwyt. Takie narzędzie sprawdza się w przypadku gładkich powierzchni. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne malowanie powierzchni. Poduszki pozwalają na pomalowanie pasa, który charakteryzuje się prostymi równymi krawędziami. W związku z tym warto stosować takie rozwiązanie, gdy pragniemy wykończyć styku sufitu oraz ściany. Wówczas, gdy jeden i drugi element mają być w innych brawach.

Inne artykuły:  Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową? Układanie kostki brukowej krok po kroku
jaki wałek do malowania ścian
fot. Jaki wałek do malowania ścian sprawdzi się w starej kamienicy ?

Narzędzia do malowania ścian – kratki oraz kuwety

Oprócz wałka do malowania ścian wykorzystuje się również kratki oraz kuwety. Druga z wymienionych jest to niezbyt wysokie naczynie. Wyposażone jest w wytłoczenia, które pozwalają na odciśnięcie nadmiaru farby z pędzla bądź wałka.

Natomiast mają takie samo zastosowanie, co wytłoczenia w kuwetach. Przytwierdzane są do pustego wiaderka. Do tego pojemnika spływać będzie nadmiar farby. Jest to rozwiązanie pozwalające na ponowne wykorzystanie farby.

Narzędzia do malowania ścian – pędzle

Rozmiar pędzla do malowania zależny jest od powierzchni sufitu bądź ściany. W jakich sytuacjach powinniśmy używać pędzla do malowania? Są to narzędzia, które zdecydowanie lepiej wcierają farbę. Co więcej, dzięki nim lepiej możemy malować małe elementy, zwłaszcza takie, które charakteryzują się skomplikowanymi kształtami. Wykorzystanie tego narzędzia malarskiego pozwoli na efektywne dekorowanie ścian.

Szerokość pędzla trzeba dostosować do powierzchni. Szeroki jest najlepszy do ścian oraz sufitów. Jednakże nie przyda nam się zupełnie, gdy chcemy pomalować wąskie listwy, albo ramy okienne. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie pędzel mający płaskie włosie.

rodzaje wałków do malowania ścian
fot. Czy wiesz że są różne rodzaje wałków do malowania ścian ?

Wałki do malowania ścian – podsumowanie

Gdy pragniemy uzyskać większą precyzję, tym mniejszy musimy mieć pędzel. Jest to szczególnie ważne w obszarach narożnikowych, a także w okolicach instalacji oraz innych sprzętów. Miejsca wokół gniazdek oraz ościeżnic malowane są z wykorzystaniem małych pędzelków. Pozwalają one na niezwykle precyzyjne pociągnięcia. Natomiast płaskie pędzle wyposażone w długi trzonek wykorzystuje się do malowania ścian w lokalizacjach, które są trudno dostępne, na przykład za grzejnikami.

Inne artykuły:  Jakie są rodzaje stropów Teriva?

Niekorzystnym aspektem jest to, że stosowanie pędzla nie uchroni nas przed powstaniem smug. Wykorzystanie tego narzędzia sprawia, że malowanie jest wówczas bardziej pracochłonne.