Karuzela, huśtawka, park linowy, tory przeszkód – współczesne wyposażenie placów zabaw jest coraz fajniejsze. Miejsca rozrywki dla dzieci na świeżym powietrzu kształtują zmysł orientacji, wzmacniają dzieciaki fizycznie i pozwalają im budować więzi społeczne. Czy wiesz, jakie elementy powinny być „obowiązkowe” na każdym placu zabaw?

Karuzela na placu zabaw – ćwiczenie mózgowych ośrodków koordynacji

Podczas jazdy na karuzeli dziecko doświadcza wielu bodźców sensorycznych, takich jak ruch i wirujące przed oczami widoki. Obracające się wyposażenie placu zabaw pozwala na rozwijanie zdolności do przetwarzania wrażeń, rozwija koordynację i równowagę oraz doskonali integrację różnych zmysłów.

Linowe place zabaw i zamki wspinaczkowe – ćwiczenie mięśni oraz wytrzymałość

Umiejętność wspinaczki jest dla dziecka niezwykle istotna. Malec, aby wspiąć się na linową piramidę czy dostosowaną do jego wieku ściankę wspinaczkową angażuje wszystkie mięśnie. Dziecko musi planować ruchy, analizować trasy i szukać rozwiązań, aby przejść przez różne elementy parku linowego. To stymuluje umiejętność rozwiązywania problemów oraz zdolność do koncentracji. Linowe wyposażenie placu zabaw pomaga dzieciom rozwijać też umiejętności społeczne podczas mijania się na drabinkach czy ścigania w górę.

Inne artykuły:  Piękne i modne dodatki do ogrodu – co wybrać?

Huśtawka – wyposażenie placu zabaw, które kształtuje percepcję przestrzenną

Bujanie się na huśtawce jest dla rozwoju małych i większych dzieci bardzo potrzebne. Ruchy huśtawki dostarczają bodźców do układu przedsionkowego, który ma wpływ na równowagę i orientację przestrzenną. Huśtanie się jest też świetnym sposobem relaksu – uspokaja i pomaga się wyciszyć.

Zjeżdżalnie i ślizgawki na placach zabaw – umiejętności motoryczne i integracja zmysłów

Zjeżdżalnie wymagają od dzieci kontrolowania ciała, zarówno podczas wchodzenia na nią, jak i podczas zjeżdżania. Rozwijają motorykę ogólną, umiejętność utrzymania równowagi, koordynację ruchową i integrację sensoryczną.

Na dobrze wyposażonym placu zabaw dla maluchów nie powinno zabraknąć też piaskownic i domków dziecięcych. Dziecko powinno spędzać na zabawach na świeżym powietrzu jak najwięcej czasu. To wspaniale wpływa na jego rozwój fizyczny i ogólną odporność organizmu.