Zbyt duża ilość wody zalegająca w gruncie posesji, szczególnie blisko domu może stanowić duży problem. Chodzi tu przede wszystkim o niebezpieczeństwo zamykania fundamentów, co spowodowane jest przez wodę wpływającą prosto do gruntu i gromadzącą się wodę opadową. Jak poradzić dobie z nadmierną ilością deszczówki? Jaki w przypadku odprowadzania wody deszczowej, schemat postępowania zastosować?
Odprowadzanie wody deszczowej do gruntu
W tym przypadku duże znaczenie ma chłonność gruntu. Gdy wyróżnia się on dobrą przepuszczalnością, nie będzie trudności ze wchłanianiem wody deszczowej. Zasadnicze w tej kwestii jest jej odprowadzenie z zachowaniem pewnej odległości od ścian oraz fundamentów budynku. Natomiast w sytuacji, gdy grunt na terenie posesji jest słabo przepuszczalny, wodę deszczową należy odprowadzić do głębszych warstw.
Przepisy zabraniają odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji bytowej, z której ścieki kieruje się do oczyszczalni. Co więcej, nie można także do tego celu wykorzystać działki sąsiada bądź kształtować spadek terenu, tak aby woda wpływała na ulicę. Jak odprowadzać wodę z rynien?
Odprowadzanie wody z rynien – kanalizacja
Wykorzystywanie kanalizacji deszczowej albo ogólnospławnej stanowi jeden z najprostszych sposobów poradzenia sobie z wodą deszczową. Wiadomo, że z takiego rozwiązania można skorzystać wówczas, gdy w pobliżu działki znajduje się duża sieć. Pierwsza z wymienionych rodzajów to sieć kanałów, a także rurociągów, których rola polega na odprowadzaniu wody roztopowej oraz deszczówki. Natomiast w przypadku kanalizacji ogólnospławnej, w jednym kanale mogą znajdować się ścieki opadowe oraz bytowe. Wówczas całość ścieków trafia do oczyszczalni. W pierwszej sytuacji woda opadowa przechodzi do zbiornika wodnego albo rozsączana jest do gruntu. Takie działanie chroni przed niepotrzebnym obciążaniem oczyszczalni.
Odprowadzenie wody z rynny – wykorzystanie zbiornika retencyjnego
Nie zawsze możemy skorzystać z alternatywy pozwalającej na odprowadzenie wody deszczowej do sieci kanalizacyjnej. Można postąpić w inny sposób. Jak odprowadzić wodę z rynny? W tym celu możemy na przykład wykopać oczko wodne bądź staw. Trzeba jednak uważać na jedną kwestię. Nie możemy doprowadzić do przepełnienia zbiornika. Co więcej, dno oraz skarpy muszą być szczelne. W związku z tym, gdy na naszym terenie znajduje się grunt piaszczysty na dnie oraz skarpach zbiornika układamy warstwę folii ogrodniczej albo gliny.
Odprowadzanie wody z dachu – wykorzystanie zbiorników
Woda deszczowa może być wykorzystana na przykład do podlewania ogrodu. Jest to bardzo oszczędne, a także ekologiczne podejście. W tym celu przy rurze spustowej rynny należy ustawić zbiornik. Powinien on mieć objętość od kilkuset nawet do kilku tysięcy litrów. Taką wodą możemy zasilać nie tylko ogród, ale również wykonać instalację, która sprawi, że taką wodę możemy wykorzystać do spłukiwania wody w toalecie. Dzięki temu uda nam się znacznie oszczędzić.
Jak odprowadzić wodę z rynny? – drenaż rozsączający
Innym sposobem pozwalającym na rozwiązanie kwestii, jaką jest odprowadzanie wody z rynny jest zastosowanie drenażu rozsączającego. Co to takiego? Takie rozwiązanie to perforowane rury ułożone w obsypce żwirowej. Można także wykorzystać skrzynki rozsączające. Mogą one magazynować duża ilość wody. Takie rozwiązania można łączyć, a ponadto tworzyć różne układy dostosowane do warunków mających miejsce na działce. Układane są w wykopie, który trzeba zabezpieczyć geowłókniną. Natomiast całość należy przysypać gruntem.
Drenaż jest często działaniem stosowanym na działkach charakteryzujących się dużą powierzchnią. W takiej sytuacji do rur spustowych rynien instaluje się rurę drenażową. Następnie układa się ją w gruncie na głębokości minimum 50 centymetrów w obsypce żwirowej grubości 10-15 cm. Taka instalacja sprawia, że woda przepływa rurami rozsączając się do gruntu.
Jak odprowadzić wodę z rynny do gruntu? – studnia chłonna
Taka studnia wykonywana jest z kręgów betonowych, bądź PCW z zachowaniem głębokości do metrów. Przeprowadza to się w taki sposób, aby jej dno umiejscowione było od 1 do 1,5 metra powyżej powierzchni wody gruntowej. W tym przypadku całość przykrywa się włazem. Dno studni powinno zawierać warstwę filtracyjną. W tym celu można zastosować drobny żwir. Dzięki temu w głąb gruntu nie przedostaną się większe nieczystości. Pamiętać trzeba jednak o tym, żeby studni chłonnej nie lokalizować w bezpośrednim sąsiedztwie budynku mieszkalnego. Trzeba w tym przypadku zachować minimalną odległość wynoszącą 2 metry. Taką zasadę należy stosować, gdyż w razie nieszczelności ścianek studni może dojść do zgromadzenia zbyt dużej ilości wody blisko domu. W tym przypadku trzeba także zadbać o odpowiednią pojemność studni, co powoli na zmagazynowanie zapasu wody, w przypadku, gdy dojdzie do zbyt dużych opadów.
Odwodnienie domu z rynien– instalacja pozwalająca na wykorzystanie wody deszczowej w domu
Chcesz wykorzystać deszczówkę w domu? Do gromadzenia wody wykorzystaj zbiornik zakopany w gruncie bądź też umieszczony w piwnicy. Jednakże najpierw musi być ona odpowiednio oczyszczona. Powinna być ona także oczyszczona przez filtry żwirowe albo sita wyłapujące drobne zanieczyszczenia. Zbiornik należy podłączyć do systemu rozsączania bądź odpowiedniej kanalizacji. Dzięki temu uniknie się przepełnienia w przypadku długotrwałych opadów czy też nawałnic. Trzeba także zainwestować w odpowiedni rodzaj instalacji domowej. Jest ona niezbędna w celu dostarczania wody do punktów poboru. W tym celu konieczne są pompy wodne. Do odbiornika, który zasilany jest wodą deszczową, doprowadzana jest także woda wodociągowa, będzie ona wykorzystywana wówczas, gdy dojdzie do zużycia całej wody deszczowej.