Frezowanie jest popularną metodą obróbki skrawaniem. Stosuje się w niej frezy, a więc specjalne narzędzia wieloostrzowe, które można dopasować do różnych powierzchni. Umożliwiają one wywiercenie precyzyjnego otworu, stępienie ostrych krawędzi i dokładne wycięcie pożądanego wzoru. Dzięki doborowi właściwego modelu można uzyskać optymalne efekty pracy. Poznaj najpopularniejsze narzędzia do frezowania!

Charakterystyka frezów walcowych

Cechą wyróżniającą frezy walcowe jest to, że mają one ostrza jedynie na powierzchni walcowej. Frez walcowy dobiera się pod względem szerokości frezowanej płaszczyzny oraz średnicy zewnętrznej i warunków obróbki. Służą obróbce szerokich płaszczyzn i na dużych głębokościach frezowania. Stosowane obecnie frezy mają na ogół śrubowe ostrza, cechuje je również duży kąt pochylenia. Dzięki temu praca z nimi jest spokojna, jednostajna. Popularny frez czołowy to popularne narzędzie m.in. do drewna. Przydają się szczególnie podczas wykonywania rowków wpustowych, również w materiałach drewnopochodnych.

Z kolei frez walcowo-czolowy  to najczęściej stosowane narzędzia na frezarkach pionowych. Charakteryzują się krawędziami tnącymi, które występują na bokach i tzw. czole. Stosuje się je głównie do wykonania zagłębień, żłobień oraz wąskich nacięć czołowych. W sklepie internetowym skrawanie24.pl możesz wybrać odpowiedni frez walcowo czołowy. Można tam kupić profesjonalne narzędzia, takie jak frez prosty do drewna oraz frez prosty z łożyskiem.

Frez prosty zwykle wytwarzany jest z węglika spiekanego lub stali HSS. Na wybór optymalnego elementu ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim rodzaj obrabianego materiału, sztywność maszyny, maksymalna prędkość wrzeciona.

Inne artykuły:  Jak sprawdzić księgę wieczystą ? Jak znaleźć akt notarialny mieszkania w internecie

Zastosowanie frezów kulistych

Frez prosty to nie jedyne narzędzie, które znajduje zastosowanie w profesjonalnym zastosowaniu, np. w zakładach produkcyjnych i obróbczych. Innym, równie popularnym jest  frez kulisty, który służy do obróbki wielu różnych płaszczyzn, zwykle drewnianych. Frez kulisty może być wykonany z różnych materiałów, dlatego różni się parametrami technicznymi. Najczęściej spotykane są frezy ze stali kobaltowej (HSS-Co).

Szczególnym typem frezów jest frez promieniowy, który służy np. do frezowania kopiowego oraz metodą wierszowania, ale również frezowania kształtowego rowków półokrągłych. Świetnie sprawdzają się w przypadku obróbki płyt MDF, drewna i sklejki. Nadają się do wykonania półokrągłych rynienek i korytek, a także kanałów kablowych. Z uwagi na fakt, iż są one uniwersalne i wszechstronne, mogą być również wykorzystywane do obróbki tworzyw sztucznych, np. płyt plexi.

Dostępne na skrawanie24.pl frezy różnią się od siebie. Frez kulisty do drewna warto dobrać pod względem wielkości i materiału, z jakiego jest zrobiony. Wysoka jakość oferowanych narzędzi sprawia, że są one niezwykle wytrzymałe na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu można ich używać w długim okresie, bez konieczności częstej wymiany.