Wydawać by się mogło, że szklane dachy to wciąż odległa przyszłość. Nic bardziej mylnego – dachy fotowoltaiczne z paneli typu glass-glass zawładnęły branżą OZE i szturmem zdobywają szerokie grono klientów zainteresowanych montażem. Bez wątpienia szklany dach solarny jest dachem przyszłości, który nie tylko uchroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi, ale jednocześnie wyprodukuje darmowy prąd ze słońca.

Dach ze szklanych paneli fotowoltaicznych

Dachy solarne doskonale wpisują się w politykę budownictwa zeroemisyjnego – zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię pierwotną i jednocześnie produkują prąd, nie emitując przy tym żadnych szkodliwych związków do atmosfery. Prąd powstaje bowiem poprzez aborcję energii słonecznej, która jest następnie przetwarzana na energię elektryczną. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się koniecznością, zwłaszcza w kontekście kurczących się zasobów naturalnych, rosnących zanieczyszczeń powietrza produkowanych w znacznej mierze przez elektrownie oraz pojawiających się coraz częściej kryzysów energetycznych powodujących przerwy w dostawie prądu i wyższe ceny energii. 

W Polsce pionierem w wykorzystaniu paneli PV do budowy dachów jest firma MyRoof, która opracowała pierwszy projekt dachu solarnego i autorski system montażowy. Dachy fotowoltaiczne MyRoof są doskonale przystosowane do występujących w naszej szerokości geograficznej zjawisk pogodowych. Nie niszczeją na skutek zalegającej pokrywy śnieżnej, nie deformują w wyniku nagłych skoków temperatury ani nie pękają podczas gradobicia. Do budowy paneli zastosowano specjalnie wzmacnianie szkło hartowane, które znajduje się z dwóch stron paneli, co zapewnia wysoką wydajność i efektywność. 

Inne artykuły:  Instalacje fotowoltaiczne na co zwrócić uwagę przy zakupie

Koszt dachu solarnego

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje dach solarny, to możesz dokonać darmowej wyceny za pośrednictwem internetu. Taka opcja dostępna jest na stronie internetowej firmy MyRoof – wystarczy uzupełnić krótki formularz, a na podstawie podanych informacji przedstawiciel przygotuje ofertę wraz z kosztorysem. Bez wątpienia dach solarny jest inwestycją wartą rozważenia, a transformacja energetyczna z roku na rok przyspiesza, co znajduje odzwierciedlenie w obowiązujących przepisach. Warto bowiem wiedzieć, że już od 2029 roku każdy nowo wybudowany dom będzie musiał być zeroemisyjny. Dzięki technologii BIPV, czyli fotowoltaice zintegrowanej z budynkiem jest to możliwe już dzisiaj.

Zalety dachów z paneli typu glass-glass

Panele fotowoltaiczne glass-glass to rodzaj modułów fotowoltaicznych, w których szkło pełni rolę zarówno warstwy ochronnej, jak i nośnej. Zalety dachów z paneli fotowoltaicznych glass-glass to przede wszystkim ich wyższa wytrzymałość mechaniczna i odporność na warunki atmosferyczne, dzięki czemu mają dłuższą żywotność i są bardziej odporne na uszkodzenia. Dachy fotowoltaiczne MyRoof są też bardziej estetyczne, ponieważ brak folii tylniej pozwala na uzyskanie jednolitego, lustrzanego wykończenia modułu, co wpływa korzystnie na estetykę całego systemu fotowoltaicznego. Panele typu glass-glass wykorzystują energię słoneczną z obu stron i w ten sposób zwiększają wydajność całego systemu fotowoltaicznego. To wszystko sprawia, że jest to doskonały materiał do budowy dachu solarnego.