Zaaranżowanie niewielkiego salonu nigdy nie jest proste. Gdy dodatkowo okazuje się, że jest to mały salon z aneksem, sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana. A jednak, wcale nie mamy do czynienia z wyzwaniem, któremu nie da się sprostać, choć, oczywiście, warto odpowiednio przygotować się do jego realizacji.
Aranżacje salonu z aneksem kuchennym – najważniejsze zasady
Od czego zacząć planowanie salonu, który nie ma imponujących rozmiarów, a który dodatkowo jest połączony z aneksem kuchennym? Jeszcze zanim zaczniemy analizować projekty aneksów, powinniśmy zaznajomić się z kilkoma zasadami.
- Aneks występujący w połączeniu z salonem powinien zajmować możliwie jak najmniej miejsca. W innym wypadku może nas przytłoczyć, a domownicy będą odnosić wrażenie, że mamy do czynienia nie z salonem, a z wielką kuchnią.
- Aneks nadal jest pomieszczeniem, w którym będziemy spędzać bardzo dużo czasu, ważną rolę powinno więc odgrywać w nim oświetlenie. Planując aranżację salonu z kuchnią warto więc wprowadzić oddzielne oświetlenie kuchenne i salonowe.
- Większość z nas lubi wiedzieć, gdzie kończy się część kuchenna, a gdzie zaczyna się salonowa, zachęcająca do wypoczynku. Warto więc pomyśleć o oddzieleniu aneksu od salonu, jeśli nie przeszkleniem, to inną tonacją płytek lub kolorem ścian.
Oczywiście, wymienne zasady należy traktować przede wszystkim jako wskazówki. Jeśli mamy ciekawą koncepcję, możemy zrezygnować z którejś z nich.
Efektowna aranżacja salonu z aneksem kuchennym – meble
Pierwszym krokiem, na jaki powinniśmy się zdecydować, jest wybór odpowiednich mebli. Tu warto pamiętać o tym, że salon z aneksem są, mimo różnorodnych funkcji, jakie pełnią, jednym pomieszczeniem. Co do zasady więc styl mebli kuchennych nie powinien różnić się przesadnie od tego, z jakim mamy do czynienia w przypadku mebli salonowych. Do tego celu doskonale sprawdzą się meble do Edinos.pl. Ponownie wypada przypomnieć, że nie jest to wymóg, który powinien być przestrzegany z bezwzględnością, jeśli jednak decydujemy się na taki krok, dobrze, abyśmy wiedzieli, dlaczego właściwie to robimy.
W praktyce oznacza to, że decydując się na lekkie meble salonowe, najlepiej wybrać także zbliżone meble do części kuchennej. Jeśli zaś nie chcemy, aby meble były zbliżone do siebie również kolorystyką, stawiajmy na rozwiązania kontrastowe, pomagające nam w optycznym zróżnicowaniu obu pomieszczeń. W tym miejscu warto też wspomnieć o pewnym triku chętnie stosowanym przez projektantów wnętrz. Mały salon z kuchnią często odznacza się nie tylko jasnymi kolorami, ale i błyszczącymi powierzchniami we wnętrzach. Nie ma w tym przypadkowości – takie rozwiązanie sprawia, że mała przestrzeń optycznie staje się większa.
Aneks kuchenny z salonem – próby oddzielenia przestrzeni
Gdy zastanawiamy się nad tym, jak urządzić salon z aneksem kuchennym zdjęcia ciekawych aranżacji często podpowiadają nam, że sprytne oddzielenie obu pomieszczeń może wpłynąć na ich walory wizualne. Tu, oczywiście, kluczowe znaczenie wydaje się mieć to, jak dużą ilością wolnego miejsca dysponujemy. Jeśli istnieje taka możliwość – warto przeznaczyć kilka metrów na część jadalnianą, w naturalny sposób dzielącą i spajającą oba pomieszczenia. Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować jest wyspa kuchenna – nie mniej atrakcyjna niż jadalnia, a jednocześnie zajmująca zdecydowanie mniej miejsca. Przygotowanie jej ma zresztą jeszcze jedną zaletę – daje nam możliwość zdobycia miejsca, w którym będziemy mogli przygotowywać jedzenie i przechowywać różne rzeczy. W niewielkich lokalach każda przestrzeń pozwalająca na przechowywanie jest przecież na wagę złota.
Mały salon z aneksem kuchennym – oświetlenie
Gdy kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem, zwykle posiada dostęp do przynajmniej jednego okna. Gdy jednak stanowi całość z salonem, musimy liczyć się z tym, że będzie znajdować się z dala od naturalnego światła. Przygotowywanie posiłków przy świetle wpadającym z części salonowej jest możliwe, z całą pewnością jednak nie mamy do czynienia z rozwiązaniem wygodnym. Warto więc pomyśleć o dodatkowym oświetleniu. Okazuje się zresztą, że im więcej będzie zastosowanych przez nas źródeł światła, tym lepiej.
Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak urządzić salon z aneksem kuchennym zdjęcia opraw oświetleniowych mogą być bardzo inspirujące. Wyraźnie widać na nich, że aranżacje salonu z aneksem kuchennym jedynie ze światłem sufitowym zdarzają się bardzo rzadko. Zwykle mamy do czynienia także z dodatkowym źródłem światła padającym na blat, światłem punktowym wykorzystywanym do oświetlania wnętrza szafek, a także z obecnością lamp sufitowych i stołowych w części jadalnianej. Dzięki takiej różnorodności tak salon, jak i aneks kuchenny nabierają charakteru, stają się jednocześnie pomieszczeniami nie tylko bardziej funkcjonalnymi, ale i przytulnymi. Bogactwo opraw oświetleniowych, z jakim obecnie mamy do czynienia, gwarantuje zresztą, że znajdziemy wśród nich zarówno te klasyczne, jak i na tyle oryginalne, aby uczynić z nich prawdziwe ozdoby tak części salonowej pokoju, jak i jego części kuchennej.