Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Alugrobkorn, czyli aluminiowa folia gruboziarnista

folia alugrobkorn

Aluminiowa folia Alugrobkorn znajduje szerokie zastosowanie — od budownictwa po instalacje przemysłowe. Wyróżnia ją specjalna, gruboziarnista struktura, która odbija aż 95% światła. Dzięki temu zapewnia skuteczną ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń czy rurociągów. Jest również wyjątkowo trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych i wilgoci, co czyni z niej idealny materiał do ochrony izolacji termicznych. 

Jakie są zalety aluminiowej folii gruboziarnistej?

Zacznijmy od podstawowej kwestii — czym jest aluminium? To bardzo lekki metal, który jest drugim pod względem popularności metalem wykorzystywanym w przemyśle (zaraz po stali). W przyrodzie występuje głównie w postaci minerałów, takich jak boksyt czy kaolinit. Pozyskuje się go w wyniku zaawansowanego procesu technologicznego, który nazywany jest elektronizacją. Technika ta umożliwia wytwarzanie aluminium z tlenku glinu.

Popularność wśród materiałów izolacyjnych zapewniły mu następujące właściwości:

Dlatego też tłoczona folia Alugrobkorn skutecznie zapobiega przegrzewaniu i chłodzeniu się pomieszczeń. Dzięki skutecznej izolacji obiekty budowlane czy instalacje przemysłowe utrzymują stabilną temperaturę bez konieczności nadmiernego zużycia energii. Przekłada się to na efektywniejsze wykorzystanie zasobów, a w efekcie — obniżone koszty rachunków. Folia jest również neutralna pod względem fizjologicznym i bakteryjnym, co czyni ją bezpieczną w użytkowaniu. Dodatkowo jej ekologiczna natura sprzyja środowisku.

Co jednak w przypadku pożaru? Folia aluminiowa jest niepalna, zatem może przyczynić się do minimalizacji szkód, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia. Posiada również klasę A1, która obejmuje materiały budowlane odporne na środki chemiczne, tłuszcze, kwasy, oleje, jak również procesy gnilne. Stąd jest chętnie stosowana w lokalach gastronomicznych. Gdzie jeszcze znajduje swoje zastosowanie? Wykorzystywana jest jako płaszcz ochronny oraz zapora dyfuzyjna w przypadku izolacji:

Jakie płaszcze ochronne i osłony na rury centralnego ogrzewania wybrać?

Jak już zostało wspomniane, folia aluminiowa stanowi wytrzymałe i estetyczne wykończenie izolacji rurociągów. W przypadku instalacji zawsze warto ją rozważyć, bo w połączeniu z wilgocią tworzy naturalna tlenkową warstwę ochronną. W zależności od potrzeb alternatywą dla folii mogą być blaszane płaszcze ochronne lub folia PCV. Warto jednak pamiętać, że to odpowiednio dobrane osłony na rury centralnego ogrzewania są kluczowe dla utrzymania efektywnej i bezpiecznej pracy instalacji grzewczej.

W zależności od potrzeb można wybrać kauczuk syntetyczny, poliuretan, polietylen, wełnę mineralną czy styropian. Dla osób, które cenią wygodę i szybkość montażu, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się łupki na rury, które są już często wykończone warstwą ochronną folii aluminiowej. Jest to rozwiązanie 2 w 1, które nie wymaga stosowania dodatkowych płaszczy ochronnych. Składa się z dwóch części, które łatwo można dopasować i połączyć ze sobą przy pomocy taśmy lub kleju.

Różnego rodzaju osłony na rury centralnego ogrzewania oraz płaszcze ochronne, w tym Alugrobkorn, znajdziesz w https://sklep.centrumizolacji.com.pl/. Dostępne są tam również potrzebne do montażu akcesoria oraz narzędzia, np. nożyce do blachy, które sprawdzą się również do cięcia aluminium czy wełny szklanej. Nic, tylko działać!

Exit mobile version