Wiosną, gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, zaczynają pojawiać się dokuczliwe owady, które niepostrzeżenie czasem dostają się także do wnętrza domu. Muchy, komary, biedronki, a także osy i szerszenie mogą być prawdziwym utrapieniem, a nawet stwarzać realne niebezpieczeństwo wystąpienia reakcji alergicznej w przypadku użądlenia. Jak chronić dom przed owadami, aby można było wypoczywać w nim bez stresu, ciesząc się jednocześnie dopływem świeżego powietrza? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który powstał we współpracy z Karolem Marcinkowskim – redaktorem naczelnym portalu wnętrzarskiego.
Jak chronić dom przed owadami?
Popularne kiedyś lepy na muchy, mimo że lepiej lub gorzej mogą spełnić swoje zadanie, do estetycznych nie należą i w dzisiejszych czasach raczej się nie sprawdzą. Ręczne polowanie na dostające się do wnętrza owady też nie zawsze bywa skuteczne i może zostawiać brudne plamy na ścianach. Nieotwieranie okna natomiast, mimo że zabezpieczy przed przedostaniem się owada do środka, jest równie złą metodą, skutkującą brakiem wymiany powietrza, a co się z tym wiąże zaduchem i pogorszeniem samopoczucia. Regularne wietrzenie mieszkania jest konieczne, szczególnie jeśli nie ma klimatyzacji i jeśli nie chce się, aby w domu zagościła wilgoć. Istnieją różne sposoby na odstraszenie owadów lub uniemożliwienie im przedostania się do środka. W niektórych wypadkach skuteczne mogą okazać się domowe babcine sposoby, w innych produkty nowej generacji oparte o nowe technologie.
Jak zabezpieczyć dom przed komarami i muchami?
Niektórzy mają swoje sprawdzone metody na zabezpieczenie domu przed komarami i muchami. Posadzenie na balkonie ziół takich jak lawenda, mięta, czy koper włoski może nieco ograniczyć ich obecność, ale zupełnie problemu nie zlikwiduje. Jeśli ktoś nie ma balkonu, może spróbować mocy olejków eterycznych, rozpylając nimi parapet. O ile jednak ich zapach może odstraszyć niektóre owady, inne go zignorują. W sprzedaży można spotkać też spreje, do rozpylania na skórze, czy we wnętrzu domu, które mogą chronić przed fruwającymi insektami. Niektóre z nich posiadają nawet specjalne czujniki i uwalniają zapach wtedy, gdy owad jest w pobliżu. Niestety nie zawsze okazują się skuteczne, a do tego ich woń może być czasem także nieprzyjemna dla ludzi, a nawet wywoływać alergie. Lepszym rozwiązaniem są lampki, które emitują ultradźwięki odstraszające owady, których człowiek nie słyszy. Taka metoda jednak i tak nie zagwarantuje pełnej ochrony.
Moskitiery okienne — czy warto je zamontować?
Moskitiery okienne, czyli siatki na okna wydają się o wiele lepszą metodą na niewpuszczenie do domu owadów, ponieważ skutecznie odcinają im drogę do wnętrza. Montuje się je w oknach i drzwiach balkonowych, a ich drobne oczka umożliwiają stały dopływ powietrza. Skutecznie zabezpieczają przed owadami różnych rozmiarów. Są wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych i występują w różnych kolorach. Najpopularniejsze są białe, ale wybierając je, trzeba pamiętać, że szybko się brudzą i wymagają regularnego czyszczenia. Alternatywą dla nich są moskitiery czarne, które mogą jednak odrobinę zacieniać pomieszczenie. Niezależnie od barwy można zdecydować się na różne rodzaje moskitiery, które różnią się od siebie sposobem montażu, a często także i ceną.
Jakie moskitiery wybrać?
Na rynku istnieje kilka rodzajów siatek ochronnych na okna i drzwi balkonowe. Najpopularniejsze z nich to:
– moskitiera klejona na taśmę
– moskitiera na rzepy
– moskitiera ramkowa
– moskitiera rolowana
Pierwsze dwie to moskitiery, które każdy może zamontować sam. Są tanie i przykleja się je do ościeżnicy okna. W tym drugim przypadku czasami konieczna jest okresowa wymiana rzepów, które dosyć szybko się zużywają. Moskitiery ramkowe najczęściej zamawia się na wymiar i montuje nie tylko w oknach, ale i drzwiach balkonowych. W ramce zostaje rozpięta siatka ochronna, która mocowana jest na specjalnych obrotowych sprężystych uchwytach i stanowi dodatkowe drzwi, które można otwierać i zamykać. Moskitiera rolowana natomiast wyglądem przypomina roletę kasetową, ale w jej środku zamiast materiału rolowana jest siatka ochronna. Dwa ostatnie rozwiązania są bardzo wygodne w użytkowaniu, ale i droższe niż siatka na taśmę, czy rzepy. Wymagają też profesjonalnego montażu.
Odpowiednio dobrana do rozmiaru okna moskitiera jest najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed owadami. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która z wymienionych będzie najlepszym rozwiązaniem. Dla osób chcących zaoszczędzić na kosztach montażu będzie to z pewnością jedna z dwóch pierwszych opcji. Jeśli jednak ktoś chce potraktować zakup moskitiery jako inwestycję w bezpieczeństwo domowników na więcej sezonów, powinien rozważyć kupno moskitiery ramkowej lub rolowanej.
Napisz pierwszy komentarz.