Drabina wyłazowa na dach to typ drabiny, który zapewnia dostęp do wejścia na dach i umożliwia drogę ewakuacyjną lub przeciwpożarową. Sprawdza się doskonale, kiedy potrzebujemy wykonać prace dekarskie na dachu naszego domu, biura lub budynku przemysłowego — hali, czy magazynu. Istnieje kilka rodzajów drabin wyłazowych na dach. W tym artykule przybliżymy Ci krótką charakterystykę każdego z nich i doradzimy, jak wybrać odpowiedni model.

Drabiny wyłazowe na dach — rodzaje

W asortymencie sklepów, które oferują drabiny wyłazowe na dach, możesz znaleźć przede wszystkim dwa podstawowe typy: drabiny z koszem ochronnym i zestawy bez kosza ochronnego. Oba typu zamocowane są do elewacji budynku i wyposażone w podłużnice ze szczeblami. Drabina z koszem ochronnym, jak sama nazwa wskazuje, posiada dodatkowo element w postaci kosza, który obudowuje konstrukcję i zapewnia tym samym większe bezpieczeństwo. Czy jednak oznacza to, że drabina z koszem zawsze będzie lepszym wyborem? Niekoniecznie. Kosz ochronny nie jest potrzebny w przypadku, kiedy różnica wysokości między wejściem na drabinę, a zejściem z niej jest mniejsza niż 3 metry — dotyczy to budynków. Natomiast jeśli chodzi o dostęp do maszyn i urządzeń, np. na masztach, to drabina nie jest konieczna, kiedy różnica ta jest mniejsza niż 5 metrów. Dodatkowo, drabina z koszem nie jest obowiązkowa, gdy stosujesz mechaniczny system ochrony przed upadkiem, np. szyny, czy liny.

Inne artykuły:  Jak urządzić salon z aneksem kuchennym ? Aranżacje salonu

Drabiny wyłazowe vs. drabiny rozstawne

Zastanawiasz się nad wyborem między drabiną wyłazową, a zwykłą drabiną rozstawną? Przewagą drabiny wyłazowej nad rozstawną jest przede wszystkim fakt, iż jest ona na stałe zamocowana do budynku, co eliminuje konieczność przenoszenia i przestawiania jej z miejsca na miejsce. Co za tym idzie, jest ona również dużo bardziej stabilna, dzięki czemu zyskasz większe bezpieczeństwo i komfort pracy.

Decydując się na zakup drabiny wyłazowej na dach, wybierz renomowanego producenta drabin i skorzystaj z oferty Crynoline. Masz możliwość zastosowania różnych materiałów: stali ocynkowanej ogniowo, aluminium, aluminium anodowanego, stali nierdzewnych i kwasoodpornych. Wszystkie produkty Crynoline są zgodne z polskimi i europejskimi BHP. Dodatkowo firma proponuje montaż drabiny w dowolnej konfiguracji.