Site icon Wszystko do budowy domu – Portal Budowlany

Drzwi techniczne – czyli jakie?

Drzwi techniczne - czyli jakie?

Szukając odpowiednich drzwi zewnętrznych do różnego rodzaju budynków lub pomieszczeń często możemy natrafić w sieci na określenie „drzwi techniczne” lub „drzwi gospodarcze”. Próbując je zdefiniować z samej nazwy można łatwo wprowadzić samego siebie w błąd i podjąć złą decyzję zakupową.

Niektórzy biorą drzwi techniczne za drzwi o bardziej zaawansowanym niż standardowe drzwi mechanizmie.

Inni zakładają z góry, że są to drzwi prowadzące do pomieszczeń pracowniczych, typu warsztaty samochodowe w różnych zakładach pracy.

Różnych błędnych założeń na temat drzwi technicznych (lub gospodarczych) jest jeszcze pewnie bardzo dużo, ale nie o jest poniższy artykuł. Mamy tutaj odpowiedzieć na pytanie „Czym są drzwi techniczne?„, a nie czym nie są (chociaż dowiadując się czym są przy okazji dowiecie się również tego…)

przejdźmy więc do wyjaśnienia.

Definicja drzwi technicznych

Drzwi techniczne (inaczej gospodarcze) są drzwiami prowadzącymi do budynku gospodarczego.

Natomiast budynek gospodarczy to:

Budynek służący mieszkańcom domu, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia

Takie drzwi powinny również spełniać szereg odpowiednich wymagań. Więcej na ten temat znajdziecie w linku: drzwi techniczne.

Do jakich pomieszczeń i budynków prowadzą drzwi techniczne?

[obraz_1]

Przykłady pomieszczeń, do których mogą prowadzić drzwi techniczne:

  1. Garaż, w którym parkujemy samochód, lub trzymamy narzędzia.
  2. Kotłownia, w której znajduje się centrum ogrzewania naszego domu.
  3. Piwnica, w której składujemy wino (lub jak nazwa wskazuje piwo).
  4. Magazyn, w sklepie, fabryce lub domowy magazyn, w którym trzymamy dajmy na to – ziemniaki.

Jest to kilka najpopularniejszych przykładów budynków gospodarczych, dzięki przytoczeniu, których definicja drzwi technicznych powinna być dużo bardziej zrozumiała.

Jakie wymagania powinny spełniać drzwi techniczne, prowadzące do budynków gospodarczych?

Teraz przejdźmy do specyfikacji drzwi technicznych. Powinny one spełniać następujące standardy.

Szczelność

Z uwagi na przeznaczenie pomieszczeń gospodarczych, często są one pozbawione dodatkowego ogrzewania. Aby uniknąć niepotrzebnej utraty ciepła w okresie grzewczym drzwi techniczne powinny odznaczać się wysokim współczynnikiem izolacji termicznej.

Ochrona przed pożarem

W pomieszczeniach technicznych często znajdują się rzeczy, które mogą wywołać pożar. Samochód, benzyna, instalacja grzewcza, butla z gazem i wiele innych przedmiotów mogących wywołać pożar.

W przypadku najgorszego warto zadbać, żeby pożar nie rozprzestrzenił się poza pomieszczenie.

Ochrona przed włamaniem

Z uwagi, że są to z definicji budynki oddzielone od naszego domu, w razie włamania możemy nie mieć czasu na wystarczająco szybką reakcję.

Warto więc zadbać aby drzwi stanowiły dla włamywacza odpowiednią przeszkodę. Drzwi techniczne powinny więc być również drzwiami antywłamaniowymi.

Podsumowanie

Na koniec podsumujmy sobie wszystko.

Drzwi techniczne (inaczej drzwi gospodarcze) to drzwi prowadzące do budynku gospodarczego. Z uwagi na ich specyfikę powinny spełniać odpowiednie normy dotyczące szczelności oraz ochrony przed pożarem i włamaniem.

Exit mobile version